MUZEUM

Dokumentární film v Jihlavě
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu bylo letos zařazeno 310 snímků a dalších 26 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře.

celý článek >>

Hudba jako osud

Byl pravnukem Antonína Dvořáka, vnukem Josefa Suka a sám patřil k nejvýznamnějším houslistům druhé poloviny 20. století. Výstava v Národním muzeu v Praze nabízí zajímavý pohled do života houslisty Josefa Suka, přičemž vzácné nástroje Stradivari a Guarneri nejsou jedinými svědky tohoto podivuhodného příběhu.


celý článek >>

Loreta a Dientzenhofferové

Tak jako je dnes Loreta jednou z nejvýznamnějších dominant Prahy, jsou Dientzenhofferové stále nejvýznamnější architekti v Českých zemích. Jak by Loreta vypadala, kdyby si s nimi nikdy nesetkala? O tom vypráví hlavní výstava v areálu známého kostela.
 


celý článek >>

Mariánská Týnice: výprava do minulosti se Santinim
Irena Jirků   
Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století. To už samo o sobě vydá na unikátní zážitek. Navštívíte-li však i prostory místního muzea, jež prošlo v posledních letech zajímavou proměnou, dozvíte se spousta nových věcí. A to tak poutavou formou, že i děti křtěné iPhony, na chvíli zapomenou na 21. století.

celý článek >>

Vlci na Šumavě. Seznamte se!

Zdálo se, že z Česka zmizel navždy – dnes se však po dlouhé době začal pomalu vracet, čehož příkladem budiž šumavská vesnice Srní. Tady ochránci přírody dokonce pro mladou vlčí smečku zřídili výběh o třech hektarech lesa. Šelmy zde mají dostatek prostoru i svobody, aby mohly vést spokojený a takřka nerušený život. Jen díky dřevěné lávce ve výšce šesti metrů nad zemí je návštěvníci mohou někdy i zahlédnout. Zrovna nedávno se tady narodila vlčátka.celý článek >>

V hlavní roli Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
  

Dva lidé, které spojovalo s Karlem Čapkem silné pouto - herečka Olga Scheinpflugová a spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. Památník Karla Čapka na Strži otevřel na konci dubna novou expozici, v níž se snaží tyto výrazné osobnosti přiblížit nejen přes jejich tvorbu, ale i prostřednictvím věcí každodenního života. V prostorách venkovské vily, kterou měl Karel Čapek velmi rád, naleznete tedy třeba noblesní stolek Peroutky, anebo také blahopřání Václava Havla, které poslal jako osmnáctiletý mladík herečce Scheinpflugové. Mimochodem ona, stejně jako novinář Peroutka byli lidé pevných názorů. To se ani Miloši Zemanovi nepodařilo zpochybnit...


Památník Karla Čapka na Strži  - Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
Od 30.4. do 30.10.2016,  www.capek-karel-pamatnik.cz


celý článek >>

Národní muzeum v čase změny 2011–2015
Günter Bartoš   
Historická budova Národního muzea zavře 7. července 2011 na necelé čtyři roky svou bránu. Ředitel Michal Lukeš vysvětluje, jak se tradiční instituce po dlouho připravované rekonstrukci změní.

celý článek >>

Známá i neznámá muzea
Eva Pivodová    Jana Nekolová    Günter Bartoš   
... ve Vídni
Essl Museum
Ve Vídni mají přes 100 muzeí, přesto zde vznikají nové instituce. Jednou z nich je Essl Museum, otevřené v roce 1999. V Čechách bychom ho označili spíš za galerii, protože vystavuje sbírku moderního umění významných rakouských sběratelů Agnes a Karlheinze Esslových, jinak též majitelů sítě obchodů pro kutily Baumax. Jejich kolekce obsahuje přes 7000 položek od rakouského malířství přes Informel, vídeňský aktionismus a novou malbu až po současný „mediální pluralismus“. Sběratelské aktivity Esslových nejsou nahodilé. Obvykle usilují o akvizici celých skupin děl od umělců, což nazývají „sběrem do hloubky“.
 

celý článek >>

Technické muzeum
Jana Nekolová   
Několik století lidského hledání, důvtipu a zručnosti, omylů i náhodných objevů je zdokumentováno pod jedinou střechou v znovuotevřeném Národním technickém muzeu v Praze.

celý článek >>

Michal Lukeš: Muzeum potřebuje příběh
Michal Mocek   
Muzea neexistují jen kvůli výstavám, a už vůbec to nejsou pouhé hromady věcí naskládané do zaprášených vitrín a skříní. 

celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA