Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


LÉČBA KOMENSKÝM

Orbis Pictus Play navštívilo přes 3 miliony lidí

Mezinárodní projekt autorů Jiřího a Radany Waldových je série putovních výstav a doprovodných akcí, které jsou umělecky koncipovány výtvarníkem a performerem Petrem Niklem za účasti českých i zahraničních výtvarníků. Jednotlivé expozice rozvíjejí imaginaci, fantazii a tvořivost a jsou plně interaktivní. Projekt je koncept dlouhodobý, v této chvíli jeho plán sahá až do roku 2023, kdy bude v nizozemském Naardenu prezentována výstava u příležitosti 400. výročí dokončení díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.


celý článek >>

Orbis Pictus Play zakotvil ve Zlíně

Hravě, tak zahájil 19. května Petr Nikl stálou expozici Orbis Pictus Play ve zlínském zámku. Světově proslulá výstava se tak po letech putování natrvalo usadí v Baťově městě. Expozice, inspirovaná myšlenkami Jana Ámose Komenského nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů, jež vznikly v ateliérech předních českých i zahraničních umělců. Kdo už někdy v tomhle neopakovatelném labyrintu světa i světla zabloudil, ví, že je to ráj pro všechna srdce - dětská i dospělá. Tak, pojďme si hrát.

Orbis Pictus Play Zlín, 20. 5. – 18.9. 2016,
Zlínský zámek a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
www.zlinskyzamek.cz
Kompletní informace o celém projektu najdete na našem webu ZDE


celý článek >>

Duchovní odkaz Jana Amose Komenského dnešku


Tak byla nazvána výstava, která je otevřena celý duben v prostorách Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v Praze. Je doplně různými přednáškami, filmovými projekcemi a také sympoziem, na němž se 18.4. sejdou komeniologové z celé Evropy.


celý článek >>

Tři kapitoly o Komenském
Jan Dostal   
Život Jana Amose Komenského (1592-1670) je možné sledovat skoro jako mysterijní drama, zjevující podivuhodným způsobem jak praobraz lidského života vůbec, tak cesty osudu, jimiž je určitá individualita připravována na své poslání; patří k nim i nejtěžší utrpení, stále nová zklamání a bezdomoví......   Více zde
O autorovi - klikněte zde
 

celý článek >>

Proč byl Komenský učitel národů?
MUDr. Mgr. Jan Payne PhD.  
Komenský je připomínám všemi národy coby učitel národů.

celý článek >>

Literatura: Labyrint světa a ráj srdce
Jan Amos Komenský   
 

celý článek >>

Komenský a Masaryk
Zdeněk Mahler   
V Masarykově myšlení září tři stálice - trojhvězdí Hus, Komenský, Havlíček. Přitahovalo ho snad na nich, že skončili jako mučedníci? Naopak: inspiroval se tím, co jim bylo znemožněno uskutečnit.

celý článek >>

Postindustriální společnost a Jan Amos Komenský
Prof. MUDr. Pavel Pafko DrSc.  
Komenského portrét visí v třídách českých škol, v mnohých českých městech najdete ulice či náměstí po něm pojmenované.

celý článek >>

Novátorství Jana Amose Komenského
Prof. Ing. Richard Rokyta DrSc.  
Každý Čech již od dětství zná jméno Jan Amos Komenský. Komenský je často citován jako učitel národů a zakladatel nových pedagogických metod, ale málokdo ví, co tyto metody přesně obnášejí.

celý článek >>

Génius Jan Amos Komenský
Prof. MUDr. Vladimír Beneš DrSc.  
V knihovně mám vedle sebe vlastní životopisy Karla IV. a Jana Amose Komenského, dvou z mých největších a nejmilejších Čechů.

celý článek >>

S Komenským kolem světa
Alfred Strejček   
Vznik projektu, který jsem pojmenoval VIVAT COMENIUS, spadá do roku 1987. Tehdy jsem při opakovaných návštěvách Uherského Brodu uvažoval o možnosti prezentace Komenského textů na koncertním pódiu

celý článek >>

Komenský - otec politického konzervatismu
Benjamin Kuras   
Konzervatismus jako politický systém obvykle ztotožňujeme s politikou anglickou. Ale jestli se ještě někdy obnoví konzervatismus v české politice, nebude v ní úplným cizincem a nepotřebuje sahat k anglosaským pramenům. Má svého Komenského, který je svou politickou filozofií stejně konzervativní jako o století pozdější Edmund Burke.

celý článek >>

Vítejte v labyrintu!
Jefim Fištejn   
Jan Amos Komenský je vskutku postavou pohraniční. Nejen proto, že překonával hranice států a jistě i času, nýbrž také proto, že musel překonávat neviditelné rozhraní mezi rozlišnými pohledy na svět, dnes bychom je nazvali různými kulturními paradigmaty.

celý článek >>

J. A. Komenský a perpetuum mobile
PhDr. Jiří Beneš   
O trvalý, samovolný pohyb, zajišťovaný nějakým umělým strojem, usilovali matematikové, mechanikové, fyzikové odedávna, jak ví každý vzdělanec. Smrtelníky k tomu vábila vrozená touha soutěžit se Stvořitelem: aby totiž tomu, kdo je sám obrazem božím, nechyběl nějaký vlastní rukou vyrobený obraz věčně se otáčejícího Olympu.

celý článek >>

Orbis pictus (45/2006)
Olaf Hanel   
Ojedinělý projekt s uvedeným názvem je dalším v řadě počinů umělců střední generace českých autorů, kteří na současnou výtvarnou scénu vstoupili v době, kdy byla již uzavřena kapitola světové klasické moderny a kdy se museli vyrovnávat s postmodernismem a následujícími vlnami aktivit.

celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA