KNIHY

Poděkování Václavu Němcovi
kolektiv autorů   

Cenu WALD Press AWARD za rok 2017 získal filozof, pedagog, spisovatel a neúnavný aktivista Václav Němec. Pamětní plaketu prof. Františka Walda mu 17. prosince 2017 v prezidentském salonku Rudolfina předal Jiří Wald, který tak ocenil jeho neohroženost a “akčnost”, s níž posiluje vliv občanské společnosti a odvážně  hájí základní demokratické principy a hodnoty.


celý článek >>

Václavu Havlovi v patách

Rozsáhlá výstava u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představuje fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let  zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě  Václava Havla. Více než tři stovky fotografií doplňuje umělecky zpracované, dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.


celý článek >>

Vlastizrady Petra Krále
Státní cena za literaturu byla 24. října 2016 udělena Petru Královi za titul Vlastizrady. Soubor kritických statí a esejů seznamuje čtenáře s rozsáhlou, ale vcelku neznámou a nedoceněnou částí  tvorby této pozoruhodné osobnosti. Texty o literatuře,  o malířství, filmu, fotografii, jazzu či dokonce dobrém jídle jsou tu zastoupeny společně obecnějšími úvahami o společnosti a kultuře.

celý článek >>

Zastavili jsme neštovice
Irena Jirků   

Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, protože neštovice už naštěstí nikoho neohrožují. Zásluhu na této vyhrané válce se zákeřnou nemocí mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.


celý článek >>

5 otázek + 1 navíc pro spisovatele Marka Tomana
Irena Jirků   

Hlavní postavou jeho nejnovějšího románu je Černínský palác. Tak jako v případě své předchozí knihy, jež úzce souvisela s Týnským chrámem, se Marek Toman vrací opět do české minulosti, ale určitě o něm nelze tvrdit, že je autorem historických románů. Otázky, jež si klade, jsou totiž velmi současné.



celý článek >>

Jaký byl Karel IV. manžel a otec?
Irena Jirků   

5 otázek pro předního českého historika Františka Šmahela, jehož práce patří k nejlepším, které byly o Karlu IV. kdy v Česku vydány. Cesta Karla IV. do Francie se prodává už několik let s velkým úspěchem.


celý článek >>

Drsné 90. roky v drsných příbězích Jozefa Kariky
Irena Jirků   

„Dnešní Slovensko, a zřejmě i Česko, se dá snad pochopit, když porozumíme tomu, co se tady stalo v devadesátých letech,“  říká jeden z nejprodávanějších slovenských spisovatgelů Jozef Karika.


celý článek >>

Jana Koubková: Vždycky jsem Jana Koubková
Irena Jirků   

A tak si jdu. Tak nazvala svou nejnovější desku Jana Koubková. Ta deska je jako ona sama. Osobitá. Nápaditá. Vtipná. Jiskřivá. Právě pro svůj nenapodobitelný způsob si tato dáma sršící energií drží po desetiletí také výjimečnou pozici na české hudební scéně. A má co říct i lidem podstatně mladším. A to nejen hudbou, ale i slovem. Zase velmi osobitým. 


celý článek >>

Vingadium Leviousa!

Denní věštec, relikvie smrti, komnata nejvyšší potřeby...  Ano, není pochyb, skutečný znalec už ví, co je nového.  Harry Potter je zpět!  Když před devíti lety vyšel poslední díl této světoznámé ságy o Bradavicích, škole kouzel a magických bytostechh, zdálo se, že se Joanne Rowlingová už nedá přemluvit k pokračování.  Teď se však stojí fronty na „osmý“ díl knižní série, což je vlastně scénář nové divadelní hry, jež se hraje od konce července v Londýně. A v listopadu má do kin dorazit nový film. Harry Potter je fakt nesmrtelný!


celý článek >>

Kdo obstojí? Člověk odpovědný

Dobrou knihu není třeba zvlášť definovat, pozná se podle toho, že má co říct v každé době. Přesně to platí o textech, jež za druhé světové války psal ve vězení Dietrich Bonhoeffer. Dnes, zdá se, myšlenky tohoto německého myslitele, teologa a důsledného antifašisty, jehož Hitler neváhal ještě v dubnu roku 1945 poslat na smrt, nabývají však znovu až na děsivé na aktuálnosti.



celý článek >>

Cestou na severovýchod, do Broumova, až na hranice...
Irena Jirků   

Ukážeme-li historii v její staletí trvající kontinuitě, ale s nadhledem, může to přinést změny vnímání a posílit naší regionální identitu. Pochopíme, že tudy procházely dějiny opakovaně a že je také mnoho silných okamžiků, o kterých je dobré přemýšlet.
Tak vysvětluje Jan Školník důvody, proč se rozhodl oslovit Radovana Lipuse, Renatu Putzlacher, Šimona Cabana a herce s celé republiky a financovat vznik divadelní hry o minulosti i současnosti Broumovska. HRA-NIC-e se hraje v tzv. Dřevníku v broumovské klášterní zahradě, stejnojmenná kniha byla za účasti tvůrců pokřtěna 1. srpna 2016 v klášterní kreslírně.


celý článek >>

Pochopila jsem, že i v 90 letech letech se dá začít s francouzskou konverzací
Irena Jirků   
Novinářka Alice Horáčková se v průběhu několika let setkávala se sourozenci sedmi výjimečných osobností, jež se zapsaly do naší historie i současnosti. Rozmlouvala s Ivanem Havlem, se Zdenou Mašínovou, Helenou Landovskou či Janou Navrátilovou a dalšími a ptala se jich na to, jaké to je, žít ve vedlejší úloze. Co si z těch setkání odnesla? Pochopila, že tahle role vůbec není jednoduchá, ale i když nikdo z dotazovaných si svůj úděl nezvolil, všichni v něm skvěle obstáli. Pohled z tak bezprostřední blízkosti na slavné tváře je přitom více než zajímavý a nezřídka překvapivý.

celý článek >>

Miloš Urban: Splynutí spisovatele s postavou? To se mi stává často
Irena Jirků   
V bývalém lomu nedaleko Zbraslavi vyrostlo hlavní město Evropy. Je moderní, zcela soběstačné, dokonalé, ale nežije. Ani neumírá. Čeká. Na koho? Miloš Urban se při psaní svého posledního románu inspiroval skutečným projektem neskutečné metropole.

celý článek >>

Viktor Krejčí: Lesk světa
Jana Nekolová   

Svět Viktora Krejčího je světem filozofa, s uceleným duchovním názorem na lidskou existenci, v níž nechybí kosmický optimismus. Je to vize, která se v obraze promítá do snímků – symbolů, v nichž to, co je zaostřené, vyvěrá z naznačeného, a celý snímek míří k jistotě. Tak Viktor Krejčí vidí myšlenkou a myslí v obraze. Jeho fotografie splňují tři nutné ctnosti, které jsou podmínkou nejenom tvorby, ale i veškeré poctivosti ve vztazích člověka k tomu, čím je obklopen.  Jsou jimi Ticho, Bdělost a Vážnost. Ticho vyvěrá ze snímků Viktora Krejčího, zhotovených za bdělého vědomí, jisto si vážností daného úkolu,  píše v úvodu fotografické publikace  Petr Helbich.
Viktor Krejčí je nejen fotografem, je i malířem, básníkem, filosofem, publicistou, autorem povídek esejů, komentářů. 

Kniha fotografií Lesk světa byla vydána k příležitosti autorovy výstavy v Galerii u Betlémské kaple.
www.galerieubetlemskekaple.cz


celý článek >>

Věda a umění, rozum versus krása

Jaký mají exaktní vědci vztah k umění? Jaká je myšlenková, principiální i praktická koexistence vědy a umění? Druhý díl úspěšné publikace O umění s rozumem přináší další zajímavé názory. Mezi nimi jsou například myšlenky profesora Bruce Browna z univerzity v anglickém Brightonu, Henka Borgdorffa z Královské konzervatoře v Haagu, českého výtvarníka Jiřího Davida nebo spisovatelky Daniely Fischerové.

Miroslav Zelinský, Miloslav Klíma – O umění s rozumem II
Nakladatelství Host, 2016
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz


celý článek >>

Proč obrazy nepotřebují názvy
Irena Jirků   

Foto a repro: archiv J. Franty a O. Horáka

Setkání s Jiřím Frantou a Ondřejem Horákem, kteří vytvořili originálního průvodce po moderním umění – a to pro děti i dospělé. 
 


celý článek >>

Příšel befel od císaře pána
Irena Jirků   
Rozhovor s Pavlou Horákovou, spoluautorkou pozoruhodné knihy, jež se vrací k 1. světové válce. Knihu s názvem Přišel befel od císaře pána vydalo nakladatelství Argo ve velkorysé grafické úpravě. Kromě množství zápisků, dopisů z fronty nebo citací ze vzpomínek v ní čtenář najde i nejrůznější dobové materiály − oficiální vyhlášky, plakáty vyzývající k boji za c. a k. mocnářství, novinové karikatury či dokonce texty školních tzv. dynasticko-vlasteneckých diktátů. Kniha je působivým obrazem války, na niž se ve víru současných událostí většinou už zapomíná.


celý článek >>

Kateřina Janouchová: Knihy kupuji ráda
Michaela Šmerglová   
Píše pravidelně články do novin, knížky pro děti, beletrii i populární publikace o sexu... Píše švédsky, ale knihy jí vycházejí také v Čechách, kde se narodila.

celý článek >>

Lord Mord
Miloš Urban   
Stál jsem mezi stromy na Letenské pláni, podvečerní procházka nad Prahou. Světla ještě bylo dost a nebyl jsem tam sám. Pár kroků ode mne si rozložil své věci fotograf, postavil nízký trojnohý stojan, na něj připevnil dřevěnou bedýnku, něco s ní kutil, něco k ní přišrouboval, vypadalo to jako klika od fl ašinetu. Pak cosi řekl, neplatilo to mně, jen jemu samotnému. Podíval se na kapesní hodinky, sklonil se k aparátu a začal točit klikou. Vložil jsem si do oka monokl a pohlédl, tak jako on, přes okraj srázu.

celý článek >>

Spisovatelé, kteří zvolili svobodu
Josef Chuchma   
Nevídaný výstavní příspěvek k letošnímu osmičkovému roku, byť se k němu přímo neváže

Expozice v pražské Galerii Montanelli se sice jmenuje Přelom 68 – Ti, kteří zvolili svobodu, ale žádná díla z osmašedesátého roku na ní neuvidíte. Stejně tak v Nerudově 13, kde Montanelli sídlí, nespatříte žádné stopy z onoho zlomového letopočtu. Záhy zjistíte, že onen „přelom 68“ souvisí s obsahem výstavy velmi volně, že pro pořadatele byl spíše záminkou, k němuž svoji akci vztáhli. Kdyby ji uspořádali kdykoliv jindy, vyzněl by výsledek stejně. Stejně dobře.
Jednoduše řečeno: expozice Přelom 68 –  Ti, kteří zvolili svobodu představuje fotografie východoevropských spisovatelů, kteří z politických důvodů více či méně dobrovolně odešli a místem jejich pobytu se stala západní Evropa nebo Spojené státy americké. Jedním z těch důvodů bylo i dění v jejich vlasti po roce 1968, což se samozřejmě týká především českých spisovatelů, kteří jsou výstavou zdokumentováni.
 

celý článek >>

Píšu jinak než před 49 lety, říká Jiří Suchý
Eva Pivodová   

Jak se vede v roce 2008 divadlům malých forem jako je Semafor?

To, čemu se v 60. letech říkalo malé formy, přestalo táhnout. Když se k nám dostaly v 90. letech velké světové muzikály, bylo to pro publikum něco nového, veliká podívaná, a ovlivnilo je to natolik, že návštěvnost našich skromných představení začala rapidně klesat.


celý článek >>

Petrkov: Dům, který má svou duši
Josef Mlejnek   
 

celý článek >>

Lenka Reinerová: Život je nepochopitelný, někdy prapodivný
Irena Jirků   
Za války ztratila všechny své blízké a mnoho přátel. Žila v utečeneckých táborech hned na několika kontinentech, byla vězněna ve Francii i v Čechách, tam také politicky perzekuována, takže své texty roky psala bez naděje, že by snad mohly být publikovány...

celý článek >>

Svět podle Ivy Pekárkové
Irena Jirků   
Více než deset let strávila spisovatelka Iva Pekárková v emigraci, z toho nemálo roků prožila v manhattanské čtvrti Yorkville. Živila se jako barmanka, posléze jako taxikářka, a zdálo se, že při tom a také v New Yorku už zůstane.

celý článek >>

Jaroslav Anděl: Moje století
Irena Jirků   
V nakladatelství WALD Press vyšla kniha vzpomínek Jaroslava Anděla, politického vězně, exulanta, „advokáta chudých a pronásledovaných“. Zakladatel Sdružení občanské sebeobrany oslavil 30. března 2005 sté narozeniny.

celý článek >>

Jindřiška Smetanová: Běh světa a života vysvětluji příběhem
Irena Jirků   
Své literární dílo neměří na metry a také ho nepovažuje za nejdůležitější ve svém životě. Daleko zásadnější jsou pro ni lidé.

celý článek >>





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA