SETKÁNÍ S

Zastavili jsme neštovice
Irena Jirků   

Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, protože neštovice už naštěstí nikoho neohrožují. Zásluhu na této vyhrané válce se zákeřnou nemocí mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.


celý článek >>

5 otázek + 1 navíc pro spisovatele Marka Tomana
Irena Jirků   

Hlavní postavou jeho nejnovějšího románu je Černínský palác. Tak jako v případě své předchozí knihy, jež úzce souvisela s Týnským chrámem, se Marek Toman vrací opět do české minulosti, ale určitě o něm nelze tvrdit, že je autorem historických románů. Otázky, jež si klade, jsou totiž velmi současné.celý článek >>

Jaký byl Karel IV. manžel a otec?
Irena Jirků   

5 otázek pro předního českého historika Františka Šmahela, jehož práce patří k nejlepším, které byly o Karlu IV. kdy v Česku vydány. Cesta Karla IV. do Francie se prodává už několik let s velkým úspěchem.


celý článek >>

Ervín Adam: Musíme si pomáhat
Irena Jirků   

Světově uznávaný epidemiolog se zřekl penze a z Houstonu podporuje české mediky.
Profesor Ervín Adam přežil koncentrační tábor, vystudoval medicínu a v Nemocnici Na Bulovce vedl tým lékařů, který vymýtil dětskou obrnu. Po roce 1968 se jako skvělý epidemiolog prosadil i v USA, kde také žije. Více než dvacet let finančně podporuje studenty medicíny Univerzity Karlovy.


celý článek >>

Cestou na severovýchod, do Broumova, až na hranice...
Irena Jirků   

Ukážeme-li historii v její staletí trvající kontinuitě, ale s nadhledem, může to přinést změny vnímání a posílit naší regionální identitu. Pochopíme, že tudy procházely dějiny opakovaně a že je také mnoho silných okamžiků, o kterých je dobré přemýšlet.
Tak vysvětluje Jan Školník důvody, proč se rozhodl oslovit Radovana Lipuse, Renatu Putzlacher, Šimona Cabana a herce s celé republiky a financovat vznik divadelní hry o minulosti i současnosti Broumovska. HRA-NIC-e se hraje v tzv. Dřevníku v broumovské klášterní zahradě, stejnojmenná kniha byla za účasti tvůrců pokřtěna 1. srpna 2016 v klášterní kreslírně.


celý článek >>

Richard Bobůrka: Malovat jako náletové dřevo
Jana Nekolová   

Když Richard Bobůrka pracoval před lety v reklamní agentuře a prohlížel tisíce ilustrací od mnoha talentovaných lidí, zdálo se mu najednou zoufalé a marné zobrazovat reálný svět. Rozhodl se tedy sám pro „čistší malbu.“  


celý článek >>

Sportu zdar!
Irena Jirků   

Karel Malich skákal výborně do výšky, Vlastimil Rada držel vysokoškolský rekord v běhu na 1500 metrů, Ondřej Sekora miloval ragby, Theodor Pištěk propadl rychlým autům, zatímco Krištof Kintera má rád atletiku a Michael Rittstein každý den plave… Sportovní vášně a jejich odraz v tvorbě českých výtvarníků zmapoval Petr Volf. Vznikla výpravná obrazová publikace a skvělá výstava. Obě nemají u nás obdoby.


celý článek >>

Pochopila jsem, že i v 90 letech letech se dá začít s francouzskou konverzací
Irena Jirků   
Novinářka Alice Horáčková se v průběhu několika let setkávala se sourozenci sedmi výjimečných osobností, jež se zapsaly do naší historie i současnosti. Rozmlouvala s Ivanem Havlem, se Zdenou Mašínovou, Helenou Landovskou či Janou Navrátilovou a dalšími a ptala se jich na to, jaké to je, žít ve vedlejší úloze. Co si z těch setkání odnesla? Pochopila, že tahle role vůbec není jednoduchá, ale i když nikdo z dotazovaných si svůj úděl nezvolil, všichni v něm skvěle obstáli. Pohled z tak bezprostřední blízkosti na slavné tváře je přitom více než zajímavý a nezřídka překvapivý.

celý článek >>

Joni Mitchell, Joan Baez, Garfunkel... Hádej, co to je! Anebo kdo?
Irena Jirků   

Pro některé naše vrstevníky je Joni Mitchell pouze jménem nebo hůře – názvem přípravku na mytí podlahy. Chtěli jsme oživit muziku, na kterou by se rozhodně nemělo zapomenout. To říkají členové DOTria a také tak činí. A s kanadským a americkým folkem 60. a 70. let dělají radost nejen sobě. Inspirativní ohlédnutí, svébytné pojetí. Prostě radost.


celý článek >>

Ondřej Tuček, fotograf a nálezce

Jsem lovec a sběrač. Ulice, chodník, zeď, lesní cesta nebo třeba trávicí soustava kopírky, talíř se zbytky jídla, zmuchlaná mikina – poskytují spoustu radosti – postavičky, zvířátka, děje, krajiny, grafiky. Někdy zároveň i vzkazy, pocity, vzpomínky. Co nejde sebrat domů, ulovím aspoň fotoaparátem. V každém předmětu najdu i něco ze sebe, střep smyslu, něco, co potřebuji ke své kompletaci. Kdysi jsem se jednomu člověku při aktu sběru přiznal, že jsem při nálezu šťastnější než v kostele. Asi mé ustrojení potřebuje Boha hmatatelnějšího. V nálezech, jak v maminčině útrobě, je vám dobře a bláhově doufáte, že zde přečkáte až do konce svých dnů. Ale musíte zas vyjít ven, do zbytku toho, co tvoří váš život. Stejně za dalším rohem najdete další poklad.celý článek >>

Proč obrazy nepotřebují názvy
Irena Jirků   

Foto a repro: archiv J. Franty a O. Horáka

Setkání s Jiřím Frantou a Ondřejem Horákem, kteří vytvořili originálního průvodce po moderním umění – a to pro děti i dospělé. 
 


celý článek >>

Příšel befel od císaře pána
Irena Jirků   
Rozhovor s Pavlou Horákovou, spoluautorkou pozoruhodné knihy, jež se vrací k 1. světové válce. Knihu s názvem Přišel befel od císaře pána vydalo nakladatelství Argo ve velkorysé grafické úpravě. Kromě množství zápisků, dopisů z fronty nebo citací ze vzpomínek v ní čtenář najde i nejrůznější dobové materiály − oficiální vyhlášky, plakáty vyzývající k boji za c. a k. mocnářství, novinové karikatury či dokonce texty školních tzv. dynasticko-vlasteneckých diktátů. Kniha je působivým obrazem války, na niž se ve víru současných událostí většinou už zapomíná.


celý článek >>

Lidé nejsou zvyklí na jiné způsoby vyprávění
Irena Jirků   

Daniela Šálková by se jistě skvěle uplatnila v jakémkoliv jiném byznysu, zvláště pozice krizové manažerky by jí seděla. Takovou malou fabriku máme ale i tady u nás, říká nynější ředitelka Divadla v Dlouhé. Už to bude dvacet let, kdy vtrhlo na českou divadelní scénu a učinilo ji zajímavější a hravější.


celý článek >>

Cena WALD Press AWARD pro MUDr. Jaroslava Svobodu
Irena Jirků   

Uznávaný internista a imunolog Jaroslav Svoboda
se stal laureátem ceny WALD Press AWARD.
 

Ta mu byla udělena 20. prosince 2015 v Prezidentském salonku Rudolfina. Slavnostnímu aktu přihlížela řada hostů, mezi nimiž nechyběli přední česká imunoložka Terezie Fučíková, dřívější šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, psycholožka Dana Němcová, psychiatr Cyril Höschl či spisovatelka Radka Denemarková. Cena byla Jaroslavu Svobodovi udělena za příkladnou, neúnavnou pomoc pacientům s chorobou AIDS.
Na Bulovce vedl Jaroslav Svoboda ambulanci pro nemocné AIDS, zasadil se o terapii antiretrovirovými preparáty a komplexní imunologické vyšetřování těchto nemocných. Tato jeho vskutku průkopnická činnost vedla ke vzniku samostatných specializovaných ambulancí i lůžkové základny v rámci infektologie, zdůraznila profesorka Terezie Fučíková.
Ředitel nakladatelství Jiří Wald také vyzdvihl mimořádný přístup doktora Svobody k pacientům, jeho vzácný humanismus a neobvyklou schopnost kombinování lékařského pohledu s celoživotním zájmem o filozofii. Ta ho koneckonců vede i k přemýšlení o hlubší podstatě dění kolem nás. V současné době se začíná připravovat kniha o Jaroslavu Svobodovi, vyjít by měla na konci roku.
Předaná pamětní plaketa nese v záhlaví slova: Šel jsem po celý život se slabším. V písemném bilancování svého života je vyslovil profesor František Wald (1861 - 1930), profesor teoretické chemie a metalurgie a rektor ČVUT. Smyslem ceny je právě poukazovat na výjimečné osobnosti, protože se slabšími dovedou vždy jít jen ti nejsilnější.

O nakladatelství: Společnost WALD Press byla založena v roce 1995 a navazuje na odkaz Františka Walda. V jejím nakladatelství vyšla řada knih, například Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského v češtině, angličtině, francouzštině, italštině a bulharštině.

Hlasový záznam z předání ceny - klikněte zde.

Více informací najdete na:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/clovek/_zprava/1166945
http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art2296
 


celý článek >>

Svět podle hudebního skladatele Zdeňka Zahradníka
Irena Jirků   
Kolegové z oboru ho nazývají posledním romantikem. On sám to připouští a také sveřepě trvá na melodii: „Melodie je myšlenka. A bez myšlenky není hudba!“

celý článek >>

Setkání s Petrem Niklem Pojďme si hrát
Klára Olexová   
Výtvarník Petr Nikl přišel s kytarou v pouzdře. Byl hrát dětem ve škole, do které chodí jeho dcera. Ta škola se jmenuje Škola hrou. Člověk, o kterém můžete říci, že je malíř, grafik, básník, herec, hudebník, výtvarník loutek, musí být nutně člověk hravý. To, že se stal hlavním scenáristou projektu Orbis pictus - Pampaedia, inspirovaného J. A. Komenským, tedy není nic překvapivého.

celý článek >>

Michael Wellner-Pospíšil: Velkorysost se vyplácí!
Irena Jirků   
Žije ve Francii šestadvacet let. Točil tu filmy, učil studenty i podnikatele - a teď řídí České kulturní centrum. Poslední týdny chystá výstavu k poctě Jana Amose Komenského a je přesvědčen, že dílo tohoto myslitele, pedagoga a českého emigranta nejsou v žádném případě mrtvé texty.
 

celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA