FOKUS

Poděkování Václavu Němcovi
kolektiv autorů   

Cenu WALD Press AWARD za rok 2017 získal filozof, pedagog, spisovatel a neúnavný aktivista Václav Němec. Pamětní plaketu prof. Františka Walda mu 17. prosince 2017 v prezidentském salonku Rudolfina předal Jiří Wald, který tak ocenil jeho neohroženost a “akčnost”, s níž posiluje vliv občanské společnosti a odvážně  hájí základní demokratické principy a hodnoty.


celý článek >>

Václav Havel: Když se člověk zachová statečně, je to obvykle ze zbabělosti
 “Osobně u sebe pozoruji to, že když se zachovám statečně, tak je to vlastně ze zbabělosti,” říká Václav Havel v rozhovoru, který poskytl v  červnu 2010 v souvislosti s dokumentárním filmem Václava Dejčmara  a Mishy Votruby. Snímek nazvali I am fishead, nebo-li Ryba smrdí od hlavy, a kladou si v něm otázkou, kdo jsou vlastně lidé, kteří drží moc a jejich rozhodnutí mají přímý či nepřímý dopad na životy milionů ostatních? Téma, jež lety neztrácí na aktuálnosti.


celý článek >>

Sláva národů. Úvod do apokalyptické etnologie

Nikdo není do knihy života zapsán na základě své skupinové příslušnosti — svého původu či pohlaví, svého národnostního, jazykového či kulturního zařazení, ba ani svého přihlášení k určitému politickému nebo náboženskému proudu — nýbrž proto, že jeho zcela osobní a konkrétní činy obstály před pohledem posledního soudce.

Text: Milan Horák 


celý článek >>

Kdo obstojí? Člověk odpovědný

Dobrou knihu není třeba zvlášť definovat, pozná se podle toho, že má co říct v každé době. Přesně to platí o textech, jež za druhé světové války psal ve vězení Dietrich Bonhoeffer. Dnes, zdá se, myšlenky tohoto německého myslitele, teologa a důsledného antifašisty, jehož Hitler neváhal ještě v dubnu roku 1945 poslat na smrt, nabývají však znovu až na děsivé na aktuálnosti.celý článek >>

Připravujeme pro vás přehled zajímavých odkazů
     
Vybíráme pro vás odkazy na zajímavé informace či texty vztahující se k nejrůznějším oblastem. Je to pelmel témat a různorodých názorů, jež mohou inspirovat, vést k zamyšlení či k diskusi. Články nemusí vždy vyjadřovat stanovisko redakce Sanquis, ta za jejich obsah také nenese odpovědnost.

celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA