HUDBA

Pozor, občané! Přijďte na Koncert pro budoucnost

Na Václavském náměstí se 17. listopadu 2017 opět koná Koncert pro budoucnost. Přijďte si od 16:30 hodin poslechnout řadu známých hudebníků a dalších osobností, jimž není lhostejná současná politická situace. Přesně v 19:30 hodin pak bude vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody. Nezapomeňte si s sebou tedy vzít p횝alky!


celý článek >>

Setkání s Miladou Horákovou a Soňou Červenou
Irena Jirků   

Hudební a dokumentární kompozici o největší české hrdince 20. století Miladě Horákové, odsouzené totalitním režimem k smrti, natočila Olga Sommerová v roce 2009 a nazvala ji Do samoty v tanci. Strhující dokument mapuje vznik opery Zítra se bude..., kterou vytvořili Aleš Březina s Jiřím Nekvasilem, a v níž hlavní roli ztvárnila pěvkyně Soňa Červená. Dokumentární snímek najdete v archivu České televize ZDE.


celý článek >>

Koncert pro budoucnost
Máme radost, že můžeme žít svobodně. Věříme, že naše země je moderní evropský
demokratický stát, který hájí lidská práva a prosazuje spolupráci evropských národů, hájí svobodu, demokracii a rovné postavení pro všechny. Jen dívat se však nestačí. Svoboda je naší současností. Chceme, aby byla také naší budoucností. Chceme dnes nejenom slavit a připomínat, ale též dát najevo naše odhodlání bojovat za základní demokratické principy a hodnoty, a tím i za naši svobodu a svobodu všech lidí. To za nás nikdo jiný neudělá. Proto se sejdeme. Máme co slavit a kam směřovat!
To je motto Koncertu pro budoucnost, který završí letošní oslavy 17. listopadu v centru Prahy. Přispějte na jeho technické zabezpečení a živý přenos a – přijďte slavit. Máme co slavit!celý článek >>

Koncert pro republiku

Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast zazní při svátečním Dni vzniku samostatného československého státu také letos. V pátek 28. října v 18 hodin ho FOK provede ve Smetanově síni Obecního domu. Orchestr vystoupí pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera.


celý článek >>

Daria Klimentová: Vždycky mám plán B
Irena Jirků   

Co bude pak? Tuto otázku si klade už od svých pětadvaceti.
A i když roky tančila na první londýnské scéně a sklízela úspěchy po celé světě, vždycky počítala s plánem B. Dnes se tedy nebojí začít znovu.celý článek >>

KOMERČNÍ SDĚLENÍ: Elfton Magion ˜aneb domácí koncertní sál

Nové české reprosoustavy Elfton Magion dokážou vytvořit iluzi koncertního sálu u vás doma. Navrženy zejména pro milovníky klasické hudby a jazzu. Důraz při vývoji byl kladen mimo jiné i na absolutníí věrnost, u dnešních reprosoustav s měniči a ozvučnicemi z mnohdy kovových, plastových či kompozitních materiálů často opomíjenou vlastnost. 


celý článek >>

Antonín Dvořák známý i opomíjený

Dvořákova Praha je už několik let považována za klíčovou událost hudebního podzimu. Nejinak je tomu i letos. Po tři týdny opět špičkoví hudebníci z celého světa oslavují dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplynulo 8. září 175 let. Festival, který se letos těší rekordnímu zájmu publika, uvádí vedle jeho nejpopulárnějších skladeb i díla méně známá a neprávem opomíjená. A samozřejmě neopomíjí ani tvorbu dalších autorů.


celý článek >>

Pavel Černoch: Nechci žít podle cizích pravidel
Irena Jirků   

Když zkouší operní roli, vždycky má v zákulisí počítač. A v pauzách, když se přestavuje scéna, řeší firemní věci. Nemohl bych tam jen čekat a koukat do blba, říká operní pěvec, který na světových pódiích sklízí v poslední době úspěch za úspěchem. V září se konečně představí i na několika koncertech v Praze.


celý článek >>

Hudba pro ty, kteří chtějí objevovat

Tak by také mohl znít propagační slogan pro  Moravia Music Fest. Slavná jména na tomto mezinárodním jazzovém  festivalu, který se na podzim koná už podeváté v Brně, nehrají nejdůležitější roli, inspirativnější je překvapení a nové hudební zážitky. Letos se o ně postarají třeba Jan Smigmator & Swinging nebo francoužští Electro Deluxe v čele s Jamesem Copleym.


celý článek >>

Jana Koubková: Vždycky jsem Jana Koubková
Irena Jirků   

A tak si jdu. Tak nazvala svou nejnovější desku Jana Koubková. Ta deska je jako ona sama. Osobitá. Nápaditá. Vtipná. Jiskřivá. Právě pro svůj nenapodobitelný způsob si tato dáma sršící energií drží po desetiletí také výjimečnou pozici na české hudební scéně. A má co říct i lidem podstatně mladším. A to nejen hudbou, ale i slovem. Zase velmi osobitým. 


celý článek >>

Hudba jako osud

Byl pravnukem Antonína Dvořáka, vnukem Josefa Suka a sám patřil k nejvýznamnějším houslistům druhé poloviny 20. století. Výstava v Národním muzeu v Praze nabízí zajímavý pohled do života houslisty Josefa Suka, přičemž vzácné nástroje Stradivari a Guarneri nejsou jedinými svědky tohoto podivuhodného příběhu.


celý článek >>

Jako za starých časů

Když tato skupina před pár lety začínala, zdála se být trochu – netradiční. Dnes posluchači oceňují její osobitý styl, hudební nápady a profesionální provedení. Cestuje po celém světě a fanoušků jí stále přibývá. Mydy Rabycad v Praze zahajuje své podzimní turné v Praze, vystoupí však také v Turecku nebo ve Velké Británii.


celý článek >>

Cirkus s příběhem

Světové hvězdy tzv. Nového cirkusu, klaunérie, hudba, film, workshopy, debaty, výstavy... Vznikl před 12 lety a od té doby uvedl festival Letní Letná přes 1100 představení a navštívilo jej 250 000 diváků. Ačkoli nabízí zážitky pro množství diváků, stále si zachovává tajuplnou, starobylou atmosféru. Čím to? Je to přece cirkus.  


celý článek >>

Balet, obrazy, sochy a nekonečné nebe nad hlavou

Nikola Márová, Alexandr Katsapov, Andrea Kramešová, Michal Štípa... Sólisté baletu Národního divadla se sejdou 20. srpna 2016 při ojedinělém představení Ej,lásko a Mariin sen v Litomyšli. Představení bude uvedeno u příležitosti výtvarného projektu Daniela Pešty „Záznamy noční hlavy” v tamní White Gallery.


celý článek >>

Divoká jízda s Robertem Plantem

Své první nahrávky natočil v roce 1966, první kapelu Band of Joy založil hned rok poté. Proslavil se jedinečným stylem, ve kterém se odráží vášeň pro blues, africkou hudbu, psychedelický rock i moderní elektroniku. Jeho rock and roll je nezapomenutelný – a stejně tak i on sám. Zpěvák Robert Plant vystoupil 27. 7. 2016 v plzeňském amfiteátru Lochotín a  zase zářil. Tentokrát v doprovodu Sensational Space Shifters.


celý článek >>

Benoit Dratwicki: Oživit barokní partituru je jako probudit dinosaura
Irena Jirků   

Umělecký ředitel Centra barokní hudby ve Versailles přirovnává svou práci k vědeckým experimentům. A těší se na další spolupráci s českými umělci a pražským festivalem Letní slavnosti staré hudby.


celý článek >>

O čem sní nákladové nádraží

Letní kino v kolejišti, divadlo, koncertní sál, kavárna, galerie – prázdné haly Nákladového nádraží Žižkov se i letos od června do srpna plní lidmi a zábavou. Tím se  zároveň otevírá možnost nového a trvalého funkčního využití tohoto zajímavého, ale chátrajícího prostoru. Podaří se?  


celý článek >>

Rock po chodsku
Dva dny plné hudby a zábavy - to je festival Chodrockfest, který opět míří do Domažlic v rámci Chodských slavností. Již pošesté v řadě uvede řadu rozmanitých hudebních žánrů, zazní kapely jako Dymytry, Jelen či Wohnout; zkrátka nezapomenutelný zážitek na nezapomenutelném místě.

celý článek >>

Když hudba vstoupí do chrámu
Irena Jirků   

Když slavní architekti Dientzenhofferové stavěli na Broumovsku z pověření benediktinů soubor vesnických kostelů, nemohli vědět, že jednou bude hudba bojovat za tyto unikátní stavby. Záchrana dědictví po předcích – tato myšlenka opět prolíná celým 11. ročníkem festivalu Za poklady Broumovska.


celý článek >>

Joni Mitchell, Joan Baez, Garfunkel... Hádej, co to je! Anebo kdo?
Irena Jirků   

Pro některé naše vrstevníky je Joni Mitchell pouze jménem nebo hůře – názvem přípravku na mytí podlahy. Chtěli jsme oživit muziku, na kterou by se rozhodně nemělo zapomenout. To říkají členové DOTria a také tak činí. A s kanadským a americkým folkem 60. a 70. let dělají radost nejen sobě. Inspirativní ohlédnutí, svébytné pojetí. Prostě radost.


celý článek >>

Klavírní soutěž s Ivanem Klánským
Irena Jirků   

Prague Junior Note je ojedinělou dětskou hudební soutěží v České republice, která má za sebou již více než dvacetiletou tradici. Za dobu existence se této soutěže zúčastnilo přes 4 000 dětských hudebníků ve věku od 5 do 15 let – klavíristů, houslistů, flétnistů, violoncellistů či kytaristů. Od roku 2008 se soutěží pouze ve hře na klavír – a to pod dohledem mistra na slovo vzatého, profesora Ivana Klánského.


celý článek >>

Divoká Elektra a Susan Bullock

Co se stane, když se nenávisti postaví do cesty láska? A je vůbec možné zabít vlastní matku? Pevná a nelítostná Elektra přichází na jeviště Státní opery.
Opera slavného německého skladatele Richarda Strausse představuje oproti řecké mytologii hlavní postavu jako ženu plnou emocí, tvrdě stojící za svým cílem a doslova posedlou pomstou. Její roli už podruhé ztvární nejslavnější britská sopranistka Susan Bullock – poprvé to bylo v newyorské Metropolitní opeře, kde se setkala s velkým úspěchem. Pod taktovkou Rolanda Böera a v režii anglického režiséra Keitha Warnera tak mají návštěvníci spatřit Elektru živou, dýchající – a strhující.


celý článek >>

Na slovíčko v baroku
Kostel svatého Ignáce v Praze hostil v pátek 18.3.  soubor Victoria, který se představil se svým programem  Nastaly temnoty. V rámci něho představuje známou i neznámou duchovní hudbu českého baroka. Soubor zúčastňující se pravidelně českých, i zahraničních koncertních cyklů je známý pro svou zvláštní, ale poutavou dramaturgií představení, originalitou a koncipováním neobvyklých, nových i opomenutých starých projektů. Jeho vokální složka Victoria Vocal se doplňuje s instrumentální Victoria Ensemble, kterou založila v září 2009 Viktorie Dugranpere, sólová pěvkyně a hlasová pedagožka (civilním jménem Dědečková). Obě tělesa se věnují  zpracovávání nejen hudebních, ale i hudebně dramatických programů z období jak renesance, tak i baroka a klasicismu.
 
VICTORIA ENSEMBLE & VOCAL ENSEMBLE:
Nastaly temnoty – duchovní hudba českého baroka
Další představení: info na
www.victoria-ensemble.com

celý článek >>

Něpi Janóó, něpi vóódůů
Přežije lidová hudba rok 2020? Nesmyslná otázka, samozřejmě. Ale kdyby snad někoho přece jen napadla, odpovědí budiž mu série cédéček z provenience Indies Scope. Jejich výpravná edice Antalogie moravské lidové hudby je – jak sami vydavatelé tvrdí – pokusem o reflexi současné podoby lidového  muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech. A že ta současná podoba stojí za to. Sedmidílná sbírka představuje  reprezentativní výběr špičkových kapel a zpěváků, kteří výrazně přispívají k zachování autentické podoby hudebních tradic. Radost se zaposlouchat, zazpívat si, zatancovat.

Antalogie moravské lidové hudby, vydalo nakl. Indies Scope v letech 2011 - 2015,
7 dílů, www.indies.eu


celý článek >>

Festival ve jménu Jeruzaléma

Dny Jeruzaléma / Days of Jerusalem ovládnou ve dnech 25. až 29. května prostory Tiskárny na Vzduchu v pražské Stromovce. Festival představí různorodé tváře města, v němž se setkávají tři základní kulturní a náboženské proudy: islám, judaismus a křesanství. Hlavní dramaturgickou osou festivalu je současná hudba, ve Stromovce ale dojde tradičně i na kulinární umění, představí se mladí designéři či filmaři.


celý článek >>

Beatrix a Marek Jeriovi : Spřízněni hudbou
Irena Jirků   

Text: Irena Jirků
Foto: Günter Bartoš a Tomasz Trzebiatowski

Špičkový český ansámbl Guarneri Trio Prague oslaví letos  30.výročí na slavnostním koncertě v pražském Rudolfinu, kde určitě nebude chybět ani Beatrix Jerie. Bez šarmantní manželky violoncellisty by asi trio dnes nesklízelo úspěchy po celém světě. Na tom se shodují všichni tři. A Marek Jerie své ženě v rozhovoru pro Sanquis vysekl hned několikrát hlubokou poklonu.


celý článek >>

Marek Jerie: Klavírní trio? To je ideální forma - a ideální demokracie!
Irena Jirků   
Za 30 let své kariéry se Guarneri Trio Prague, hrající po celou dobu ve složení Ivan Klánský - klavír,  Čeněk Pavlík - housle a Marek Jerie - violoncello, stalo na poli komorní hry skutečným pojmem. Není divu, že své významné výročí oslaví na Pražském jaru.celý článek >>

Český talent v Paříži
Jitka de Préval   
Kariéra houslisty, skladatele, režiséra, dirigenta a chvílemi i tanečníka Petra Růžičky začala brzy, byl mimo jiné jedním z pěti zakládajících členů Pražské komorní filharmonie. Do Paříže přijel před jedenácti lety studovat komorní hudbu na pařížské konzervatoři a muzikologii na Sorbonně. Žije tam dodnes. A spolupracuje s prestižními orchestry z celého světa. Připravuje také vlastní hudebně vizuální projekty a nezapomíná ani na české lidové tradice.

celý článek >>

Radůza – svá a svéhlavá
Bela Schenková   
Pro někoho je její hudba fascinací, pro jiného relaxací, pro dalšího inspirací, některým neříká nic. A tak to má být. Je totiž tak vyhraněná, že ani nemůže zaujmout všechny. V každém případě je Radůza zcela mimořádná osobnost české folkové scény.

celý článek >>

Tenor se nemusí bát průvanu
Jitka de Préval   
Po čtyřech letech hostování zahájil přední český tenor Aleš Briscein sezonu v pařížské opeře rolí Jeníka v nově inscenované Prodané nevěstě. Jeho interpretaci slavné české klasiky ocenili diváci i kritika nemalou chválou. Ač se již Paříž stala tenorovým druhým domovem, jeho prvorozený syn se narodil v Praze. „Na klinice u Apolináře a s porodním týmem profesora Martana jsme se s manželkou cítili skvěle. Také jsme si uvědomili, jak je nám lékařská obec blízká.“ Dnes už s Alešem a jeho ženou cestuje několikatýdenní Adrian po světě.

celý článek >>

Gabriela Demeterová: Důležitá je cesta, nikoli cíl!
Petr Kolář   
 Když jsem se dozvěděl, že s ní mám udělat rozhovor, vybavil se mi pořad Uvolněte se, prosím, kde svým nakažlivým smíchem odbourala sebe, diváky i moderátora Jana Krause. Schůzku naplánovala na dvanáctou hodinu v kavárně a skutečnost předčila očekávání. Gabriela Demeterová, houslistka světového formátu, je opravdu „úžasný živel“.

celý článek >>

Janáček na Hukvaldech
Günter Bartoš   
Moravské Hukvaldy byly rodištěm a inspiračním zdrojem skladatele Leoše Janáčka, zajímaly a inspirovaly také fotografa Josefa Sudka. V hukvaldské oboře máte pocit, že alespoň tam se stav věcí dlouhá desetiletí téměř nemění.

celý článek >>

Proč mám rád hudbu...
Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc.  
Na otázku, proč mám rád hudbu, nejlépe odpovídají slova slavného pianisty Arthura Rubinsteina, který mi kdysi odpověděl na dopis, jejž jsme mu jako dospívající kluci s kamarádem napsali...

celý článek >>

Svět podle hudebního skladatele Zdeňka Zahradníka
Irena Jirků   
Kolegové z oboru ho nazývají posledním romantikem. On sám to připouští a také sveřepě trvá na melodii: „Melodie je myšlenka. A bez myšlenky není hudba!“

celý článek >>

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA