předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 111/2017
téma:
2017
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

Václavu Havlovi v patách

Rozsáhlá výstava u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla představuje fotografické dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let  zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě  Václava Havla. Více než tři stovky fotografií doplňuje umělecky zpracované, dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.

celý článek >>

Michal Cihlář: Pošlapaný skvosty
Irena Jirků   

 „Poklopy kanálů fotím už čtrnáct let a mám jich v počítači minimálně pět tisíc asi ze čtyřiceti států. Nedávno jsem se vrátil z Japonska, kde jsem měl výstavu grafik a tudíž i senzační příležitost zmapovat tamní kanály, které jsou výjimečné nevídanou narativností a hlavně barevností,“ říká výtvarník Michal Cihlář. Výstava jeho pozoruhodných fotografií je otevřena v Galerii 4MAT v Táboře po celý července. Nazval ji příznačně – Pošlapaný skvosty.

celý článek >>

Pavel Roučka: Mezi askezí a extází
Markéta Čaňková   

Je třeba mířit výš, než je vztažená ruka. Od čeho by bylo nebe…
Také o tom vypovídá tvorba umělce, jehož díla jsou jako on sám: vážná a přece plná radosti, klidná, ale zároveň pulzující životem. Pavel Roučka tvoří svůj osobitý svět plný otevřenosti a tolerance, pokory i hrdosti, píle, nespoutané kreativity, radosti ze života, optimismu a trpělivosti.
Svou výstavu v pražském Museu Montanelli nazval známý malíř a grafik Mezi askezí a extází. Otevřena je do 9. dubna 2017.
www.museummontanelli.com


celý článek >>

Divočina podle Veroniky Holcové
Irena Jirků   

Momentálně žije v Kanadě, ale obrazy tamní divoké krajiny vytvořila ještě dříve, než se tam se svým mužem a synem přestěhovala. Současná výstava Veroniky Holcové v pražské Ville Pellé nabízí nejen srovnání doby „pre-kanadské“ a kanadské, ale i nové velkoformátové kresby s figurálními motivy. Je to strhující vhled do světa umělkyně, která už dávno překročila hranice české výtvarné scény.

celý článek >>

Cena ČT za podnikatelský přínos kultuře a umění
Jiří Wald   

 
Vážení a milí,
znáte české podnikatele, kteří přispívají ke kultivaci veřejného života? Aktivně podporují kulturní a společenské dění? Pomáhají festivalům, divadlu či péči o naši krajinu? Oceňte jejich práci. Nominujte je prosím na Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění na
https://podnikatelroku.cz/nomination/new.
Zaslouží si to. Uzávěrka přihlášek do soutěže je už 21. října 2017.
V případě, že tento termín nestihnete, není nic ztraceno. Máte na rozhlížení se po zajímavých osobnostech další rok. Využijte tento čas! 
Jsme prvními držiteli této ceny a jsme jejími nadšenými propagátory, neboť víme, že bez dostatečné podpory nemůže svobodná kultura existovat. Níže naleznete článek, ve kterém se autor zamýšlí nad tím, co to kultura vlastně je a proč má být svobodná.
Srdečně
Radana a Jiří Waldovi

Více informací o držitelích první ceny ČT za podnikatelský přínos kultuře a umění najdete zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2256883-drzitele-ceny-ct-za-prinos-kulture-i-blazen-s-dobrym-napadem-je-lepsi-nez-lide-bez

celý článek >>

Setkání s Miladou Horákovou a Soňou Červenou
Irena Jirků   

Hudební a dokumentární kompozici o největší české hrdince 20. století Miladě Horákové, odsouzené totalitním režimem k smrti, natočila Olga Sommerová v roce 2009 a nazvala ji Do samoty v tanci. Strhující dokument mapuje vznik opery Zítra se bude..., kterou vytvořili Aleš Březina s Jiřím Nekvasilem, a v níž hlavní roli ztvárnila pěvkyně Soňa Červená. Dokumentární snímek najdete v archivu České televize ZDE.

celý článek >>

Franta: Návrat domů!
Jiří Wald   

Malíř Franta, jak se podepisuje pod svá plátna František Mertl, převzal 1. listopadu 2017 z rukou ministra kultury Daniela Hermana medaili Artis Bohemiae Amicis za celoživotní dílo a propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí.  Slavnostní akt se uskutečnil v prostorách Ministerstva kultury v Nostickém paláci na pražské Malé Straně  a světoznámý výtvarník se tak symbolicky – alespoň “jednou nohou” - konečně vrátil domů.

celý článek >>

Pozor, občané! Přijďte na Koncert pro budoucnost

Na Václavském náměstí se 17. listopadu 2017 opět koná Koncert pro budoucnost. Přijďte si od 16:30 hodin poslechnout řadu známých hudebníků a dalších osobností, jimž není lhostejná současná politická situace. Přesně v 19:30 hodin pak bude vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody. Nezapomeňte si s sebou tedy vzít píšťalky!

celý článek >>

Poděkování Václavu Němcovi
kolektiv autorů   

Cenu WALD Press AWARD za rok 2017 získal filozof, pedagog, spisovatel a neúnavný aktivista Václav Němec. Pamětní plaketu prof. Františka Walda mu 17. prosince 2017 v prezidentském salonku Rudolfina předal Jiří Wald, který tak ocenil jeho neohroženost a “akčnost”, s níž posiluje vliv občanské společnosti a odvážně  hájí základní demokratické principy a hodnoty.

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA