Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2008/60 Editorial (60/61 prosinec 2008)


Editorial (60/61 prosinec 2008)
Irena Jirků  
SANQUIS č.60/2008, str. 8

V třicátých letech minulého století svolal americký prezident F. D. Roosevelt odborníky z nejlepších univerzit a požádal je, aby se pokusili předpovědět, co všechno se stane ve vědě a technice v druhé polovině století. Ti slavní vědci se tedy sešli, dlouho, dlouho rokovali a posléze prezidentovi předložili své závěry. Neznáme přesný obsah, ale prý v té předpovědi nebylo ani slovo o atomové bombě, o počítačích či o vakcíně proti dětské obrně, prostě žádný z oněch převratných – v kladném či negativním slova smyslu – objevů a vynálezů, které tak zásadně změnily náš život a vůbec lidskou historii.

Co bude za padesát let? Kam kráčí a kam za půl století dojde medicína? Když jsem tuto otázku položila profesoru Vladimírovi Vonkovi, vzpomněl na F. D. Roosevelta a jeho neúspěšnou předpověď. „Za padesát let se může změnit úplně všechno, jsem dalek činit jakékoliv odhady,“ řekl mi tedy přední virolog, ale pak připustil, že hluboce věří na personalizovanou medicínu. A v co věří, doufají či na co sázejí další špičkoví čeští lékaři? Jejich zamyšlení najdete právě v tomto čísle Sanquisu. Je tak trochu jubilejní, šedesáté v pořadí, a tak jsme ho také svátečně „zabalili“ do výpravného dvojčísla, s větším počtem stránek, obrazů, fotografií, textů... Přeju hezké počtení. A vůbec – krásné Vánoce a šťastný, pokud možno poklidný rok 2009. Co nás asi tak v následujících dvanácti měsících čeká, co myslíte?

Irena Jirků, šéfredaktorka


Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.
 

 obsah čísla 60 ročník 2008

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA