Když umění pomáhá, dává radost..
Eva Pivodová  
SANQUIS č.59/2008, str. 46

Šimotová, Zoubek, Diviš, Born, Gebauer, Drahotová... Přední čeští výtvarníci opět darovali svá díla do aukce, jejíž výtěžek pomáhá handicapovaným lidem. Letošní Výtvarný aukční salon Konta BARIÉRY je v mnoha směrech rekordní.
 
Zdeněk Sýkora, 11 linií, 2008

V roce 1993 při první charitativní aukci Konta BARIÉRY, jež je stěžejním projektem Nadace Charty 77, věnovalo svá díla zdarma na 160 umělců. A kolik se jich bude dražit letos? Neuvěřitelných 440 uměleckých děl od 369 výtvarníků (i se sběrateli je dárců 377), což je nejvyšší počet výtvarníků v dosavadní historii aukčních salonů! Mezi umělci, jejichž díla budou v aukci nabídnuta široké veřejnosti, sběratelům, zástupcům galerií a obchodníkům s uměním, jsou významné osobnosti české výtvarné scény z různých generací – například Jiří Anderle, Tomáš Císařovský, Kamila Ženatá, Josef Bolf, Petr Pastrňák, Emma Srncová, Jakub Hošek, Tomáš Bím, Adolf Born, Kurt Gebauer, Jiří Hůla, Ján Mančuška, Jiří Kolář, Michal Pěchouček, Josef Velčovský, Iva Hüttnerová, Veronika Drahotová, Matěj Forman, Michal Gabriel... Zájemci o umělecká díla (včetně děl z této dvoustrany) si je nejprve budou moci prohlédnout mezi 22. listopadem a 4. prosincem v Křížové chodbě Karolina. Samotná aukce se uskuteční 6. prosince v Modré posluchárně Karolina. Čistý zisk půjde na stipendia určená pro handicapované studenty.
 
Antonín Střížek, Zátiší, 2008
Boris Jirků, Pohled z hotelu u Fabrica de Juan, Andalusia, 2008
Jiří Pošva, Anděla, 2008
Michael Rittstein, Na tuleně, 2007
 
Umělci o pomoci

Dovedete si představit situaci, že budete zcela odkázáni na pomoc druhých? Zažili jste moment, který byste bez pomoci druhých nepřežili?
Tomáš Císařovský
Bylo mi asi deset a na chalupě jsem se snažil propojit dvě prodlužovací šňůry k lampě. Stál jsem na plechu od kamen a náhle mnou začal projíždět elektrický proud. Dodnes to vidím, podvečerní přítmí a fialové blesky, co se mi klikatěly po paži. Nemohl jsem se odtrhnout, elektřina mnou lomcovala, cítil jsem pach páleného masa na prstech. Křičel jsem. Přiběhla vyděšená maminka s babičkou a strhly mě na dřevěnou podlahu. Kdyby mě neslyšely, asi bych tu nebyl.
 
Emma Srncová

Musím se přiznat, že nemohoucnost a pocit, že bych byla odkázaná na pomoc druhých, je moje nejhorší noční můra. Jsem zvyklá si se vším sama poradit a takovou situaci, že bych nemohla, si neumím vůbec představit. O to víc obdivuji lidi, kteří s něčím takovým bojují, zvládají to a umějí se ještě radovat ze života. To je taky důvod, proč se snažím několika takovým organizacím, jakou je právě Konto BARIÉ- RY, pomoci aspoň způsobem, který třeba někomu udělá radost.
Michal Pěchouček
Určitá závislost na pomoci druhých nebo tvůrčí spolupráce s ostatními je můj životní styl, který jsem si naštěstí mohl dobrovolně zvolit, což považuji za obrovský dar, kterého si moc vážím. Odkázán na cizí pomoc v tom smyslu, jak je otázka položena, jsem zatím ještě nebyl, pokud do toho nepočítám pomoc a péči mých skvělých rodičů, kteří mi dali to nejlepší, co mohli.
 
 
Josef Bolf

Velmi dobře si dokáži představit situaci, kdy budu zcela odkázán na pomoc druhých, může mě zastihnout nemoc, úraz, nebo mě prostě zaskočí věk (myslím, že se to netýká jen fyzického stavu, psychické potíže mohu být také velmi limitující). Přemýšlím o těchto věcech asi jako každý, samozřejmě není v mé moci ovlivnit, co se stane. Myslím, že tato nejistota z budoucnosti zajišťuje naší společnosti potřebnou dávku empatie, díky níž se snažíme pozitivně ovlivňovat život těm z nás, kteří naši pomoc potřebují.

Tomáš Císařovský, Honička, 2007
Emma Srncová, Pražské jaro 1990, 2007
Josef Bolf, Bez názvu, z cyklu Narapoia, 2003
Michal Pěchouček, Film ve filmu, 1992


Reprodukce: Konto BARIÉRY, foto: Jiří Thýn, archiv

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.



obsah čísla 59 ročník 2008





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA