Cesty za poznáním, cesty za krásou
Doc. MUDr. Jan Bultas CSc. 
SANQUIS č.52/2007, str. 20

Jak nás studenty nabádal na stážích profesor Charvát, lékař musí být především zvídavý a musí stále toužit po poznání, neboť lékařství je činnost veskrze činorodá, tvůrčí a stále se měnící.

Není proto náhodou, že mimopracovní záliby mnoha lékařů jsou poznamenány puncem originality a často jsou i umělecky laděny.
Mou zálibou jsou výpravy do neobvyklých koutů světa s touhou zachytit poslední kousky autentického koloritu na fotografii. Exotice však snímky podřízeny nejsou. A snažím se vždy o co nejlepší výtvarný dojem nerušený přítomností elektrického vedení, silnic a dalších znaků civilizace.
Jedna z těchto cest mě zavedla do Jemenu a na ostrov Sokotru. Po seriálech fotografií z Bolívie, Tichomoří a Namibie si dovoluji se s vámi podělit o krásné scenérie z výpravy za stromy s dračí krví z ostrova Sokotry a neobvyklými stavbami v Jemenu.
„Galapágy Východu“, tak je přezdíván zcela izolovaný ostrov ležící na sever od Madagaskaru v Indickém oceánu. Ač velmi malebný, civilizací a turisty je téměř nedotčený. Nacházejí se tam přes dvě stovky endemických druhů flóry a fauny, liduprázdné pláže, krásné děti a stejně krásné, ovšem tradičně zahalené ženy - to vše je Sokotra.
Stejně fotogenický je i Jemen. Ačkoli každý muž je po zuby ozbrojen - dýkou, džambií, za pasem a puškou či kalašnikovem na zádech - jen málokde se setkáte s tak přátelskými lidmi. „Číký“, Česko, má v Jemenu dobré jméno. „Číký“ je však i synonymem pro samopal.

Ústav farmakologie 3. LF UK, Praha



obsah čísla 52 ročník 2007





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA