Editorial (56/2008)
Irena Jirků  
SANQUIS č.56/2008, str. 4

Umění potřebujeme
 
Nervový systém tzv. zrcadlových buněk nám umožňuje se vžít do toho, co druzí dělají, pochopit, co zamýšlejí. Tato schopnost dávala kdysi lidem možnost přežít, naučili se odhadovat záměry protivníka a bránit se. Dnes onu schopnost také potřebujeme, byť nebojujeme o holý život. Poskytuje nám možnost pochopit druhé a také sama sebe. Jak se systém zrcadlových buněk trénuje? Hrou, hudbou, uměním ve všech podobách...
 
Musím se přiznat, že když jsem se s profesorem Höschlem a doktorem Španielem domlouvala, že v tomto čísle Sanquisu otiskneme jejich pojednání o neurovědě a umění, nepředpokládala jsem, že jejich závěry budou tak jednoznačné. „Bez umění zahyneme!“ říkají a předkládají důkazy, jak moc jsou zrcadlové buňky a vše, co je rozvíjí, pro náš život důležité. Hezky se to poslouchá a čte v době, kdy na tzv. kulturní nadstavbu jaksi nezbývají peníze, kdy se uměním opovrhuje či se pokládá za něco zbytečného, přežitého, marginálního.
 
Bez umění zahyneme, tvrdí odborníci a já tudíž teď nemusím dlouze vysvětlovat, proč píšeme o hravé, neopakovatelné výstavě Orbis pictus, proč otiskujeme rozhovor s Petrem Niklem, proč se vracíme k dílu Ladislava Zívra či Vladimíra Preclíka, proč dojde na šanson, operu i divadlo... Umění prostě potřebujeme.
 
Doufám, že se vám nová podoba Sanquisu bude líbit.


obsah čísla 56 ročník 2008

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA