Prevence - program pro toto tisíciletí - Rozhovor s MUDr. Pavlem Václavíkem
Petr Cincibuch  
SANQUIS č.17/2001, str. 39

 

Generálním ředitelem Priessnitzových léčebných lázní, a.s., jste krátce, ale své schopnosti ve vedoucí funkci jste si již ověřil jako ředitel nemocnice v Přerově. Říká se, že naše zdravotnictví potřebuje dobré manažery snad víc než dobré lékaře. Co si o tom myslíte?
Potřebujeme i výborné lékaře i výborné manažery. Každý z nás je manažerem svého času, chodu své domácnosti, svých rodin, určitě pak i chodu privátních ordinací. Nevím, proč pro některé lékaře zní slovo manažer tak odpudivě a úzkostlivě se mu brání, přičemž denně metody organizování a vedení užívají. Doba je však taková, že již od střední úrovně vedení vyvstává nepoměrně větší potřeba organizátorské práce, funkce primářů je v dnešní době již minimálně z poloviny organizátorská. A každý z nás se musí i v této činnosti vzdělávat, protože tato manažerská role byla v minulosti zanedbávána, vlastně v minulém režimu i nežádoucí.

Jste lékař kardiolog. Nestýská se vám po aktivní medicíně?
Naprosto ne, protože po celou dobu výkonu funkce ředitele v Přerově a i nyní v Lázních Jeseník nadále provozuji svou privátní kardiologickou praxi, samozřejmě na menší úvazek. Z činností v ambulanci pak činí hlavní náplň echokardiografie.

Lékaři se ve vztahu k významu lázeňské péče dělí na její příznivce a ty, kteří ji řekněme podceňují. Patříte samozřejmě mezi ty první. Můžete říci proč?
Historicky vzniklý systém zdravotní péče považuji za vcelku vyvážený a nepřeceňuji žádný z prvků péče, ani lázeňský. Myslím si však, že by lázeňství mohlo sehrávat větší roli právě na poli prevence, kterou pokládám za nosný program pro toto tisíciletí. Jsem přitom i zastáncem názoru, že až na výjimky by lázeňská péče měla mít příspěvkový charakter, protože ubytovaní a stravovací služby by neměly být součástí péče hrazené ze zdravotního pojištění.

Absolvoval jste někdy lázeňskou léčbu?
Klasické lázně jsem neabsolvoval. Pracoval jsem však jako odborný garant již i v lázních Teplice nad Bečvou, pomáhal jsem při rozjezdu tamější echokardiografické laboratoře.
Při nástupu do Lázní Jeseník jsem pak absolvoval „na vlastní kůži“ všechny procedury u nás nabízené, navíc jsem se chvíli po lázních „coby pacient“ pohyboval, takže klientský pohled na lázně mám.

Kdyby se na vás obrátil někdo, na kom vám opravdu záleží, co byste mu v Jeseníku ukázal, kam ho pozval, co v komplexu lázní doporučil?
Určitě bych hosta v Jeseníku pozval do lázní. Nebyl bych sám, všechny delegace města, okresu nakonec k nám do lázní přijedou. Areál je krásný jako celek, ale přece jen perlou našich lázní je Priessnitzovo sanatorium. Vzácné hosty zvu do velmi malebného Cizineckého salonku nebo i do Zimní zahrady. Samozřejmě v tomto sanatoriu je nabízena celá škála procedur, a když je chuť, nevynechám bazén.

Až budete jednou odcházet ze svého místa, v jakém stavu byste rád lázně svému nástupci předal?
Ještě jsem skoro nenastoupil, natož abych odcházel. Pokud bych ale měl lázně s klidným svědomím předat, pak jako dobře fungující firmu v Evropské unii, s dobrou firemní kulturou, se spokojenými a hlavně věrnými klienty.
 
Petr Cincibuch

 



obsah čísla 17 ročník 2001





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA