Léčba psychických poruch
MUDr. Jaroslav Novotný  
SANQUIS č.17/2001, str. 38

S určitou nadsázkou by se dalo říci, že současná léčba pacientů s psychickými poruchami v Jeseníku má kořeny již u zakladatele zdejších lázní a moderní vodoléčby Vincenze Priessnitze, který v mnoha směrech předběhl dobu o více jak jedno století.

Z dnešního pohledu se dá hodnotit přístup Priessnitze a jeho spolupracovníků k pacientům jako terapeutická komunita. Priessnitz se neustále pohyboval mezi pacienty, účastnil se společných obědů, posezení v kuřáckém salonku, zapojoval se společně se svými pacienty do pracovní činnosti a sdílel s nimi jak pozitivní, tak negativní zkušenosti z pobytu a léčby. Tento přístup v léčbě psychických poruch se začal oficiálně aplikovat až ve druhé polovině 20. století a nikdo z českých i světových kapacit v této souvislosti ani zmínkou nezavadil o historické kořeny a konkrétně o osobnost V. Priessnitze a jeho přístup k pacientům a jejich léčbě.
Není to však pouze oblast terapeutické komunity, ale také oblast léčby prací, která se poslední dobou dostává na místo, které jí právem náleží. Priessnitz považoval léčbu prací za jednu z velmi důležitých terapeutických metod. Zcela zavrhl tehdejší doktrínu, že pacient se léčí hlavně klidem, a to pokud možno na lůžku. Také tento jeho přístup došel ocenění až zhruba před 10 lety. A tak bychom mohli zdůraznit i pohybovou terapii, dietní režim, pitný režim a další zapomenuté postupy, které Priessnitz u svých pacientů velmi hojně používal a měl s nimi významné úspěchy,
ale ty po jeho smrti bohužel postupně upadly v zapomnění.
A na těchto historicky cenných základech staví současná léčba psychiatrických pacientů v Priessnitzových léčebných lázních, a. s., v Jeseníku. I když se pacienti s psychickými poruchami léčili ve zdejších lázních již v dobách Priessnitze a jeho následovníků, musíme zdůraznit fakt, že oficiálně sem byly psychické poruchy zařazeny až v druhé polovině 20. století, kdy byl ředitelem lázní MUDr. Rubeš. Od té doby léčba psychických poruch v Jeseníku pevně zakotvila v povědomí jak odborné, tak laické veřejnosti a plnohodnotně zapadá do komplexu péče o pacienty s psychickou poruchou. Je to dáno jednak tím, že je opřena o odbornou úroveň psychiatrů, psychologů a SZP vyškolených o oborech psychiatrie a psychologie, jednak zcela otevřenou možností komplexní rehabilitace a resocializace a moderní farmakoterapie, které tvoří nedělitelnou součást péče o takového pacienta. Velmi hojně využíváme různé relaxační techniky, pohybovou terapii, aktivní muzikoterapii, širokou škálu vodoléčebných procedur, a to velmi diferentních i indiferentních.
Mezi nejčastěji využívané vodoléčebné procedury patří skotské střiky, střídavé nožní koupele, perličkové a bylinkové koupele, podvodní masáže, celkové vířivé koupele a také historicky ověřené Priessnitzovy procedury jako venkovní studené sprchy, máčení horních končetin a chůze v pramenité vodě v bazénku, který se nachází v kopci nad lázněmi a do kterého stále přitéká chladná pramenitá voda.
Také elektrospánek, což jsou nízkofrekvenční impulzy malé intenzity a napětí, se v našich lázních používá od přelomu 50. a 60. let. Průkopníkem zavedení této procedury byl MUDr. Oldřich Grunner, CSc. I když i tato procedura začala během času ztrácet své příznivce z řad odborné veřejnosti, je u nás používána k léčbě poruch spánku do současné doby s velmi dobrými prokazatelnými účinky (doloženo redukcí farmakoterapie hypnotiky). A potvrzením našeho přístupu je skutečnost, že v posledních 3 letech se v odborné literatuře opět objevilo velké množství referencí, které tuto metodu znovu pozdvihly do centra pozornosti léčby poruch spánku. Odkazy na tyto odborné články a publikace nacházíme hojně na internetových stránkách zahraničních autorů především v USA, Rusku a na Dálném východě.
Priessnitzovy léčebné lázně připravují v rámci komplexní léčby indikační skupiny IX/1-2 a XXIX/1-2 rozvíjet nové terapeutické aktivity k vyššímu využití odpoledních a podvečerních hodin - více pro řízenou skupinovou psychoterapii a řízenou pohybovou terapii v terénu, jež by nemocné motivovaly k aktivnímu postoji k terapii a k životu.

Priessnitzovy léčebné lázně, a. s., v Jeseníku

 



obsah čísla 17 ročník 2001





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA