IBU-HEPA® krém - nové topické NSA
MUDr. Jiří Sikač  
SANQUIS č.20/2002, str. 24

Topické formy nesteroidních antiflogistik, stejně tak jako topické formy heparinů a heparinoidů získávají čím dál tím větší oblibu mezi nemocnými i lékaři. Čím je to způsobeno?

Především jde o účinné přípravky, které mají minimum nežádoucích účinků. Dále zde přistupuje motivace pacienta, který má větší pocit zodpovědnosti k vlastnímu zdraví, pokud si o své léčbě rozhoduje sám. A zdaleka ne nepodstatným důvodem je úspora pro zdravotní pojišťovny v případech, kdy si pacient léčbu hradí sám.
Na trhu v ČR je nyní mnoho topických forem nesteroidních antiflogistik a rovněž řada lokálních přípravků obsahujících heparin či heparinoid. Ale pouze jeden z nich, IBU-HEPA® krém, v sobě kombinuje výhody obou skupin těchto látek.

Složení
IBU-HEPA® představuje kombinaci
2 účinných látek v krému - IBUprofenu (0,05g) a HEPArinoidu (0,02g)
v 1 g krému.

Vývoj a klinické zkoušení
U přípravku IBU-HEPA® krém, který obsahuje novou kombinaci léčivých látek, bylo nutno prokázat její účinnost a bezpečnost v klinických studiích. Program klinického zkoušení zahrnoval různé typy klinických studií, provedených na 12 klinických pracovištích v ČR. Byla zvolena revmatologická, ortopedická, angiologická a dermatologická pracoviště.
Klinického hodnocení se zúčastnilo celkem 330 pacientů, kteří trpěli bolestivou osteoartrózou kolenního kloubu, povrchovým onemocněním měkkých tkání, svalů, šlach a kostry traumatického i jiného původu a dále byli zahrnuti i pacienti s povrchovým žilním onemocněním.
Jako srovnávací přípravky byly vybrány placebo krém, 5% ibuprofen v krému a heparinoid v krému. To umožnilo jednak objektivní průkaz účinku (tj. srovnání s placebem), jednak bylo možno určit rozdíly v účinnosti kombinace a přípravků obsahujících jednotlivé léčivé látky. Současně byla hodnocena snášenlivost všech použitých léčiv.
Pro hodnocení účinnosti byly použity záznamy z objektivního hodnocení ústupu zánětu, kloubní ztuhlosti, synovitidy, zduření, zatvrdnutí a krevního výronu. Dále si pacienti vedli deník, ve kterém sami hodnotili pomocí vizuálně analogové škály (VAS) celkovou intenzitu bolesti v daném dni léčby. Bezpečnost přípravků byla hodnocena z hlediska četnosti výskytu nežádoucích příhod, jejich charakteru, závažnosti a nutnosti přerušit léčbu.

Výsledky klinického zkoušení
Jak již bylo zmíněno výše, byla vyhodnocena účinnost a bezpečnost nového přípravku IBU-HEPA® krém (dále přípravek).
Při léčbě osteoartrózy kolenního kloubu s bolestivou dekompenzací vykazoval přípravek v hodnocení všech symptomů lepší výsledky než placebo.
V klinickém hodnocení zaměřeném na léčbu povrchových onemocnění měkkých tkání, svalů, šlach a kostry traumatického i jiného původu byl shledán lepším ve smyslu statistického hodnocení ústupu zánětu, zduření, krevního výronu a kloubní ztuhlosti, a to ve srovnání s 5% ibuprofenem v krému. Zejména v hodnocení krevního výronu a otoku si přípravek vedl lépe. Z toho vyplývá, že obsažený heparinoid významně ovlivňuje ústup krevního výronu a otoků při onemocněních traumatického původu.
Při podávání v indikaci povrchové žilní onemocnění vykazoval přípravek ve všech sledovaných symptomech, a to zejména u zánětu, zatvrdnutí a krevního výronu, lepší výsledky než samotný heparinoid v krému. Zejména v hodnocení zánětu si přípravek vedl lépe. Vyšší ústup zánětu byl pravděpodobně způsoben synergickým protizánětlivým působením ibuprofenu a heparinoidu.
Vzhledem k celkovému počtu aplikovaných dávek vykazoval přípravek ve všech klinických hodnoceních vysokou hranici bezpečnosti při lokálním podání.
Účinky
Ibuprofen působí protizánětlivě, je vhodný pro léčení místních projevů revmatických i nerevmatických bolestivých stavů pohybového ústrojí. V postiženém místě tlumí zánět, snižuje otoky a potlačuje bolest. Heparinoid snižuje srážlivost krve v místě zánětu nebo pohmoždění při úrazu. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, taktéž snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Obě látky tak působí synergicky, což je výhodné zejména při léčbě stavů, u nichž je společně přítomna bolest, otok a krevní výron. Používání krému je možné i při celkové léčbě tabletami s obsahem ibuprofenu. Vzhledem k bezpečnosti podání se může IBU-HEPA® krém aplikovat i u dětí od 3 let.

Indikace
Místní projevy akutních a chronických forem revmatických onemocnění zánětlivého původu, bolestivé stavy při osteo-artróze, povrchové tromboflebitidy, phlebitis migrans, tromboflebitidy při varikózním komplexu, místní komplikace po skleroterapii; fibrotizace kůže při chronické žilní insuficienci, léčba zánětů šlach a svalových úponů, léčba poúrazových stavů a následků sportovních úrazů, jako jsou zhmoždění, potraumatické hematomy, podvrtnutí kloubu, otoky, poranění měkkých částí kloubů.

Závěr
Nový přípravek IBU-HEPA® krém je nesporně obohacením škály topických lékových forem. Tento přípravek prošel programem klinických zkoušek, ve kterých prokázal účinnost díky vhodně zvolené kombinaci léčivých látek IBUprofenu a HEPArinoidu. Přitom snášenlivost tohoto přípravku je standardně dobrá a je plně srovnatelná s jednosložkovými topickými přípravky obsahujícími totožné léčivé látky.

Klinické odd., Léčiva, a. s. 

Literatura:
Léčiva, a.s., Ibu-Hepa®, data on file, 1998

 



obsah čísla 20 ročník 2002





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA