Prvních sto let Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
PhDr. Milada Švecová   MUDr. Marie Alušíková CSc. 
SANQUIS č.21/2002, str. 42

Nemocnice byla slavnostně otevřena 14. května 1902 jako soukromá nemocnice okresů Královské Vinohrady a Žižkov.
Tento akt si vynutila potřebnost zdravotnické instituce, jež by byla schopna zabezpečit na úrovni tehdejší medicíny základní zdravotní péči pro rostoucí počet obyvatel uvedených oblastí Prahy. Ke vzniku nemocnice výrazně přispěl i růst podnikatelských aktivit té doby.
Nemalý podíl na budování této zdravotnické instituce měla i skutečnost, že mohla poskytnout též klinické zázemí Lékařské fakultě Univerzity Karlovy a medicínským specialistům a vyhlášeným odborníkům. Ve vývoji nemocnice se setkáváme s takovými medicínskými osobnostmi, jako byli např. prof. MUDr. František Burian, prof. MUDr. Emerich Polák, prof. MUDr. Jiří Syllaba, prof. MUDr. Jaroslav Padovec a dlouhá řada dalších. Jejich činnost nebyla věnována slávě či pomíjejícímu lidskému triumfu, ale zdraví člověka, jeho spokojenosti. Totéž se odráží i v práci lékařů a sester, se kterými se v nemocnici setkáváte dnes.
Ve chvíli otevření nemocnice zde byla v provozu 103 lůžka, dva interní pavilony, jeden chirurgický, byl zde menší infekční pavilon a administrativní budova. Nemocnice měla vlastní prosekturu a pavilon pro dezinfekci. V té době mohla být vinohradská nemocnice směle počítána k nejmodernějším svého druhu v Čechách. Její medicínský význam rychle rostl a v nemocnici byly úspěšně aplikovány nejmodernější teoretické i klinické poznatky medicíny té doby.
Když v roce 1903 obě zastupitelstva zakládajících okresů zažádala o přiznání „práva veřejnosti“ pro vinohradskou nemocnici, což v praxi znamenalo, že mohl být přijat kterýkoliv nemocný a léčen bud’ za úhradu pacienta, nebo za náhradu ze zemského fondu, byla vyřešena i otázka ekonomická, která už v té době nebyla vůbec zanedbatelná. Od roku 1905 získala nemocnice oficiální název Všeobecná veřejná nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. okresů Vinohradského a Žižkovského. Negativně se na hospodaření nemocnice i jejích možnostech projevila léta 1. světové války i léta bezprostředně následující. Nebyl dostatek prostředků na její udržování a rozvoj, přičemž nároky pacientů na léčbu stoupaly. Proto také v roce 1922 převzal do svých rukou správu nemocnice stát. Ve správě státu zůstává dodnes.
V současné době fakultní nemocnice poskytuje ve svých 33 klinikách a odděleních komplexní léčebnou i preventivní péči a snaží se ji zajišťovat efektivně a na co nejvyšší úrovni. V nemocnici je zvláště rozvinuté léčení těžkých úrazů, nádorových onemocnění, kardiovaskulárních a metabolických chorob. Protože jednotlivé kliniky a oddělení mají řadu vysoce specializovaných pracovišť, dochází v poslední době k jejich propojení a sloučení v centrech interdisciplinární péče. Tak vzniklo Kardiocentrum, Traumacentrum, Onkologické centrum, Diabetologické centrum a připravuje se vznik Nefrologického centra.
V roce 1995 bylo ve FNKV otevřeno nově vybudované kardiochirurgické oddělení a tím fakticky završeno budování Kardiocentra FNKV. Formálně bylo toto pracoviště ustaveno k 1. 7. 1996 jako odborné spojení kardiologických částí obou interních klinik a nového kardiochirurgického oddělení. Během své pětileté existence se centrum propracovalo mezi nejlepší pracoviště tohoto druhu v České republice jak pokud jde o objem práce (v roce 1999 bylo provedeno 2422 koronarografií, 766 koronárních angioplastik, 757 kardiochirurgických operací, 60 elektrofyziologických vyšetření, 13 radiofrekvenčních ablací, implantováno 404 koronárních stentů a 288 kardiostimulátorů), tak i její efektivitu a kvalitu (např. úmrtnost nemocných přijatých s akutním srdečním infarktem patří mezi nejnižší na světě - pouhých 6 %). Kromě diagnostické a léčebné péče pro nemocné se Kardiocentrum zabývá i výukou studentů medicíny a postgraduálním vzděláváním lékařů - budoucích kardiologů a internistů. Pořádá školicí akce i pro praktické lékaře. V oblasti výzkumu jsou středem pozornosti akutní koronární syndromy (nestabilní angina pectoris a infarkt myokardu) a kardiomyopatie. Výsledky výzkumné práce si získaly mezinárodní ocenění (na Evropském kardiologickém kongresu v roce 1999 bylo předneseno celkem 6 výzkumných prací z České republiky - z toho 4 pocházely z Kardiocentra FNKV).
V roce 1998 byla dokončena rozsáhlá výstavba Kliniky anesteziologie a resuscitace, jejímž zprovozněním a otevřením lůžkové části byla dovršena etapa kompletního zajištění traumatologické péče v rámci Traumacentra FNKV, které ve své horizontální struktuře slučuje základní jednotky urgentní nemocniční péče (Kliniku anesteziologie a resuscitace, Chirurgickou kliniku, Ortopedickou kliniku, Urologickou kliniku, Kliniku plastické chirurgie, Kliniku popáleninové medicíny, Stomatologickou kliniku, Kardiochirurgické oddělení, Oftalmologickou kliniku, Kliniku otorinolaryngologickou, Kardiochirurgické oddělení, Neurochirurgické oddělení a Oddělení dětské chirurgie). Jejich soustředěním a vzájemným propojením vznikl komplex všestranné medicínské péče o pacienty v akutním ohrožení života nebo zdraví. Klinika anesteziologie a resuscitace svým největším lůžkovým zázemím v republice vytváří svou činností spolehlivý prostor pro rozvoj všech klinických oborů FNKV a celý pražský region v oblasti neodkladné péče.
Radioterapeutická a onkologická klinika FNKV je zařízení, které tvoří základ Onkologického centra. Poskytuje standardní a některé speciální léčebné modality nejen pro nemocné ze spádové oblasti, ale i pro všechny obyvatele ČR, kteří jsou na tuto kliniku odesláni. Lékaři jsou odpovědni za bezchybnou činnost onkologických týmů, na kterých se určuje individuální léčebná strategie onkologického onemocnění. Jde především o gynekologický tým, tým pro léčbu karcinomu prsu, tým pro léčbu nádorů krku, tým pro léčbu kolorektálního karcinomu, plicní tým, tým pro léčbu mozkových nádorů, névový tým, nutriční tým a tým pro léčbu bolesti. Týmy jsou diagnosticko-léčebnou jednotkou Onkologického centra.
V roce 2000 se zahájily práce na vzniku Nefrologického centra, jehož základem je oddělení nefrologie I. interní kliniky. Ve své horizontální struktuře bude toto nové centrum koordinovat činnost jednotek akutních hemoeliminačních metod provozovaných na Klinice anesteziologie a resuscitace, kardiochirurgii, metabolické jednotce
II. interní kliniky a v Kardiocentru, dále sem patří oddělení chronické hemodialýzy.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady poskytuje péči především obyvatelům Prahy 3, 10 a 15, což představuje takřka 300 000 obyvatel. Mnohá pracoviště však svou vysokou specializací přesahují tyto hranice a zajišťují péči občanům z celé republiky. Mezi kliniky s nejširší spádovou oblastí patří především Klinika popáleninové medicíny, Klinika plastické chirurgie a Radioterapeutická a onkologická klinika.
Plastická chirurgie má ve vinohradské nemocnici dlouholetou tradici. Na počátku této cesty stál profesor František Burian, zakladatel oboru plastické chirurgie na evropském kontinentu. Již v roce 1937 zde bylo založeno oddělení plastické chirurgie, které se v roce 1948 stalo základem stejnojmenné kliniky. Právě prof. Burian ve své koncepci komplexní a kontinuální péče zdůraznil důvody, proč má být léčba centralizována. Klinika zajišťuje zdravotní péči v rozsahu celého oboru (léčbu zevních vrozených vad, některých vrozených vad končetin, kožních nádorů, poúrazové rekonstrukce). Na vysoké úrovni je také neurovaskulární mikrochirurgie a estetická chirurgie.
V roce 1953 právě na tomto pracovišti vzniklo samostatné oddělení pro léčbu popálených pacientů, později, po listopadu 1989, klinika. Toto pracoviště je vedeno v seznamu European Burn Association mezi evropskými popáleninovými zařízeními pod názvem Prague Burn Center jako největší pracoviště s nejdelší tradicí v Evropě. Jsou zde léčeni pacienti všech věkových kategorií a s jakýmkoliv rozsahem popálení. Vysoké úrovni práce kliniky napomáhá i její moderní technické vybavení. V kultivační a imunologické laboratoři se rozvíjí transplantační program kůže a kožní banka vyprodukuje ročně kolem 8000 xeno-transplantátů. Pokroky v medicínské technologii i klinické praxi pomohly zabezpečit komplexní péči, kterou zajišťuje interdisciplinární tým, složený z chirurgů, pediatra, internisty, psychologa, sester a dalších zdravotnických pracovníků. Péče o pacienty nekončí jejich propuštěním z nemocnice, ale jsou trvale sledováni ambulantně.
Tvář nemocnice se mění i v posledních letech probíhajícími stavebními úpravami v areálu. Skončila dostavba prostor Kliniky anesteziologie a resuscitace, rekonstrukce Kliniky ORL, pavilonu hematologie a stavba nové lékárny. Současně s výstavbou nové lékárny bude uskutečněna přístavba Oftalmologické kliniky pro výukové centrum v očním lékařství pro střední a východní Evropu z grantu Lions Clubs International.
Vinohradská nemocnice letos uzavírá první století své historie. Tak jako vše, i toto zařízení již po uplynutí této doby bude jiné než na svém začátku. Nové technologie, nové výzkumné a vědecké poznatky, informace a v neposlední řadě i nové myšlení jistě ovlivní její práci a výsledky. Co by však nikdy nemělo doznat změny, je poslání, které i nadále bude mít: vracet lidem ztracené zdraví, dávat naději do dalšího života, být prostorem a prostředkem realizace pro lékaře, sestry i ostatní zaměstnance, kteří s ní i v budoucnosti spojí své životy a budou šířit její dobré jméno doma i ve světě.
Fakultní nemocnice
Královské Vinohrady, Praha
Foto Antonín Krč


obsah čísla 21 ročník 2002





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA