Zaznamenali jsme...
SANQUIS č.29/2003, str. 49

 

Foibos ve světě
v roce 2003
V lobby nově otevřeného ultramoderního hotelu Westin v čínském přístavním velkoměstě Šanghaji instaloval velkoprostorovou skleněnou plastiku Burning busch - Hořící keř - našeho předního sklářského výtvarníka Jiřího Šuhájka. Stalo se tak v rámci projektu prezentace českého uměleckého skla Daidalas. Monumentální objekt, korespondující jak s představou hořícího keře, tak s podobou červeného korálu právě vytaženého z moře, ozdobil hotelový interiér a získal zasloužený obdiv mezinárodní klientely hotelu.

V proslulém jihofrancouzském přímořském středisku Biarritzu spoluorganizoval výstavní projekt, který představil díla významných českých sklářů ze skupiny Rubikon. Prezentovaní umělci Bohumil Eliáš, Jan Exnar, Jaroslav Matouš, Jaromír Rybák jsou skláři patřící ke špičkovým autorům současného českého ateliérového skla. Jejich tvorba je ve spektru rozmanitých užitých sklářských technik názorným příkladem nepřeberných možností užití skla v současném výtvarném umění. Vernisáže výstavy se zúčastnili Pavel Hrnčíř, chargé ďaffaires našeho velvyslanectví ve Francii, a Michael Wellner-Pospíšil, ředitel Českého centra v Paříži.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech
Velká cena, Křišťálový glóbus, byla na letošním 38. ročníku udělena koprodukčnímu filmu Okno naproti režiséra Ferzana Ozpeteka, na kterém se podílely italská, britská, portugalská a turecká produkce. Za nejlepší výkony dostali ocenění herečky Sylvie Testudová a Giovanna Mezzogiomová a herec Björn Kjellman za filmy natočené v posledních letech, za celoživotní přínos filmové tvorbě Stephen Frears z Velké Británie, americký herec Morgan Freeman a také náš Jiří Menzel. Návštěvníci z domova i ze zahraničí ocenili promítaná díla i společenský lesk této kulturní události, znalci skutečnost, že tým pořadatelů kolem prezidenta festivalu Jiřího Bartošky získal v nelehké světové konkurenci pro Českou republiku nezpochybnitelnou prestiž.

ad) hovoří Roman Vacho, generální ředitel Grandhotelu Pupp:
„Klidné lázeňské město se jako mávnutím kouzelného proutku mění k nepoznání. Akce stíhá akci, promítací sály praskají ve švech, nelze sehnat ubytování. V klidu si popíjíte odpolední kávu, a najednou zjistíte, že vedle vás sedí prezident republiky a živě diskutuje s filmovou hvězdou, kterou jste předtím viděli pouze na plátně v kině.
Atmosféra je umocněna dekoracemi, které jsou rozmístěny po celém lázeňském území města. Z obřích bilbordů se na nás usmívají nebo mračí herci, které můžete potkat na ulici nebo se na jejich hereckou etudu podívat v kině.
Centrum MFF, které zabírá několik kilometrů od Hotelu Thermal po Grandhotel Pupp a je sevřeno v úzkém údolí Karlových Varů, pulzuje atmosférou, kterou nikdo není schopen vytvořit ve velkoměstě. Pro ni jsou jako by stvořené právě Karlovy Vary.“

Mezinárodní Chopinův festival
v Mariánských Lázních
nesl letos v záhlaví pořadové číslo 44.
Česká společnost Fryderyka Chopina byla založena v roce 1959. Jejím předsedou se stal významný český pianista prof. František Rauch a předními členy polonista Jaroslav Simonides, hudební publicista a spisovatel Václav Holzknecht, klavíristka Valentina Kameníková. V té době vznikla myšlenka uspořádat Chopinův festival a bienále stejnojmenné klavírní soutěže v Mariánských Lázních. V roce 1998 byl zvolen předsedou Chopinovy společnosti a zároveň prezidentem festivalu klavírní virtuos Ivan Klánský. V naší zemi je to po Pražském jaru druhý nejstarší a nejúspěšnější hudební festival. Za dobu svého trvání hostil stovky nejen vynikajících klavíristů, ale i dalších hudebníků z celého světa. Příkladem jsou známá jména - Martha Argerich, Krystian Zimerman, Dang Thai Son, Jean-Marc Luisada, Eugen Indjic, Jeffrey Swann, Diane Walsh, Claude Frank, Marylin Frascone.

připravuje (rm)

 



obsah čísla 29 ročník 2003





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA