Omega-3 mastné kyseliny proti lupénce
SANQUIS č.109/2016, str. 18

Tým vědců z Michigan State University zjistil, že DHA, kyselina dokosahexaenová, dokáže za jistých okolností zastavit rozvoj autoimunitního onemocnění zvaného Lupus a případně tedy může být lékem i na další vážná onemocnění tohoto druhu.


časopis PLOS ONE, září   2016
zdroj:  www.sciencedaily.com

Kyselina dokosahexaenová dokáže zastavit spouštěč nemoci zvané lupus a potenciálně i další autoimunitní onemocnění.  DHA se vyskytuje v tučných rybách žijících ve studených vodách, je produkována řasami, které ryby jedí a poté se ukládá v jejich těle. Uměle ji lze doplňovat stravou s rybím olejem.
 „Tuto vlastnost DHA jsme objevili v případě, kdy byl lupus spuštěn oxidem křemičitým, toxickým minerálem, který je velmi často spojován s imunitními reakcemi. Když tato situace nastala, DHA rozvoj nemoci zablokovala,“ říká Mellisa Bates, jedna z vedoucích studie, která byla  publikována v časopise PLOS ONE.

Ochránit před sebeobranou
 Preklinická fáze výzkumu se zaměřila na působení lézí lupusu v ledvinách a plicích u myší, které byly geneticky předurčeny k této nemoci. Výsledky působení DHA vědci pozitivně překvapily.
 „96% lézí v plicích, jež vyvolal oxid křemičitý, DHA jednoznačně zastavila. Ještě jsem nikdy neviděl tak agresivní obrannou reakci v plicích,“ říká Jack Harkema, další spoluautor studie a plicní patolog.
 Lupus je považován za genetickou chorobu, kterou lze spustit nejen vdechováním toxických oxidů křemíku, ale také třeba dlouhým pobytem na slunci. Nejběžnější a také nejnebezpečnější forma oxidu křemičitého, také známá pod pojmem Quartz, se nachází hojně v zemědělském prostředí, na stavbách a v dolech, kde se mohou lidí zde pracující nebezpečné látky nadýchat.
 „Lupus donutí vaše tělo, aby se samo napadlo a dokáže ovlivnit každou jeho část, zachvátit kůži, klouby a další orgány,“ říká James Pestka, spolautor studie. 

První důležitý krok
 Přestože není dosud známo, jak DHA bojuje proti této chorobě, respektive proti jejímu nástupu, autoři studie se shodují, že právě udělali důležitý krok k dešifrování tohoto procesu. „Když se oxid křemíku dostane do plic a potká se s buňkami, zabije je, protože je příliš toxický. V tom momentě putuje varovný signál k imunitnímu systému a tělo tak prudce zareaguje, že zabije i zdravé buňky,“ vysvětluje James Harkema. Vědci se domnívají, že DHA však dokáže ovlivnit makrofágy, které mají na starost imunitní reakci, a tím ochrání  zdravé buňky. „Samozřejmě tento proces musím podrobně prozkoumat a pochopit, než budeme vědět, jaké množství DHA je třeba k zastavení lupu.
 Další teoriíe předpokládá, že DHA pomáhá buňkám poslat protizánětlivý signál dál do těla, ale reguluje tuto zprávu tak, aby signál nebyl příliš intenzivní a nespustil autoimunní reakci.
Jiná teorie zase tvrdí, že DHA by mohla buňkám umožňovat zbavit se oxidů křemíku, aniž by zemřely, tím pádem ani nevysílají varovnou informaci imunitnímu systému. „To, co ale nyní už s jistotou víme je, že konzumace těchto kyselin dokáže předejít lupusu, jenž by byl jinak vyvolán působením oxidu křemíku,“ říká Pestka. “To je efekt,  kterého se snaží dosáhnout i všechny dostupné léky.“ 



obsah čísla 109 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA