Menstruační cyklus versus myšlení
SANQUIS č.109/2016, str. 15

Říká se, že muži lépe řídí a ženy zase lépe navigují. Nová studiíe vědeckého týmu z Concordia Univerzity v Montrealu hledala příčiny, proč ženy zvládají lépe právě tyto úkony a objevila hormony. Vědci tvrdí, že ženy v čase menstruace volí jiný způsob uvažování a odlišnou strategii při řešení problémů.



Časopis Psycho-neuro- endicronology, září 2016  
Zdroj: www.sciencedaily.com
   
Foto: freeimages.com


Studie se zúčastnilo 45 žen s pravidelných menstruačním cyklem. Nejprve odpověděly na dotazník, týkající se informací o jejich periodách, předchozích těhotenstvích, antikoncepci, případné hormonální léčbě a obecných životních zvycích.
 Poté dostaly tzv. paměťové úkoly. Třeba si měly zapamatovat seznamu slov, nebo nalézt cestu z labyrintu, který simuloval počítač. Oba dva úkoly bylo možné provést více způsoby.
Výsledky byly naprosto jasné:  ženy, které ovulovaly provedly lépe úkol zapojující verbální paměť, kdežto ženy, které byly v premenstruační fázi naopak lépe zvládaly navigování.

Estrogen a progesteron v akci
Studie prokazuje, že ženy používají různě strategie k vyřešení problému a to podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se zrovna nacházejí. Vědci pochopili, že hormonální změny, kterými žena prochází, mají mnohem větší dopad, než bylo dosud známo.
 „Předcházející studie potvrdily, že estrogen a progesteron u hlodavců ovlivňují různé oblasti mozku, třeba také ty zodpovědné za paměť a řešení úkonů. Naše nová studie je první, která toto dokazuje i u lidí,“ dodává Brake.
 Pro vedoucí studie, Demu Hussainovou, tyto výsledky také odhalují předpojatost současné medicíny. „Obvykle se vědci spoléhají na muže, či zvířata mužského pohlaví, aby pomocí nich nalezli lék pro celou populaci. Nyní máme důkaz, že ženy často reagují odlišně než muži. Doufám, že tato studie podpoří požadavky na další výzkumy ženského mozku a ženských hormonů. Je to velmi důležilé!





obsah čísla 109 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA