Antonín Dvořák známý i opomíjený
SANQUIS č.109/2016, str. 2

Dvořákova Praha je už několik let považována za klíčovou událost hudebního podzimu. Nejinak je tomu i letos. Po tři týdny opět špičkoví hudebníci z celého světa oslavují dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplynulo 8. září 175 let. Festival, který se letos těší rekordnímu zájmu publika, uvádí vedle jeho nejpopulárnějších skladeb i díla méně známá a neprávem opomíjená. A samozřejmě neopomíjí ani tvorbu dalších autorů.


Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha

9. – 24. 9. 2016
Rudolfinum, Anežský klášter,  Nelahozeves, Katedrála svatého Víta
více na www.dvorakovapraha.cz

Foto: Filip Jandourek


Vedle České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou na renomovaném festivalu letos vystupuje řada dalších špičkových orchestrů, ansámblů a interpretů. Mimo jiní i London Symphony Orchestra s dirigentem Gianandreou Nosedou a violoncellistou Jiřím Bártou, houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica či uskupení Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana, kteří budou program letošní Dvořákovy Prahy uzavírat. K vrcholným momentům festivalu patří také sólový recitál vynikajícího ruského klavíristy Borise Berezovského, či koncerty  houslistů Hilary Hahn a Gil Shahama.
Post kurátora komorní řady byl letos svěřen mimořádnému britskému houslistovi a hudebnímu nadšenci Danielu Hopeovi, který poprvé před festivalové publikum předstoupil už 6. září v Rudolfinu společně se Zurich Chamber Orchestra a Ivo Kahánkem. Monumentální prostory katedrály sv. Víta letos pak rozezní díla mistrů renesance i soudobého britského autora Johna Tavenera.

Na Dvořákově Praze vystoupil i Jiří Bárta s londýnským orchestrem. Foto: Martin Divíšek
Hílary Hahn a Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem, foto: Petra Hajská
 

Dvořákova Praha, která se letos těší rekordnímu zájmu publika, uvádí vedle Dvořákových nejpopulárnějších skladeb i díla méně známá a neprávem opomíjená, čímž získává ještě na větší zajímavosti.
Novosvětská symfonie v provedení na dobové nástroje (v interpretaci renomovaného orchestru Anima Eterna Brugge), všechny básně na motivy Erbenovy Kytice i málo uváděná Píseň bohatýrská (ve vzorovém provedení České filharmonie) nebo třeba písňová prvotina Cypřiše (v podání tenoristy Pavla Černocha a klavíristy Ivo Kahánka) v české premiéře... To je jen několik “specialit“, které letos na festivalu potěší všechny znalce Dvořákova díla.

Ivo Kahánek a Pavel Černoch uvedli v české premiéře Dvořákovy písňové prvotiny, foto: Petra Hajská
 


Z následujících koncertů vybíráme:

15. září, Rudolfinum: Antonín Dvořák – Symfonické básně podle Kytice K. J. Erbena
Vodník, op. 107, B. 195; Polednice, op. 108, B. 196; Zlatý kolovrat, op. 109, B. 197; Holoubek, op. 110, B. 198Antonín Dvořák: Píseň bohatýrská, op. 111, B. 199


V rámci festivalové řady Dvořák Collection III zazní souborné provedení skladatelových symfonických básní na náměty z Erbenovy Kytice a zřídka uváděná Píseň bohatýrská. Skladatelovy vrcholně poetické a zároveň dramatické hudební obrazy bude tlumočit Česká filharmonie, která má Dvořákovu hudbu v krvi, tentokrát pod taktovkou vynikajícího mladého dirigenta Jakuba Hrůši.


Jakub Hrůša patří ke světové dirigentské špičce, foto: archiv

 

20. září,  Katedrála sv. Víta - koncerte Tallis Scholars

Josquin des Prez: Qui habitat, John Tavener: As one who has slept; Funeral Ikos; The LambThomas Tallis: If ye love meWilliam Byrd: Ye sacred muses; Laetentur CaeliJohn Tavener: Requiem Fragments 

Letošní spirituální koncert v atraktivním prostoru Katedrály sv. Víta přináší dramaturgicky pozoruhodné spojení tvorby mistrů renesanční vokální polyfonie s hudbou současnou. Špičkoví interpreti, kteří se na tuto hudbu specializují, jsou zárukou výjimečného posluchačského zážitku. Britský soubor Tallis Scholars patří mezi absolutní špičku v oblasti interpretace renesanční vokální polyfonie.

Koncert vysílají přímým přenosem Český rozhlas Vltava a Evropská vysílací unie EBU.

 


23. září - Rudolfinum

Antonín Dvořák: Žalm 149, op. 79, B. 91; Bohuslav Martinů: Polní mše, H. 279; Antonín Dvořák: V přírodě, op. 91, B. 168; Othello, op. 93, B. 174
; Karneval, op. 92, B. 169


Hudba českých skladatelů ve spojení s dokonale stylovou interpretací České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod vedením Jiřího Bělohlávka představuje ideální kombinaci ingrediencí pro výjimečný hudební zážitek. Uvedením Dvořákova Žalmu 149 navíc dramaturgie festivalu pokračuje v naplňování svého dlouhodobého záměru rehabilitovat i skladatelova přehlížená díla.

 

24. září - Rudolfinum

Gioacchino Rossini: Předehra k opeře Popelka; Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35; Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 5 e moll, op. 64

Závěrečný koncert festivalu přináší mimořádně atraktivní program ve hvězdné interpretaci. Spojení Čajkovského efektní hudby s italským temperamentem proslulého tělesa Orchestra dellAccademia Nazionale di Santa Cecilia a jeho šéfdirigenta Antonia Pappana bude skvělou tečkou letošního ročníku Dvořákovy Prahy.


Zdroj: www.dvorakovapraha.cz, foto: archiv festivalu



obsah čísla 109 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA