Zázvor, nanočástice a léčba střevních onemocnění
SANQUIS č.108/2016, str. 16

Myšlenka léčby zánětlivých střevních onemocnění pomocí nanotechnologie je otázka, kterou se věda zabývá již dlouho. Nejnovější studie  z Atlanta Veteran Affairs Medical Center zavedla vědce  však nejprve na neobvyklé místo – na tamní farmářský trh, za účinky čerstvého kořene zázvoru.


Zdroj:  www.eurekalert.org

Foto: freeimages.com

   
V laboratoři pak američtí vědci zázvor přeměnili na něco, čemu říkají GNDP  – ginger derived nanoparticles , tedy nanočástice derivované ze zázvoru. Tento na první pohled naprosto složitý proces začal úplně jednoduše, obyčejným kuchyňským mixérem. Dále pokračoval vysokorychlostní centrifugou a ultrazvukovým rozptýlením zázvorové šťávy,  aby  se rozdělila na jednotlivé částečky. Toto už byste doma nezvládli.

Nanočástice  proti Crohnově chorobě
 Tým doktora Didier Merlina, který pokus vedl, si myslí, že právě specifické nanočástice by mohly být dobrou léčbou pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu, dva nejběžnější typy zánětlivých střevních onemocnění. Také by mohly pomoci léčit rakovinu, která je tradičně propojená s kolitidou. 
 Každá zázvorová nanočástice měla v průměru přibližně 230 nanometrů, tudíž na šířku lidského vlasu by se jich vešlo více než 300 vedle sebe. Nanočástice se poté, co je požily myši, ukázaly jako netoxické a měly významný efekt. Účinně se zaměřily na buňky ve výstelce střev, kde se zánětlivá onemocnění vyskytují, dále zmírnily akutní kolitidu a předešly chronické kolitidě a rakovině, která by se z ní mohla vyvinout. V neposlední řadě zlepšily znovuobnovení výstelky střev a prodloužily život buňkám, které ji tvoří. Také snížily produkci proteinů, které podporují vznik zánětů a zvýšily počet těch, které naopak se zánětem bojují.
  
Léčba nanočásticemi?
V nanočásticích se i po úpravě uchovaly látky, které se původně nacházely v zázvoru, například gingerol a 6-shogaol, které dělají zázvor účinným lékem na nevolnost a další zažívací potíže. Předchozí studie ukázaly, že jsou mimo jiné použitelné v boji s rakovinou, oxidací a záněty. Staré kultury používaly zázvor jako lék po staletí a i dnes se využívá jako doplněk stravy pro lepší zažívání.
 Tým doktora Merlina se domnívá, že doručení těchto látek , tak důležitých,  v podobě nanočástic do nemocného střeva je mnohem rychlejší a účinnější, než kdyby se to realizovalo klasicky pomocí konzumace zázvoru.  Myšlenka léčby zánětlivých střevních onemocnění pomocí nanotechnologie je otázka, kterou se věda zabývá již dlouho. Umožňovala by doručení malého množství účinné látky pouze tehdy, pokud tomu bude zapotřebí, a vyhnula by se tak nechtěným vedlejším účinkům.
 Vědci nyní hledají další rostliny, které by se daly použít k uskutečnění  jejich záměrů.  
 



obsah čísla 108 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA