Přiblíží nás mobil rodině a přátelům?
SANQUIS č.108/2016, str. 13

V dnešní době, kdy žijeme s prsty přilepenými k displejům telefonů a ipadů, by jeden čekal, že neomezená možnost okamžité komunikace v nás vzbudí pocit, že jsme si všichni velmi blízko. Studie vědců z Kent State University ukazuje, že to tak neplatí ve všech případech.


Zdroj:  www.eurekalert.org  
 

Foto: freeimages.com


Vědci  Andrew Lepp, Jacob Barkley a Jian Li přivzali do své studie 493 studentů ve věku mezi 18 a 22 lety a zaměřili se na jejich způsob  používání mobilního telefonu. Zajímalo je, zda pravidelné telefonáty a sms zprávy v nich navozují pocit intenznivní blízkosti s rodiči a přáteli. Výsledky překvapivě ukázaly, že to tak zdaleka není vždy. A potvrdily, že ženy a muži pracují s mobilem úplně jiný způsobem.

Mobilní statistiky
Studentky uvedly, že tráví průměrně 365 minut denně používáním mobilního telefonu, přičemž pošlou až  265 textových zpráv a absolvují okolo šesti hovorů.
 Naopak u studentů byla průměrná doba strávená na telefonu nižší -  287 minut, stejně tak zpráv stihli pouze 190 denně, avšak počet hovorů byl stejný jako u dívek.
 Co se týče žen, studie zjistila, že telefonáty v nich vzbuzovaly pocit, že je přibližují rodičům, nicméně s přáteli si takto připadají spíše, když jim posílají zprávy.
 U mužů se ani jedna cesta komunikace neukázala propojená s emocemi. Ani telefonování, ani psaní zpráv jim nepřipadalo jako sbližování se s rodiči či kamarády.
 Vědci se také zaměřili na používání telefonu v nevhodných situacích, například za jízdy autem nebo v noci namísto spánku. I zde se objevily překvapivé výsledky.
„Ti lidé, kteří mobilní telefon používali v situacích a době, kdy to dělat neměli, tak nečinili kvůli blízkým a necítili se tedy blíže přátelům ani rodičům.  A to jak ženy, tak muž,.“ říká Andrew Lepp.


Mobil versus emoce
Podle Leppa studie ukazuje, že používání telefonu je emocionálně důležitější pro ženy než pro muže. Ženy jej dokážou využít tak dobře, že pomocí něho zlepšují nebo doplní již existující vztahy. Existuje bohužel v tomto kontextu i tedy možnost, že by právě tento virtuální způsob udržování kontaktů mohl nahradit mnohem smysluplnější formy komunikování, dokonce i jiné formy navazování nových vztahů. A to by pak platilo pro obě pohlaví.  
 



obsah čísla 108 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA