Pražskému groši bylo předpovězeno, že bude mincí věčnou. Jeho historii, od objevení stříbrné žíly v Kutné Hoře až po hořký konec po nástupu Habsburků, mapuje výstava v Rožmberském paláci na Pražském Hradě. Zároveň shrnuje rozvoj a systém mincovnictví v době Karla IV., včetně způsobu padělání mincí.
Koruna na dlani: Věčná mince království, Rožmberský palác, Ústav šlechtičen na Pražském hradě od 15. 5. 2016 do 28. 9. 2016, www.hrad.cz
Od Karla IV. po Ferdinanda II. Historii Pražského groše od objevení stříbrné žíly v Kutné Hoře, přes úpadek za vlády Václava IV. a jeho znovuzrození za Vladislava II. a hořký konec po nástupu Habsburků, mapuje výstava v Rožmberském paláci na Pražském Hradě. Návštěvník se také dozví mnoho nového o technikách těžby, způsobech ražení, ale i reálné hodnotě mince ve středověkém světě.
Pražský groš
Foto: archiv Pražského hradu
Ražbu Pražského groše v roce 1300 umožnilo objevení stříbrného bohatství v okolí Kutné Hory. Mincovní reforma pak zajistila právní, výtvarný a technický základ jeho realizace. Na výstavě je podrobně představeno mincovnictví Karla IV., zdokumentována je těžba zlata a stříbra u nás a vedle příkladů hornin jsou vystaveny sochy horníků. Působivé přenesení do atmosféry středověkého dolování zajištují reprodukce iluminací a oltářních obrazů.
Středověké užitné umění Hlavní část výstavy představují významné „trezorové“ grošové poklady z Hodonína, Týna nad Vltavou a Žichlic. Dále se návštěvníci dozvědí, co kolik stálo ve středověku i jak se mince padělaly. Závěr výstavy je věnován způsobům práce zlatníků a, u vystavených zlacených monstrancí a křišťálového kříže, přináší všem návštěvníkům prožitek z krásy gotického stylu v užitém umění.