Divoká Elektra a Susan Bullock
SANQUIS č.105/2016, str. 21

Co se stane, když se nenávisti postaví do cesty láska? A je vůbec možné zabít vlastní matku? Pevná a nelítostná Elektra přichází na jeviště Státní opery.
Opera slavného německého skladatele Richarda Strausse představuje oproti řecké mytologii hlavní postavu jako ženu plnou emocí, tvrdě stojící za svým cílem a doslova posedlou pomstou. Její roli už podruhé ztvární nejslavnější britská sopranistka Susan Bullock – poprvé to bylo v newyorské Metropolitní opeře, kde se setkala s velkým úspěchem. Pod taktovkou Rolanda Böera a v režii anglického režiséra Keitha Warnera tak mají návštěvníci spatřit Elektru živou, dýchající – a strhující.

Ilustrační foto: Statní opera Praha
 

Richard Strauss – Elektra, Státní opera v Praze
premiéra 10. a 14. června, další představení: 18. 6., 22. 6. a 25. 6. 2016
 
www.narodni-divadlo.cz


Foto: archiv ND - Státní opera Praha
Elektra – v hlavní roli současná nejznámější
britská sopranistka Susan Bullock.

 

Pod taktovkou Rolanda Böera a v režii renomovaného režiséra Keitha Warnera bude 10. června 2016 ve Státní opeře uvedena v první premiéře inscenace opery Richarda Strausse –  Elektra. Hlavní postavu ztvární nejslavnější britská sopranistka současnosti Susan Bullock, mimořádnost vrcholu aktuální operní sezony podtrhují i další sólisté mezinárodního obsazení. Rosalind Plowright se představí v roli Klytaimnestry, Anna Gabler ztvární Chrysothemis  a Richard Berkeley-Steele zazpívá Aigistha,
Autorem scénografie je vyhledávaný slovenský scénograf Boris Kudlička, jenž se ve Státní opeře představil předloni výtvarným pojetím Straussovy Salome. Nová inscenace Elektry vznikala v mezinárodní koprodukci se San Francisco Opera a Badisches Staatstheater Karlsruhe, je nastudována v německém jazyce.         

Elektra v rukou Richarda Strausse
Německý skladatel Richard Strauss (1864–1949) patřil ke kmenovým autorům pražského Nového německého divadla (dnešní Státní opery), kde mj. dirigoval několik filharmonických koncertů či pražskou premiéru opery Guntram a Salome. Pak se nepohodl s ředitelem Nového německého divadla A. Neumannem a česká premiéra jeho další opery, Elektry, se uskutečnila 25. 4. 1910 v Národním divadle.

Elektrou začala Straussova spolupráce s Hugo von Hofmannsthalem (1874–1929); oba jsou považováni za nejslavnější tvůrčí dvojici po Mozartovi s Lorenzem da Ponte. Mýtický příběh odehrávající se po skončení trojské války je po Salome dalším dramatem mravně rozvrácených postav, který ještě více vystupňoval expresionistické vášně a pěvce postavil před technicky i fyziologicky přetěžký úkol vyrovnat se s rozsáhlým nástrojovým aparátem o 115 hráčích.

(Zdroj: Národní divadlo Praha)




obsah čísla 105 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA