První transplantace dělohy v Česku
SANQUIS č.105/2016, str. 5

Operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol provedl 30. dubna 2016 první transplantaci dělohy v České republice.  „Příprava trvala několik let – a to ve spolupráci se švédskými kolegy, kteří provedli tento zákrok jako první na světě. Byla to velmi intenzivní příprava, do které bylo zapojeno více odborníků,“ říká MUDr. Pavel Trunečka, CSc. přednosta Transplantcentra IKEM.

 
Text: Irena Jirků

Jedenáctá transplantace dělohy na světě a první v Česku trvala 16 hodin, respektive celou sobotu 30. dubna., dárkyní dělohy byla žijící dárkyně – matka ženy, jíž měla být děloha transplantována a jež se narodila bez tohoto orgánu. „Ve světle zkušeností s ostatními transplantacemi, včetně malých dětí, mohu konstatovat, že transplantace dělohy je technicky velmi složitá. Během operace byli spolu s členy týmu IKEM a FN Motol také na operačním sále dva členové týmu ze Švédska, a navíc, jako pozorovatelé, dva kolegové z USA,“ řekl při páteční tiskové konferenci přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM docent Jiří Froněk, který zákrok vedl.

10+10 transplantací
Transplantovanou ženu teď čeká období ambulantní léčby a přípravy na otěhotnění. Jak lékaři potvrzují, ona i její matka jsou už z nemocnice doma a v dobrém zdravotním stavu. Bude-li vše nadále v pořádku, za 9-12 měsíců bude moci mladá žena přistoupit k umělému oplodnění. Jak nám potvrdil přednosta Transplantcentra doktor Pavel Trunečka, „s transplantacemi se bude dál pokračovat, IKEM má schválený projekt na 10 +10 transplantací dělohy od žijících a zemřelých dárkyň.“
Transplantace dělohy je jedinou cestou k těhotenství a vlastnímu dítěti pro ženy, kterým chybí děloha už od narození nebo o ni přišly v průběhu života, případně ji mají z pohledu otěhotnění nefunkční. Po úspěšné transplantaci dělohy by měly být schopné porodit jedno až dvě zdravé děti.
Další ženy, které mají o transplantaci dělohy zájem a splňují přesně vymezená indikační kritéria, se už nyní vyšetřují. Česká studie, jež má ověřit metodu této transplantace dělohy od mrtvých i živých dárkyň je druhá na světě.
Ve Švédsku se podařilo dosud 9 transplantací, díky nimž se narodily zatím 4 děti. První americký pokus skončil nezdarem.


Foto: freeimages.com


obsah čísla 105 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA