Cesta do ruské duše
 
SANQUIS č.105/2016, str. 3

Neobyčejné osudy Lva Sergejeviče Teremina, ruského vědce, hudebníka, ale také  špiona a vynálezce, uvádí hra režiséra Petra Zelenky jako obraz života muže, jenž se narodil ve špatné době. Nicméně jde o skutečný příběh skutečného člověka – a Ivan Trojan je v hlavní roli více než přesvědčivý.

Dejvické divadlo, Praha
Reprízy: 27. 4. a 23. 5. 2016
www.dejvickedivadlo.cz

Foto: archiv divadla


Hrají Ivan Trojan • David Novotný • Martin Myšička • Jiří Bábek • Zdeňka Žádníková  / Lenka Krobotová • Klára Melíšková • Jaroslav Plesl • Eliška Boušková • Pavel Šimčík • Václav Jiráček • Petr Koutecký

Scéna Martin Chocholoušek kostýmy Renata Weidlichová
Hudba Karel Holas dramaturgie Klára Lidová
Režie Petr Zelenka

PREMIÉRA  17.11.2005

Kdo byl Lev Teremin?
Prožil prakticky celé dvacáté století (1896-1993) a jeho život by zasluhoval záznam do Guinessovy knihy rekordů, pokud by existovala kategorie: člověk s nejpozoruhodnějšími životními osudy.
Narodil se v Petrohradě, vystudoval inženýrství, studoval i hru na violoncello. Od počátku dvacátých let se věnoval zdokonalování vlastního vynálezu (thereminvoxu), který byl sestrojený původně jako alarm a jako takový byl i prezentován samotnému V. I. Leninovi v jeho pracovně. Toho neobvyklé zařízení, vydávající tóny na principu elektromagnetického vlnění, zaujalo natolik, že poslal Teremina na koncertní turné po Rusku, otřásaným občanskou válkou. Lenin totiž v thereminvoxu spatřoval ideální nástroj k propagaci plánu elektrifikace Ruska. A tak se vynálezce změnil v hudebníka, kterému se jeho vlastní nástroj stal celoživotním údělem.
Hra Petra Zelenky se odehrává v letech 1928-1938, kdy Teremin pobýval v Americe. Zde zažil triumfální příjezd s napětím očekávaného umělce, slávu vyprodaných koncertních hal, zahájení sériové výroby thereminvoxu, ale také krach newyorské burzy, postupné slábnutí popularity, rozvod s první ženou, tajný sňatek s černošskou tanečnicí a nakonec podivný návrat v roce 1938 do Ruska za zcela nevyjasněných okolností.
Přestože v Americe o něm byli přátelé přesvědčeni, že nepřežil hrůzy Stalinova koncentračního tábora Magadan, Teremin se z něj po roce na popud leteckého konstruktéra Tupoleva vrátil a pracoval pro ruskou tajnou policii až do pozdního věku. Zemřel v roce 1993 v úctyhodných 97 letech.

(Zdroj: www.dejvickedivadlo.cz)

.

Foto: archiv divadla
 


obsah čísla 105 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA