Ženy, které se cítí být ohroženy, preferují dominantnější partnery
 
SANQUIS č.103/2016, str. 4

Výzkum vědců z University of Leicaster vysvětluje, že ženy, které si připadají často v nebezpečí a bojí se potenciálních násilných přepadení, v životě preferují vztahy s dominantními muži.   V Leicasteru proběhl už jeden takový výzkum, při němž se vědci zaměřili na ženy, které vyrostly v oblastech s vyšší kriminalitou, a prokázali, že tyto ženy považují fyzicky silné a dominantní partnery za více přitažlivé, protože si od nich podvědomě slibují účinnější ochranu. V následující fázi byla studie rozšířena i na ženy, jež vyrostly v poklidnějších lokalitách, nicméně vědci opět museli konstatovat, že prostředí v tomto případě nehraje až tak významnou roli. Určující jsou subjektivní pocity: cítí-li se tedy žena permanentně ohrožena, hledá silnějšího partnera.
Foto: freeimages.com

Časopis Evolution and Human Behaviour
Zdroj:  www.eurekalert.org

Podle výzkumu vědeckého týmu z University of Leicaster  ženy, které preferují  fyzicky působivější a dominantní partnery, se cítí v životě zranitelnější, ba dokonce se považují za možný terč násilných činů -  a to bez ohledu na to, v jaké se vyskytují konkrétní situaci a jak významné rizikové faktory jsou ve hře. 
Vědci z univerzity se už v předchozím výzkumu zaměřili na ženy, které vyrostly v oblastech s vyšší kriminalitou, a tím pádem vnímají velkou míru nebezpečí v každodenních situacích. V rámci studie pak prokázali, že tyto ženy považují fyzicky silné a dominantní partnery za více přitažlivé, protože si od nich podvědomě slibují účinnější ochranu. V následující fázi byla studie rozšířena i na ženy, jež vyrostly v poklidnějších lokalitách, nicméně vědci opět museli konstatovat, že prostředí v tomto případě nehraje až tak významnou roli.
Strach a dominance

Strach versus síla
Vědci z University of Leicaster tvrdí, že všeobecně platí, že ženy, které podvědomě přitahují dominantní muži, se také osobně cítí v nebezpečí - a to přesto, že k takovém pocitu nemají žádné prokazatelné příčiny. „Záleží na tom, jak ženy samy vyhodnocují svoji zranitelnost. Náš výzkum prokazuje, že vztah mezi pocitem ohrožení a sklonem k preferenci dominantních partnerů je stabilní a nemění se v závislosti okolnostech prostředí nebo míře ochrany, kterou skutečně potřebují,“ říká Hannah Ryderová, doktorantka neurovědy a psychologie z University of Leicaster.
Ve dvou fázích studie, v laboratorním i v reálném prostředí,  vybrané ženy pozorovaly nejrůznější situace (znázorněné nebo předváděné ), jež mohou nastat v rizikových lokalitách i v bezpečných zónách, a měly samy ohodnotit, jak moc se cítí být v těchto momentech potenciálními oběťmi. Mezi předváděné situace byly zahrnuty i nejrůznější násilné fyzické útoky, jež způsobují muži i ženy, včetně znásilnění.
 Výsledky studie  prokazují, že u všech sledovaných žen strach vycházel z konkrétní situace, ale respondentky, jež se cítily ohrožené více než ostatní, patřily ke skupině žen, jež si v životě vybírají silnější partnery. Tento vztah mezi strachem a preferencí k dominantním partnerům se přitom projevoval u všech činů stejně, žádnou roli nesehrálo ani to, zda se násilného jednání dopustil muž nebo žena. Podle výzkumníků to dokazuje, že tato vazba tedy platí obecně. Studie byla publikována v časopise Evolution and Human Behaviour. 



obsah čísla 103 ročník 2016





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA