Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - 2016/103 Cena WALD Press AWARD pro MUDr. Jaroslava Svobodu


Cena WALD Press AWARD pro MUDr. Jaroslava Svobodu
Irena Jirků  
SANQUIS č.103/2016, str. 1

Uznávaný internista a imunolog Jaroslav Svoboda
se stal laureátem ceny WALD Press AWARD.
 

Ta mu byla udělena 20. prosince 2015 v Prezidentském salonku Rudolfina. Slavnostnímu aktu přihlížela řada hostů, mezi nimiž nechyběli přední česká imunoložka Terezie Fučíková, dřívější šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, psycholožka Dana Němcová, psychiatr Cyril Höschl či spisovatelka Radka Denemarková. Cena byla Jaroslavu Svobodovi udělena za příkladnou, neúnavnou pomoc pacientům s chorobou AIDS.
Na Bulovce vedl Jaroslav Svoboda ambulanci pro nemocné AIDS, zasadil se o terapii antiretrovirovými preparáty a komplexní imunologické vyšetřování těchto nemocných. Tato jeho vskutku průkopnická činnost vedla ke vzniku samostatných specializovaných ambulancí i lůžkové základny v rámci infektologie, zdůraznila profesorka Terezie Fučíková.
Ředitel nakladatelství Jiří Wald také vyzdvihl mimořádný přístup doktora Svobody k pacientům, jeho vzácný humanismus a neobvyklou schopnost kombinování lékařského pohledu s celoživotním zájmem o filozofii. Ta ho koneckonců vede i k přemýšlení o hlubší podstatě dění kolem nás. V současné době se začíná připravovat kniha o Jaroslavu Svobodovi, vyjít by měla na konci roku.
Předaná pamětní plaketa nese v záhlaví slova: Šel jsem po celý život se slabším. V písemném bilancování svého života je vyslovil profesor František Wald (1861 - 1930), profesor teoretické chemie a metalurgie a rektor ČVUT. Smyslem ceny je právě poukazovat na výjimečné osobnosti, protože se slabšími dovedou vždy jít jen ti nejsilnější.

O nakladatelství: Společnost WALD Press byla založena v roce 1995 a navazuje na odkaz Františka Walda. V jejím nakladatelství vyšla řada knih, například Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského v češtině, angličtině, francouzštině, italštině a bulharštině.

Hlasový záznam z předání ceny - klikněte zde.

Více informací najdete na:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/clovek/_zprava/1166945
http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art2296
 

Projev Jaroslava Svobody
 
Terezie Fučíková s Jaroslavem Svobodou
 
Karel Schwarzenberg s imunologem Jaroslavem Svobodou
 
Radka Denemarková s Jaroslavem Svobodou


obsah čísla 103 ročník 2016

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA