Editorial (2012/100)
Irena Jirků  
SANQUIS č.100/2012, str. 12

„Našel jsem v poezii v podstatě nevědomě vše zásadní. Především odpovědi na ty zásadní otázky. Díky tomu vím, kdo jsem, vím, kam směřuji a vím také, odkud pocházím. To stačí,” říká děčínský básník Radek Fridrich. Jeho básně jsou „osekané až na dřeň, takový básnický hard core”. Mimochodem, Radek Fridrich za ně dostal letošní Cenu Magnesia Litera .
Jakub Schikaneder se v roce 1890 proslavil obrazem Vražda v domě, posléze – a vlastně až do dnešních dnů – sklízí obdiv se svými obrazy se sociální tematikou i pražskými nokturny. V roce 1910 se však sám od společnosti odstřihl, přestal vystavovat a dalších 14 let žil v ústraní. Do svého ateliéru pouštěl pouze nejbližší přátele, jen ti věděli, že tvořit nikdy nepřestal. Naopak. V těch posledních letech maloval moře, pobřeží, přístavy... Trochu jiný Schikaneder, a přitom stále svůj.
Zcela svůj, osobitý a neústupný byl i Edgar Degas. Celý život maloval těla tanečnic, koupajících se žen, pradlen. Fascinuje ho lidské tělo, pohyb, a je mu upřímně jedno, že je považován za podivína a samotáře. Do své závěti pak také vepíše prosté přání, aby nad jeho hrobem byla pronesena pouze jediná věta: „Velmi miloval kreslení.“
Myslím, že pro sté číslo Sanquisu jsme našli velmi zajímavou společnost. Přeji dobré počtení a krásné jaro!

                       Irena Jirků, šéfredaktorka

P. S. 100 čísel Sanquisu, to je 100 návštěv v ateliéru, 100 zajímavých setkání s výtvarníky, lékaři, vědci... Všechny tyto články najdete v našem archivu.


obsah čísla 100 ročník 2012





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA