Jiří Trnka ve službách imaginace
Zuzana Jürgens  
SANQUIS č.98/2012, str. 82

V Mnichově byla koncem února zahájena obsáhlá výstava o životě a díle Jiřího Trnky, kterou organizuje síť Českých center u příležitosti jeho 100. výročí narození. Jiří Trnka ve službách imaginace – tak byla nazvána expozice, která v dalších měsících objede celý svět.
Ilustrace z knihy Péťa a vlk, 1962

Nemohli jsme v Mnichově opomenout takto slavné výročí, které bylo dokonce zařazeno do oficiálního seznamu výročí UNESCO pro rok 2012. Podobně jako české sklo patří český animovaný film k pojmům, které si v Německu každý spojuje s naší republikou. Generace dětí vyrůstaly s Krtečkem Zdeňka Millera, filmy Karla Zemana (film Cesta do Pravěku tu vyšel na DVD). Rovněž Pan Tau a další seriály, které v sedmdesátých a osmdesátých letech vznikaly v českoněmeckých koprodukcích a které mísí prvky animovaného a hraného filmu, jsou dodnes velmi oblíbené.
Jiří Trnka a jeho obsáhlé režijní a výtvarné dílo je však v německy mluvících zemích takřka neznámé, a i proto jsme se rozhodli představit jeho život a tvorbu nejen výstavou, která zachycuje milníky jeho života a upozorňuje na výtvarnou stránku jeho díla, ale také projekcemi Trnkových filmů.
Nadšené reakce publika při vernisáži filmů Zasadil dědek řepu, Vášeň a Ruka, které jsme v jejím rámci uvedli, naše očekávání potvrdily, po každém filmu následoval spontánní potlesk. 
Ilustrace z knížky Pohádka o Květince a její zahrádce, 1955

Kurátorky Lucie Vlčková (výstavní část projektu) z UMPRUM a Michaela Mertová (filmová sekce prezentace) z Národního filmového archivu vytvořily panelovou výstavu představující reprezentativní výběr z Trnkovy rozsáhlé tvorby, zahrnující všechny výtvarné obory, ve kterých se umělecky realizoval. A nejen to, projekt rovněž poukazuje na Trnkovu práci pro světové výstavy Expo’58 v Bruselu a Expo’67 v Montrealu. Samozřejmě zvýšená pozornost je věnována jeho filmovému dílu a jeho přínosu pro animaci.
Kromě výstavy České centrum připravilo od 9. do 11. března ve Filmmuseu Mnichov výběr z Trnkových filmů. Na celé rozsáhlé výstavě se kromě Českých center podílela řada partnerů, patří k nim kupříkladu Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Národní filmový archiv, Západočeská galerie v Plzni, Východočeská galerie v Pardubicích a řada dalších. Velmi vydařenou grafiku celé výstavy realizoval Štěpán Malovec.
Ilustrace z pohádky Král a šašek, 1944


Po Mnichovu bude dílo Jiřího Trnky putovat prostřednictvím naší sítě a zastupitelských úřadů doslova po celém světě, a to v rozličných formách – v podobě výstavy, filmové retrospektivy, jednotlivých projekcí, účastí na festivalech animovaných filmů a někde i s doprovodnými přednáškami a kreativními workshopy pro děti. 
VÝSTAVA JIŘÍHO TRNKY V MNICHOVĚ TRVÁ DO 9. BŘEZNA, PAK JI ČEKÁ CESTA PO CELÉM SVĚTE. VÍCE NAJDETE NA www.munich.czechcentres.cz

[7] Ilustrace z knihy Zahrada, 1962
 
Foto a ilustrace: archiv Česká centra


obsah čísla 98 ročník 2012





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA