Český design ve světových metropolích
Eva Pivodová  
SANQUIS č.97/2012, str. 86

Českému kreativnímu průmyslu v zahraničí vévodí v tomto období jednoznačně design. Brighton, Vídeň, Milán, New York, Mnichov či Helsinky…. tam všude je možné vidět přehlídky české designové scény, které podporuje síť Českých center ve světě.


Nesnesitelná lehkost bytí: Jiří Pelcl – český design
UNIVERZITA V BRIGHTONU, 7. 1.–20. 2. 2012
Nositel Národní ceny za design (2006) a Designér roku (2007) Jiří Pelcl zahájil počátkem ledna svou první britskou sólovou výstavu v anglickém Brightonu, která představuje to nejnovější z jeho designu. Výstava, jejíž kurátorkou byla Sylva Petrová z Univerzity v Sunderlandu společně s Jonathanem Woodhamem z Univerzity v Brightonu, se zaměřuje především na Pelcův produktový design a profiluje jeho design nábytku, skla a porcelánu. Součástí výstavy je také výběr prací jeho současných a bývalých studentů, které dokumentují Pelclův vliv na nejmladší designerskou generaci. Univerzita v roce 2006 udělila designérovi čestný doktorát za přínos v oblasti mezinárodního designu a vzdělávání. Působí zde také coby hostující profesor. Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn: „Pro ty návštěvníky, které zaujala Pelclova tvorba na prestižní výstavě Postmodernismus: Styl a subverze 1970-1990, která od podzimu probíhá ve Victoria a Albert Museum v Londýně, je tato výstava jedinečnou příležitostí, jak se blíže seznámit s pracemi tohoto předního českého designéra. My jsme velice hrdi, že jsme výstavu mohli společně s brightonskou univerzitou připravit, neboť se jedná již o třetí zásadní výstavu českého designu v této prestižní galerii a v tomto smyslu bezprecedentní zkoumání a představení moderní české kreativní scény a tradice.“

Designové sklenice od Jiřího Pelcla

Nový (z)boží 2011!
VÍDEŇ, do 3.2. 2012
České centrum Vídeň hostí od prosince prestižní výstavu Nový (z)boží 11!, která představuje exponáty oceněné Národní cenou za studentský design. Tato soutěž, kterou organizuje Design Cabinet CZ, slaví již dvacáté narozeniny a je nejstarší českou a jedinou ryze odbornou soutěží mladých designérů, která nemá obdobu v Evropě ani jinde ve světě. Z Vídně se přehlídka nejmladšího českého designu přesouvá do Bratislavy, Londýna a Mnichova. Česká centra jsou dlouhodobým parterem této soutěže, kromě výstav poskytují také rezidenční stáž pro vítěze soutěže v zahraničí.
4D – současný šperk MNICHOV, 14. 3.– 3. 4. 2012
V rámci prestižního mezinárodního Týdne šperku v Mnichově se letos již třetím rokem představuje také český šperk. Letošní ročník budou za českou scénu reprezentovat čtyři absolventky ateliéru Evy Eisler na pražské UMPRUM, Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová a Lucie Houdková. Kurátoři Petra Matějovičová a Jiří Šibor nazvali výstavu „4D – současný šperk“.
Zuzana Jürgens, ředitelka Českého centra Mnichov: „Stejně jako v minulých letech je i tento rok možné počítat s vysokou návštěvností a odezvou u publika, studentů, odborníků a sběratelů z celého světa, na výstavě současného českého šperku.“

Výstava v Mnichově: vlevo Lucie Houdková, vpravo Karla Olšáková, dole Alena Hesounová


Jiří Pelcl
MILÁN, 17.–22. 4. 2012 Při příležitosti Salonu nábytku, FUORI SALONE, proběhne v galerii Českého centra v Miláně výstava designu Jiřího Pelcla.

GYM LESSONS NEW YORK, 19. 1.–23. 2. 2012 V České národní budově představuje tamní České centrum nejmladší umění z české post-industriální periferie. Výběr nejnovějších prací studentů Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem zastupují Miroslav Hašek, Adéla Marková, Blanka Kirchner, Karel Konopka, Libor Ptáčník, Margareta Turčínová pod kurátorským vedením Michala Kolečeka. Studentská díla jsou divákům představena formou videoprojekcí (Miroslav Hašek, Adéla Marková, Libor Ptáčník), instalací (Blanka Kirchner, Karel Konopka) a fotografií (Margareta Turčínová).
Hlavním tématem výstavy je cvičení v jeho reálné podobě, neboť všechna díla reflektují problematiku fyzického pohybu. Zároveň však název výstavy odkazuje k faktu, že tato díla vznikla během studia na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně jako školní cvičení. Ve všech dílech je patrná snaha o interpretaci tělesnosti a exponování těla do různých situací jako intimního individuálního projevu, ale zároveň jako socializačního procesu odkazujícího například k fenoménu učení či osvojování si širších společenských dovedností.
Pavla Niklová, ředitelka Českého centra New York. „Vystavit svou práci v New Yorku a zároveň mít možnost navštívit místní muzea a galerie je pro začínajícího umělce nenahraditelná zkušenost.“

 New York, Margareta Turčínová

 
Foto: archiv Česká centra


obsah čísla 97 ročník 2012





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA