Zdravá intimní hygiena
Lucie Frantálová  
SANQUIS č.91/2011, str. 92

Dostatečná intimní hygiena je důležitá pro ženy v každém věku. Správné návyky a vhodné přípravky pomáhají předcházet zdravotním problémům. A když už se potíže přece jen objeví, organismus je dokáže lépe zvládnout.

Prostředí ženských pohlavních orgánů má zvláštní biochemické vlastnosti, vycházející z křehké rovnováhy tzv. vaginální mikroflóry, která chrání před infekcemi. Kyselé prostředí v rozmezí 3,5–4,5 pH hubí bakterie, zvyklé na poněkud „jemnější zacházení“.
Do intimní hygieny dospělé ženy patří pravidelné denní sprchování s použitím náležitých přípravků. Ženy by se měly umývat tekoucí vlažnou vodou a používat nebarvená a neparfemovaná mýdla, emulze či gely, které při odpovídajícím pH nedráždí sliznice a obsahují kyselinu mléčnou. Ta posiluje rozmnožování laktobacilů v mikroflóře, a tak přispívá k obnově její přirozené rovnováhy a obranyschopnosti. Mnohé mycí gely, mýdla či emulze jsou navíc obohaceny o avokádový nebo teatree olej, o výtažky z aloe vera či šalvěje, o panthenol, chlorexidin (působící proti bakteriím, plísním a kvasinkám) a další látky, které posilují antibakteriální, antimikrobiální, antimykotické a protizánětlivé účinky. Původně kyselé pH se v důsledku hormonálních změn zvyšuje v menopauze, výrobci nabízejí pro ženy v tomto období speciální přípravky.
Nedoporučuje se dále prát spodní prádlo ve velkém množství pracího prášku s aviváží, které mohou zbytečně dráždit. Samozřejmostí je, že každý den vycházíme vždy ve vypraném, čistém spodním prádle.
Praktické je s sebou během dne nosit balení vlhčených ubrousků obsahujících kyselinu mléčnou, které pomohou v nečekaných situacích.
 

Pravidla pro děti
Na každodenní intimní hygienu děvčátek by měli rodiče dohlížet nejméně do šesti let jejich věku, sníží tak riziko zánětů a infekcí. Do osmi let se v těle dívek nevytvářejí estrogeny, což způsobuje slepování sliznic mezi stydkými pysky. Proto je nutné je denně důkladně osprchovat vlažnou vodou a mazlavou hmotu, tzv. smegma, odstranit dětským olejíčkem. Stejně důležité je důkladné očištění zadečku od zbytků stolice, otírat se musí správným směrem (zepředu dozadu) kvůli riziku zanesení infekce ze stolice do genitálií. Vedle „praktických“ postupů je opět třeba dbát na výběr správné mycí kosmetiky. Na trhu existují speciální, šetrné gely a emulze pro dětskou intimní hygienu, které se vyrábějí na přírodní bázi.

Specifika těhotenství
Těhotenství a s ním spojené hormonální změny ovlivňují prostředí v pochvě – zvyšuje se tvorba sekretu a pochva je náchylnější ke vzniku zánětů. Doporučují se speciální gely či mýdla s obsahem kyseliny mléčné, které podporují růst laktobacilů a pomáhají riziko zánětů snížit. Těhotná žena by před koupáním ve vaně měla dávat přednost sprchování, což platí zvláště pro druhou polovinu gravidity.

Speciální péče
Neblahý vliv může mít také přehnaná hygiena. V ideální situaci je v pochvě přirozeně mírně kyselé pH. Vyváženost poševní mikroflóry lze však poměrně „snadno“ narušit; existují totiž bakterie, které v ní chybět nesmějí. Jedním z rizikových faktorů, který může onu rovnováhu narušit, je obyčejné mýdlo. V důsledku jeho dlouhodobého používání se může stát, že budou pohlavní orgány náchylnější k různým nepříjemným nemocem – například k zánětům a plísním.
Zvýšenou péči vyžadují ženské pohlavní orgány v době menstruace. Ženy často mívají nekomfortní pocit (ale pamatujme, že deodoranty a parfémy na pohlavní orgány nepatří!), pravdou ale je, že menstruační krev sama o sobě nezapáchá. Problém nastává až při zanedbání hygieny.
K nepříjemným pocitům ani k případnému zanedbání infekce či ohrožení zdraví ale vůbec nemusí dojít. Kromě ubrousků určených pro intimní hygienu jsou další věcí, kterou by ženy měly mít stále po ruce, intimní vložky. Ne všechny ženy je přijímají za své, řada lékařů je přitom doporučuje používat denně. Hodí se jak při velmi slabé menstruaci, tak při výtocích (i běžných).

Jaké situace znamenají riziko pro intimní partie?
  • teplé a vlhké prostředí, například mokré plavky na těle
  • upnuté, neprodyšné spodní prádlo, syntetické materiály
  • nedostatečné nebo velmi časté mytí, nevhodné přípravky
  • časté koupání v chlorované vodě bazénů, ale i ve sladké vodě v přírodě, hlavně v rybnících a řekách
  • příliš dlouhý interval ve výměně menstruačních tamponů
  • poruchy imunity, nedostatečný pitný režim
  • dlouhodobé užívání antikoncepce
  • léčba kortikosteroidy, imunosupresivy a antibiotiky
  • obezita, vysoká hladina glukózy, diabetes
  • nedostatek pohybu, stres, fyzická a duševní únava, vyčerpání

Foto: iStockphoto


obsah čísla 91 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA