Pohybová terapie v Rehabilitačním ústavu Kladruby
MUDr. Marie Kulakovská  
SANQUIS č.90/2011, str. 68

Rehabilitační ústav Kladruby je odborný léčebný ústav poskytující komplexní rehabilitační péči pacientům po úrazech a operacích pohybového a nervového systému. Léčbu zajišťuje tým odborníků v příjemném prostředí s využitím nejmodernějších rehabilitačních metod, prostředků a zařízení.
Rehabilitační ústav Kladruby byl vystavěn v roce 1939 na úpatí vrchu Kostelík (524 m n. m.), sedm kilometrů od města Vlašimi. Zakladatelem ústavu byl MUDr. Viktor Schiller. Ústav byl budován jako sanatorium k léčení kostní tuberkulózy. Původnímu účelu však nikdy nesloužil. V roce 1939 převzali ústav nacisté, stavba byla dokončena v roce 1942 a sloužila jako vojenská nemocnice „Forschungsinstitut der D.A.F. Kladruby“, zčásti také jako „Reserve Lasaret Wlaschim“.
MUDr. Viktor Schiller byl v roce 1942 popraven a téměř celá jeho rodina skončila v koncentračních táborech.
Zleva: budova Rehabilitačního ústavu Kladruby v současnosti, skupinové cvičení pacientů v tělocvičně, spinální rehabilitační jednotka

Dne 1. prosince 1947 byl oficiálně zahájen provoz v zařízení s názvem „Státní ústav doléčovací“ se 160 lůžky, od listopadu 1955 přejmenovaného na „Státní ústav rehabilitační“ s kapacitou 210 lůžek. V průběhu let byl ústav přestavován, dobudováván, měnili se ředitelé, pod jejichž vedením se ústav rozvíjel až do dnešní podoby.
 
 
Nyní má Rehabilitační ústav Kladruby 250 lůžek. Zřizovatelem ústavu je Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR). Od roku 2004 je ředitelem Ing. Josef Hendrych, MBA, finalista soutěže „Manažer roku 2010“. Cílem všech složek ucelené rehabilitace v rámci ústavu je zlepšení zdravotního stavu, obnova pracovních schopností, úspěšný návrat pacientů do domácího prostředí a k běžnému způsobu života.
 

Indikace k léčení v rehabilitačním ústavu:
paraplegie a paraparézy, tetraplegie a tetraparézy, hemiplegie a hemiparézy, stavy po amputacích končetin, diskopatie, stavy po operacích meziobratlových plotének, skoliózy, postižení periferních nervů, postižení kostí a kloubů, stavy po operacích včetně umělých náhrad (endoprotézy), vertebrogenní algické syndromy

 
Rehabilitační léčba je uskutečňována v bezbariérovém prostředí, v komplexu budov vzájemně propojených systémem chodeb. Pacienti jsou ubytováni v šesti lůžkových odděleních.
Jedním z lůžkových oddělení je Spinální rehabilitační jednotka, která byla otevřena 1. července 2002 podle pokynů MZ ČR v rámci realizace jednotné péče o pacienty s čerstvým míšním postižením. Je umístěna v prvním patře lůžkové budovy, má 40 lůžek. Přijímá pacienty od 6. do 26. týdne od vzniku onemocnění. Maximální délka pobytu na Spinální rehabilitační jednotce je 5 měsíců (150 dní). Cílem intenzivní rehabilitační léčby je získání maximálně možné soběstačnosti pacienta i s využitím všech prostředků zdravotnické techniky.
Spinální rehabilitační jednotka v Rehabilitačním ústavu Kladruby je součástí systému sítě zdravotnických zařízení, kterou tvoří v České republice 15 spondylochirurgických pracovišť, 4 spinální jednotky (Ostrava, Liberec, Praha-Motol, Brno) a 3 spinální rehabilitační jednotky (Kladruby, Hrabyně, Luže-Košumberk). Těmito pracovišti projde ročně 250 nemocných po akutním míšním traumatu, z nichž téměř 200 pacientů zůstává na vozíku.
Průměrný počet pacientů s čerstvým míšním poškozením na Spinální rehabilitační jednotce v Kladrubech je 110 za rok, tři čtvrtiny tvoří stavy po úrazech míchy, čtvrtinu pacienti s poškozením míchy po výhřezu plotének, poškození nádorem, ischemií nebo infekcí. Z celkového počtu léčených v ústavu zůstává 70 % pacientů na vozíku pro invalidy (45 % pacientů s kvadruplegií, 55 % s paraplegií). Součástí léčby na Spinální rehabilitační jednotce je i vybavení pacientů prostředky zdravotnické techniky (včetně vozíků) pro život v domácím prostředí.
Primářka MUDr. Marie Kulakovská řídí Spinální rehabilitační jednotku Rehabilitačního ústavu Kladruby, je členkou výboru České společnosti pro míšní léze (ČSML) při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Cílem společnosti je zlepšit poskytování léčebné a rehabilitační péče občanům po míšním poškození v souladu s nejnovějšími poznatky medicíny, psychologie a etiky, usilovat o trvalé odborné sledování občanů po poškození míchy (dispenzární péče), podporovat předávání nových poznatků o léčbě a rehabilitaci pacientů s míšním poškozením odborné veřejnosti a rovněž podporovat informování laické veřejnosti včetně výchovy občanů k prevenci vzniku poranění míchy.

Průběh rehabilitace
Na rehabilitačním oddělení ústavu se realizuje vlastní cvičební program, který je naordinován ošetřujícím lékařem. Personál, který se stará o léčbu pacientů, tvoří fyzioterapeuti, ergoterapeuti, všeobecné sestry, instruktoři léčby prací, sanitáři. Stěžejním terapeutickým prvkem, který pacientům nabízíme, je pohyb. Pohybová terapie je vedena na základě důkladného vyšetření lékařem, dle doporučeného programu a komplexního kineziologického vyšetření. Fyzioterapeut vybírá z celé řady fyzioterapeutických metod a postupů: neurofacilitační metody (Vojtova reflexní lokomoce, Kabatova metoda, proprioceptivní neuromuskulární facilitace, senzomotorická cvičení, terapie bazálními programy dle Čápové aj.), manuální techniky (mobilizace kloubů a měkkých tkání), nácvik mobility, vertikalizace (sklopná lehátka, stojany, dynamické stojany, parapodium), nácvik chůze – v bradlech, s chodítky, s opěrnými pomůckami, v přístroji Lokomat. Lokomat je zařízení určené k lokomoční terapii pro pacienty po traumatech mozku a míchy i po mrtvicích. Je ideálním zařízením využívajícím nové rehabilitační techniky. Jednoduchý uživatelský program umožňuje terapeutovi snadnou obsluhu. Lokomat pomáhá pacientům pohybovat dolními končetinami podle modelu, který je shodný s normálními pohyby při chůzi.

Nové možnosti
V současné době se zaměřujeme na využití dalších nových přístrojů a využívání nových léčebných metod. Z projektů Integrovaného operačního programu a Regionálního operačního programu EU jsme získali přístroje na analýzu a trénink chůze (dynamické stojany, vibrační cvičné plošiny, chodník pro nácvik chůze), motodlahy pro cvičení ramen, hlezen a kolen, přístroje pro kardiotrénink (veslovací trenažér, rotopedy s možností kontroly tlaku a pulzu, krosový trenažér), vybavení pro EEG biofeedback, přístroj pro magnetickou stimulaci, EMG přístroje, sonograf na vyšetření močového měchýře, hardware i so  ware pro alternativní ovládání počítače ústy, pohybem hlavy, pohybem očí, so  ware pro diagnostiku a terapii logopedických a kognitivních funkcí. K zajištění bezpečnosti pacientů byl zakoupen kamerový počítačový systém pro lůžková oddělení a nový signalizační systém k lůžkům. Nově používáme i léčbu oxidem uhličitým.
Kromě individuální pohybové terapie poskytujeme i skupinová cvičení v tělocvičnách a bazénech. Trénink pacientů probíhá i ve fitness. Doplňkem pohybové terapie je fyzikální terapie, kde využíváme vířivky, termoterapii, elektroterapii, ultrazvuk, laseroterapii, vakuově přetlakovou terapii a přístrojovou lymfodrenáž, provádíme masáže klasické, reflexní i v hydromasážní vaně.
 
Díky financování z operačních programů Evropské unie mohl Rehabilitační ústav Kladruby pořídit řadu nových moderních přístojů, jejichž prostřednictvím při terapii svých pacientů uplatňuje také nové léčebné metody. Zleva dynamická posturografie, lokomat, ergoterapie, kardiotrénink.
 
Další metody
Součástí rehabilitačního programu je ergoterapie (léčba prací). Je individuální, cíleně zaměřená na léčebnou výchovu k soběstačnosti, anebo skupinová, zaměřená cíleně na procvičování porušených pohybových stereotypů a kondiční k udržení dobré psychické i fyzické zdatnosti. Realizuje se v cvičebnách (dílnách) – tkalcovské, výtvarné, oděvní, keramické, truhlářské, také v kovodílně a v učebně výpočetní techniky.
Logopedická péče je poskytována pacientům s poruchami řeči (afázií, dysartrií), s dysfagií (poruchou polykání), případně parézou lícního nervu. Na základě výsledků vyšetření je pacientovi vypracován plán rehabilitace řeči, který je zaměřen především: 1. na obnovu jazykového systému, kde výchozím bodem jsou jeho zachovalé složky a funkce, 2. na schopnost srozumitelné komunikace v každodenních situacích. Kromě klasických pomůcek pro afatiky (obrázkový slovník, pracovní listy, texty různé obtížnosti, diktafon, videokamera) užíváme nové so  warové tréninkové programy Mentio, Altík, Neurop. Dále zařazujeme masáže mluvidel, orofaciální stimulaci, cvičení mluvidel, dechová, artikulační cvičení. Oblíbená je též muzikoterapie. Součástí rehabilitačního programu je i péče psychologická, zdravotně sociální a protetická. Nechybí ani bohaté kulturní a sportovní aktivity.
Od roku 2008 je Rehabilitační ústav Kladruby akreditovaným zařízením, v roce 2009 získal tři certifikáty „Spokojený pacient“.
 
Zleva: Pohybovou terapii doplňuje fyzikální terapie, skupinové cvičení v bazénu
Foto: archiv autorky a RÚ Kladruby, ilustrační foto: archiv redakce


obsah čísla 90 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA