On-line galerie
Eva Pivodová  
SANQUIS č.87/2011, str. 42

Van Gogh, Botticelli, Kupka, Manet, Whistler... Představte si, že sedíte doma u počítače a přitom se procházíte galerií. Kráčíte francouzskými Versailles, londýnskou Tate Britain, newyorským MoMA, nahlížíte do výstavních sálů v Museu Kampa v Praze...
Obraz Vincenta van Gogha Slunečnice (1888) zpřístupnilo on-line a detailně Van Gogh Museum v Amsterdamu

Jste sami. Neruší vás přitom davy návštěvníků, obdivujete jeden obraz po druhém, nejprve zdálky a pak zblízka – tak, že vám neunikne jediný detail. Krásná utopie? Ne, realita. Díky on-line Art Projektu od společnosti Google. Autoři jej představili 1. února v Londýně a za jediný týden navštívilo stránku www.googleartproject.com přes 10 milionů lidí!
Jak aplikace funguje? S technologií Street View nejprve projdete výstavní místností některého ze 17 prestižních muzeí z celého světa, pak zaostříte na konkrétní obraz, a tak se také dostanete k informacím o jeho historii, o autorovi i jeho dalších zpřístupněných dílech. V každém muzeu byl navíc jeden z obrazů nasnímán „gigapixelově“, v rozlišení tak velkém, že rozeznáte i jednotlivé tahy štětcem... V Museu Kampa takto podrobně můžete zkoumat obraz Katedrála od Františka Kupky.
V onom prvním týdnu si uživatelé v aplikaci vytvořili také na 70 000 takzvaných osobních kolekcí. To je další přidaná hodnota Art Projektu. Z více než 1000 děl celkem 486 umělců si napříč muzei můžete sestavit vlastní sbírku a v prostředí internetu si ji uložit, vracet se k ní, rozšiřovat ji, komentovat obrazy či diskutovat o nich s přáteli. Jak by vypadala taková vlastní sbírka Sanquisu? Nahlédněte!
Interiéry galerií snímal speciální vozík. Vzniklo více než 6000 Street View panoramat.
 

The Frick Collection, New York
The Frick Collection, New York Henry Clay Frick (1849–1919), průmyslník, fi- lantrop a sběratel umění zanechal po smrti svou newyorskou rezidenci a v ní umístěnou rozsáhlou sbírku k dispozici pro veřejné účely – přál si ale, aby zde vznikla galerie a aby se jejím prostřednictvím lidé mohli seznamovat s výtvarnými skvosty. Dodnes tedy v muzeu v autentickém prostředí městské rodinné vily uchovávají mistrovská díla od období renesance až po 19.století. Bellini, Constable, Goya, Turner, El Greco, Manet, Monet, Rembrandt, Tizian, Velázquez, Vermeer, Whistler... Art Projekt od Googlu přináší díky technologii Street View přehlednou orientaci v rámci celé budovy i jednotlivých místností.

Rijksmuseum, Amsterdam
V největším a nejnavštěvovanějším muzeu v Nizozemsku mohou internetoví návštěvníci obdivovat například detaily Rembrandtova Autoportrétu (1628)

Gemäldegalerie, Berlín
Po prohlídce moderních interiérů mladého berlínského muzea lze zaměřit hledáček třeba na obraz Příprava Kristova hrobu (1505) benátského malíře Vittora Carpaccia

Museo Reina Sofía, Madrid
Picassova Guernica je jedním z mnoha vzácných pokladů muzea, které se zaměřuje na moderní umění od druhé poloviny 19. století až po současnost, a především na výtvarnou scénu španělskou. Nechybí díla od autorů jako Miró, Serrano, Gris, Dalí, Gonzáles... Celkem sbírky obsahují přibližně 4000 obrazů, asi 1400 soch, téměř 3000 kreseb, více než 2600 fotografií, desítky videí, instalací, dekorativních předmětů a dalších uměleckých děl. Jde o poměrně mladou instituci, muzeum se oficiálně otevřelo veřejnosti v roce 1992. A ve zdejší knihovně, jež se specializuje – jak jinak – na umění, je uloženo na 100 000 publikací!

Ermitáž, Petrohrad
V muzeu Ermitáž se nachází přes tři miliony uměleckých děl. Mezi nimi obraz Apoštolové Petr a Pavel (1587–1592) od El Greca, uložený též v databázi Art Projektu.

MoMA, New York
Museum of Modern Arts bylo založeno v roce 1929 s cílem a nadějí stát se jednou tím největším muzeem moderního umění v mezinárodním měřítku. Podařilo se – MoMA, jak je instituce ve světě všeobecně známá, uchovává sbírku moderního a současného umění, kterou odborníci považují za vůbec nejvýznamnější na světě. Na úplném počátku tu nevystavovali více než osm tisků a jednu kresbu. A dnes? Výtvarná kolekce čítá přes 150 000 obrazů, soch, kreseb, fotografií a architektonických modelů. Mají tu díla Warhola, Gauguina, Mondriana, Matisse, Cézanna, Pollocka, Kahlo, Ernsta... Muzeum také vlastní 22 000 cenných filmů a celé 4 miliony filmových fotografií.
                                Detail Van Goghova obrazu Hvězdná noc (1889).

Zámek ve Versailles, Paříž
Zámek s parkem ve Versailles je od roku 1979 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, ročně sem zavítá na 10 milionů návštěvníků. Jeden z turistických cílů představují umělecké sbírky. I pouze virtuální cesta nádherným palácem a galerijními prostorami je sama o sobě zážitkem. Muzeální sbírka zahrnuje přes 6000 obrazů, 1500 kreseb a více než 2000 soch a sousoší. Art Projekt zpřístupňuje například díla Charlese de La Fosse, Antoina Benoista či Françoise Lemoynea. „Jako instituce jsme naprosto nadšeni, že se můžeme otevřít i po internetu všem, kdo mají chuť objevovat krásy versaillského zámku,“ uvedl Jean-Jacques Aillagon, který stojí v jeho čele.

Uffizi, Florencie
Ve sbírkách významného italského muzea lze zazoomovat například na Podobiznu urbinské vévodkyně (1467–1472) malíře Piera della Francesca.
 
 Foto: Google / Anna De Paula Hanika, Mikey Besch


obsah čísla 87 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA