Dee Dee Bridgewater
Ondřej Bezr  
SANQUIS č.87/2011, str. 32

Jedna z nejvýznamnějších jazzových zpěvaček dneška Dee Dee Bridgewater vystoupí 2. dubna v pražském Obecním domě v rámci Jarního GALA pro Struny podzimu. Program koncertu vychází z jejího nejnovějšího alba, které je poctou Billie Holiday.

Dotyčné album
nese název Eleanora Fagan (1915–1959) a podtitul To Billie With Love From Dee Dee Bridgewater. Je výtečné. Obsahuje tucet písní, ať už přímo z autorské dílny Billie Holiday v čele s nesmrtelnou a „programovou“ Lady Sings The Blues, nebo klasické standardy, které právě tato zpěvačka pomohla zpopularizovat (jako Lover Man či Foggy Day). Dee Dee Bridgewater ukazuje, jak se dokáže na jedné straně vcítit do citových i myšlenkových pochodů své slavné předchůdkyně, ale také jak hodně je jiná. A jak to oněm skladbám, které čas už dávno prověřil, vůbec neškodí.

Nezapomeň na vlastní život
Billie Holiday se narodila, jak z názvu zmíněného alba vyplývá, jako Eleanora Fagan v roce 1915. V roce 1933 ji objevil proslulý lovec talentů John Hammond. A spolu s Ellou Fitzgerald a Sarah Vaughan se dnes řadí mezi tři nejdůležitější jazzové zpěvačky 20. století. Billie Holiday zemřela v roce 1959 na cirhózu jater.
Uměleckým pojítkem mezi oběma dámami bylo účinkování Dee Dee Bridgewater v pařížské a posléze i londýnské inscenaci muzikálu pro jednu herečku Lady Day v letech 1986 a 1987. Šlo o další variaci na životopis Billie Holiday. Dee Dee si přesvědčivým ztvárněním role vysloužila nominaci na prestižní britskou divadelní cenu Laurence Oliviera a odnesla si i řadu vynikajících kritik a menších ocenění. „Od představení k představení jsem se stále více dostávala do života Billie a někteří lidé kolem mne měli obavy, že zapomenu na život vlastní. Její osud je trochu děsil. Já z toho obavy neměla, ale přiznávám, že osobnost Billie Holiday mě fascinuje,“ svěřila se zpěvačka v jednom rozhovoru.

Od jazzu k šansonu a zase zpátky
O ztrátu „vlastního já“ ale rozhodně nemusela mít Dee Dee Bridgewater strach. I když i ona si prošla obdobími typicky „jazzového“ způsobu života a ničeho se neodříkala, její dráha byla přece jen vcelku klidná. Narodila se jako Denise Eileen Garrett v roce 1950. Díky otci – jazzovému trumpetistovi – se k hudbě dostala už v raném dětství. Prvním důležitým angažmá byl v roce 1971 post zpěvačky ve slavném big bandu Thada Jonese a Mela Lewise. V dalších letech spolupracovala s dalšími významnými jazzmany, například se Sonnym Rollinsem, Dizzym Gillespiem či Dexterem Gordonem. První sólové album vydala roku 1974 pod názvem Afro Blue. Paralelně se věnovala i herecké činnosti a za svou roli v muzikálu Čaroděj ze země Oz dostala v roce 1975 cenu Tony.
V polovině osmdesátých let se přestěhovala do Paříže. Zde natočila v roce 1997 album Dear Ella k poctě Elly Fitzgerald, za které získala cenu Grammy. Od „čistého“ jazzu odbočuje i k jiným žánrům, například na albu J\ai Deux Amours k francouzskému šansonu (tento program předvedla v pražském Kongresovém centru v roce 2005) nebo k africké hudbě (Red Earth, 2007). Nahrávka písní Billie Holiday je zatím posledním počinem Dee Dee Bridgewater. Americká akademie jí v polovině února udělila cenu Grammy v žánrové kategorii Nejlepší jazzové vokální album.
www.deedeebridgewater.com

Dee Dee Bridgewater (*1950)
Americká jazzová zpěvačka a herečka, vlastním jménem Denise Eileen Garrett, je držitelkou tří cen Grammy a ocenění Tony. Jako první Američanka vůbec byla jmenována do francouzské Nejvyšší rady frankofonie. Vydala celkem 10 alb, zatím poslední CD s názvem Eleanora Fagan (1915–1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater vyšlo loni.
 
 Foto: © DDB Productions / Mark Higashino


obsah čísla 87 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA