Správné návyky – zdravé zuby
MUDr. Hana Zallmannová  
SANQUIS č.84/2010, str. 89

Dnes už s jistotou víme, že zubní kaz ani paradentóza se nedědí. Zdraví zubů tedy záleží výhradně na tom, jak se o ně staráme. Zásady správné péče bychom proto měli dětem vštěpovat odmala.

Zážitky rodičů a prarodičů
, kteří kvůli záchraně zkažených zubů museli trávit dlouhé hodiny na zubařském křesle, nebo o zuby dokonce přišli, se dnešním dětem v naprosté většině mohou vyhnout. Čím dál více lidí si dobře uvědomuje, že kvalitní stomatologické ošetření je velmi nákladné a dodržováním pravidel prevence už od nejútlejšího věku vlastně šetří do budoucna.
Jakmile se prořežou první zuby, musí rodiče svému dítěti najít zubního lékaře. Na kontroly je pak nutné ho (stejně jako sebe) objednávat dvakrát za rok. Máme-li špatné zkušenosti s ošetřením u zubního lékaře, určitě bychom o tom dětem neměli vyprávět. Mohly by si vytvořit zbytečný blok, který by se pak jen těžko odbourával. Před návštěvou u zubního lékaře se vyhněme uklidňujícím frázím jako „neboj se, nic ti nebudou dělat“, protože pokud budou, v dítěti vzbudíme nedůvěru.
O nezbytné spolupráci s dentální hygienistkou píšeme pravidelně – a také v případě malých pacientů opět přichází na řadu. Dentální hygienistka (také k ní se chodí každých šest měsíců nebo i v kratším intervalu podle doporučení zubního lékaře) v první řadě opraví chyby, kterých se dítě při čištění zubů dopouští. Poradí, jak vybrat kvalitní zubní kartáček, a také ukáže rodičům, jak pomoci svým potomkům v péči o chrup – například jak správně dočišťovat zuby u nejmenších dětí.
Jednou z nejdůležitějších rolí rodičů v tomto ohledu je hlídat, co děti jedí. Znamená to v první řadě omezit množství sladkostí v jídelníčku na minimum. Nejvíce škodí, pokud se konzumují během dne opakovaně nebo téměř nepřetržitě. Když sladkosti, tak nejlépe najednou, a hned pak by si dítě mělo vyčistit zuby. Pokud není kde, tak alespoň vypláchnout ústa vodou nebo vzít si žvýkačku bez cukru. Na zuby dále velmi negativně působí sladké nápoje, úplně nejhorší je, pokud se upíjejí po doušcích během dne. A pravidlo číslo jedna? Jděme dětem příkladem!
 
Zubní kaz a mléčné zuby
• Opakovaně musíme vyvracet mylné tvrzení, že mléčné zuby „nestojí za to“ ošetřovat. Tento mýtus je nepravdivý – naopak, zubní lékař musí mléčný chrup pravidelně kontrolovat při preventivních prohlídkách. Také pokud si dítě stěžuje na bolest v ústech, okamžitě jej vezměte k lékaři.
• Málo se ví, že i u mléčného chrupu se často musí v zájmu včasného odhalení kazů zhotovovat RTG snímky. Ze začínajícího kazu se totiž u mléčného chrupu velmi rychle stane kaz, který zasahuje až „do nervu“ a už se nedá opravit jen plombou. Nechodíme-li na pravidelné prohlídky, nezasáhne se včas a dítě vystavíme bolestivým zákrokům.
• Zubní kaz způsobují bakterie. Zkažené zuby rovná se infekční ložisko, které oslabuje a zatěžuje celý organismus. Zubní kaz je navíc nakažlivý – zkazí-li se jeden zub, s vysokou pravděpodobností vznikne dříve či později kaz i na zubu sousedním. Zkažený mléčný zub může také poškodit zárodek zubu stálého.
• Když je péče nedostatečná a zub se musí předčasně vytrhnout, mohou okolní stálé zuby prořezávat nesprávně a zvyšuje se pravděpodobnost, že bude třeba ortodontická léčba. Hrozí pak problémy s výslovností a s řečí celkově, roli hraje též estetické hledisko.
 
Foto: RANO Implantologické centrum



obsah čísla 84 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA