Když kresby ožijí
Irena Jirků  
SANQUIS č.79/2010, str. 30

Výstava k 120. výročí narození Egona Schieleho není v Českém Krumlově příliš rozsáhlá, ale o to je zajímavější. Jsou tu vystavena díla ze sbírek světových galerií i soukromých sběratelů, nechybí také Schieleho dopisy, graficky krásné a velmi vzácné, či fotografie jeho přátel, rodiny. „Zjistili jsme, že Schieleho babička, matka jeho otce a všichni její předci pocházeli z Bechyně. Tři čtvrtě příbuzenstva je tedy z území Českého království,“ vysvětluje Hana Jirmusová, ředitelka Egon Schiele Art Centra. Výstava je doplněna o expozice soudobých umělců, kteří svými díly vzdávají hold Schielemu. Jedním z nich je i renomovaná módní návrhářka Helena Fejková, která podle jeho kreseb vytvořila několik originálních modelů. EGON SCHIELE ART CENTRUM, Český Krumlov, do 31. 10. 2010,
www.schieleartcentrum.cz
Moa, tužka, akvarel a krycí barvy, 1911
Návrh pohlednice pro Wiener Werkstätte, akvarel a tužka, 1911
Byl tak mladý, když se toulal po Českém Krumlově a rozčiloval všechny místní úctyhodné občany. Mladé, rozpustilé jsou i šaty, které podle jeho kresby vznikly v ateliéru Heleny Fejkové. „Chtěla jsem si samozřejmě vyzkoušet, zda model může oživnout, zda ho někdo dnes může chtít nosit,“ říká návrhářka. Šaty jsou kombinací lnu a hedvábné organty, z níž je ušita spodnička, na ramenou jsou rozepínací – s džínovými knoflíky. Zatímco model v této barevnosti je vystaven v českokrumlovské expozici, dvoje další šaty v jiných barvách už se šily v ateliéru pro zákaznice Heleny Fejkové. A ony dámy je údajně nadšeně nosí.

Byl smělý, tvrdohlavý a nikdy nepochyboval, že malování je jeho životní poslání. A že jde správnou cestou... „Tak jako mě dříve hanobili, pohrdali mým dílem a odmítali ho, budou ho snad velebit. Neporozumění může potkat každého,“ napsal těsně před svou smrtí. Co by dnes řekl tomu, že se podle jeho obrázků šijí šaty? „Myslím, že by ho to velmi zajímalo. A mě by zase zajímalo, zda by například souhlasil s volbou materiálů,“ říká Helena Fejková. Kabátek je ušit z několika druhů hedvábí, bavlny a lnu. Když by si ho měla žena obléknout do společnosti? Helena Fejková doporučuje doplnit ho úzkou sukní nebo pumpkami.
Kresby asi neměly sloužit jako návrhy modelů, ale je úžasné, že se tak dají využít

Helena Fejková se inspirovala čtyřmi kresbami Egona Schieleho. Vznikly dvoje šaty, kabátek a sukně, které překvapují svou současností: „Egon se prý rád dobře oblékal, snad radil i svým sestrám... Zda své kresby bral také jako módní návrhy? To nevím, ale mohu potvrdit, že měl cit pro oděvní akcent. Spousta jeho obrazů by se dala ještě přenést do reality. Bylo mi velkou ctí, že jsem to mohla zkusit.“
 

Repro kreseb Egona Schieleho a černobílých fotografií: © Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov



obsah čísla 79 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA