Paradentóze lze předcházet
MUDr. Hana Zallmannová  
SANQUIS č.78/2010, str. 86

Prarodiče paní Dvořákové měli od mládí protézy. Rodiče paní Dvořákové se s představou „vyndavacích“ zubů nechtěli smířit, a tak když je parodontitida (nebo také paradentóza či paradontóza) začala o zuby připravovat, rozhodli se investovat do můstků a implantátů. Sami Dvořákovi připravují sebe i své děti na to, že buď našetří dost peněz na implantáty, nebo budou mít na stará kolena stejně jako babička s dědou zuby do skleničky. Dvořákovi se ovšem mýlí. Představa, že je parodontitida dědičná, byla překonána a dokazuje to bezpočet klinických studií. Parodontitidě lze dodržováním správných pravidel péče úspěšně předcházet.
 
Parodontitida je chronický zánět tzv. závěsného aparátu zubu (parodontu). Ten je tvořen kostním lůžkem, vazy, které zub v tomto lůžku fixují, a povrchem kořene. Příčinou onemocnění je bakteriální povlak, který se nepřetržitě vytváří množením bakterií v dutině ústní. Bakterie v tomto povlaku produkují různé „odpadní“ látky a dráždí dáseň, která reaguje překrvením. Cílem překrvení je doprava obranných látek do postižené dásně. Zanícená dáseň je oteklá a zarudlá. Tyto příznaky ovšem snadno uniknou pozornosti. Zánět je spojen se zvýšenou zranitelností dásně, která se může projevit především při čištění zubů. Krvácení dásní při čištění zubů je alarmujícím znamením. Na druhou stranu ale rozhodně neplatí, že pokud dásně při čištění nekrvácejí, nejsou zanícené. Parodontitida tedy na sebe – na rozdíl od zubního kazu – velmi dlouho neupozorňuje.
Zánět se ovšem po nějakém čase začne šířit do okolí a napadne kostní lůžko a vazy, které zub v kosti fixují. Pak dochází k odbourávání těchto vazů a rozkladu kostěného lůžka zubu. Dáseň tyto defekty dokáže poměrně dlouho maskovat. Vznikají postupně se prohlubující kapsy mezi dásní a zubem, ve kterých se hromadí plak a toxiny (jedovaté látky). Jakmile se do plaku vysráží minerály ze slin, vytváří se zubní kámen, který celý stav dále zhoršuje – jednak mechanickým působením na dáseň, jednak zdraví tím, že jeho hrubý povrch je ideální pro vytváření dalších vrstev plaku. Trvá i několik desítek let, než se odbourá tolik kosti, že se zub začne viklat. Až do konečného stadia pacienti většinou nepociťují vůbec žádné bolesti.

Správná péče Prevence je vždy snazší než léčba. Předcházení parodontitidě (a zároveň zubnímu kazu) spočívá v pravidelném a účinném odstraňování bakteriálního povlaku. Problém řady lidí tkví v tom, že si zuby čistí na plochách, kde to není nutné, a tam, kde je to potřeba, se kartáčkem bez instruktáže nedostanou. Pomůže dentální hygienistka, která vybere vhodné pomůcky a poradí, jak s nimi zacházet. Po vstupních návštěvách se doporučuje vyhledat hygienistku alespoň dvakrát ročně. Cílem je pravidelná kontrola – tak, aby se včas zachytil případný problém. Hygienistka zuby zároveň zbaví zubního kamene a vyleští je.
Vzhledem k tomu, že na sebe parodontitida dlouho neupozorňuje žádnými obtížemi, je pro její zjištění v počátečních stadiích nezbytné parodontologické vyšetření, při kterém zubní lékař změří speciální kalibrovanou sondou hloubku žlábku v dásni kolem dokola jednotlivých zubů. I v případě, že je parodontitida zjištěna až v pokročilejším stadiu, jsou základem léčby opatření shodná s těmi preventivními, tzn. pravidelné a účinné čištění zubů. Na řadu ale přichází i speciální ultrazvuk a především chirurgický výkon, při němž specialista odklopí dáseň, obsah kapsy vyčistí pod kontrolou zraku a defekt doplní materiálem, který přispěje k regeneraci. Pokud pacient dál čistí zuby špatně, je efekt operace, která může být spojena s nemalými finančními náklady, ohrožen.

Další rizika
Parodontitida vede nejen k postupné ztrátě zubů, ale má vliv na celkový zdravotní stav. Výrazně zvyšuje riziko vzniku infarktu myokardu, mozkové mrtvice, cukrovky apod. Proč? Ze zanícených dásní se do krevního oběhu uvolňují zánětlivé působky a postupně narušují cévní stěnu v důležitých orgánech, až po letech přispějí ke vzniku zmíněných onemocnění. Prevence se tedy vyplatí. Zuby, které jsou denně účinně čištěny, netrpí ani kazem, ani paradentózou.

 Pravidla prevence parodontitidy
- Zajistěte si u zubního lékaře parodontologické vyšetření (změření hloubky žlábku mezi zubem a dásní) a jeho občasné opakování. - Najděte dentální hygienistku, která vám doporučí vhodné pomůcky (měkký zubní kartáček, mezizubní kartáčky a ev. další speciální kartáčky) a nacvičí s vámi způsob, jak s nimi efektivně zacházet. - Navštěvujte pravidelně (alespoň dvakrát ročně) dentální hygienistku, aby zkontrolovala, jestli si zuby správně čistíte, a odstranila zubní kámen. - Pořizujte si kvalitní pomůcky. Jsou k dostání ve specializovaných prodejnách a lékárnách. - Se zubním lékařem nebo hygienistkou se poraďte o používání ústních vod.


Foto: Dreamstime, Ondřej Petrlík


obsah čísla 78 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA