Cesty Leïly Menchari
Irena Jirků  
SANQUIS č.77/2010, str. 104

Výstava v pařížském Institut du monde arabe nahlíží do světa originální výtvarnice, jež spojila své jméno s firmou Hermès.
 
Hermès a koně. Tak to kdysi začalo. V roce 1837 si Thierry Hermès otevřel první sedlářskou dílnu v Paříži, pár kroků od Madeleine, a netrvalo dlouho, jeho firma se stala nejlepší v oboru. Ano, na toho mladíka Thierryho a jeho koně jsem myslela, když jsem navrhovala tuto dekoraci. Představte si, že jsme od rána na lovu. Letíme pouští, bez oddechu, bez zastavení. Až v oáze můžeme sesednout. Jsme unaveni, lidé i koně. Vcházíme do stanu. Je čas se občerstvit, ulehnout do měkkých polštářů, odpočinout si a vychutnat si tu krásu. Hedvábí, perly, koberce, nádherné číše, porcelán... 
 
Chtěla jsem vzdát poctu herečce Marii Félix... a vyprávět příběh o koních.

 

Když Leïla Menchari pracuje, vypráví vlastně pohádkové příběhy. Více než 30 let vytváří dekorace pro pařížský obchod Hermès, onen pověstný butik v ulici Faubourg Saint-Honoré číslo 24. Co dekorace, to příběh, většinou cizokrajný, často orientální. Není divu, Leïla Menchari nachází inspiraci stále ve své rodné zemi – Tunisku.
Příběh renomované výtvarnice by sám vydal na několik úžasných dekorací, neřku- li na román. Narodila se do velké rodiny zemědělců, kteří pocházeli z pohoří Menchar. Její matka, vnučka posledního sultána z Touggourt, byla jednou z prvních Tunisanek, která odložila závoj a vrhla se do boje za zlepšení podmínek žen v muslimském světe. Dcera vystudovala výtvarnou akademii v Tunisu a v Paříži, kde našla přátele především v módním světě. Začínala jako manekýnka u Guy Laroche, pak ji Annie Beaumel přivedla k Hermès. Tady byla asistentkou, posléze kreslířkou, až ji v roce 1978 Jean-Louis Dumas-Hermès pověřil řízením dekorativních prací. Od té doby – každý rok – vypráví Leïla Menchari své čtyři nové příběhy. Cestuje v nich v čase i v prostoru, vrací se do starověkého Kartága, navštěvuje byzantské paláce, prochází se po zahradách v Indii či vzpomíná na Paříž z dob svých začátků.
Svět Leïly Menchari hýří barvami a ornamenty. Chcete-li vidět víc než jen to, co nabízí výkladní skříň, nenechte si ujít její pařížskou výstavu. V Institut du monde arabe vystavuje svých osm nejlepších dekorací až do 21. června. www.imarabe.org
 
„Ruce také vyprávějí příběh. I moje ruce...“
Jsme na lovu, nadešel čas odpočinku.


Foto: Véronique Mati, Quentin Bertoux, Anne de Vandière


obsah čísla 77 ročník 2010

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA