Tři litry tekutin? Mýtus!
Pavel Kočička  
SANQUIS č.75/2010, str. 74

Pijte hodně, dodržujte pitný režim! Je to oprávněný požadavek podložený závěry odborníků, anebo jen dobrý reklamní trik producentů nápojů?
 
Člověk denně vyloučí z těla v průměru asi 2,5 litru vody. Je logické, že stejné množství se do těla musí vrátit. Mylné je ovšem tvrzení, že člověk by měl denně vypít dva až tři či dokonce čtyři litry tekutin. „Je to individuální. Sedíte-li v kanceláři a jíte zdravou stravu s nízkým obsahem soli, může vám stačit litr vody na den. U těžce pracujících, kteří se navíc pohybují v horkém prostředí, může denní spotřeba přesáhnout i pět litrů,“ říká MUDr. František Kožíšek, CSc., ze Státního zdravotního ústavu.
Tekutiny se do těla dostávají také z jídla – podle složení potravy je to asi necelý litr vody denně. Celkově optimální příjem záleží jednak na složení stravy, jednak na hmotnosti, věku a pohlaví. „Nakonec vám nezbyde, než si optimální množství tekutin sami vyzkoušet.“ Poznat, kolik správně pít, není těžké. Pokud člověk často navštěvuje toaletu, třeba i v noci, pije příliš. Naopak při nedostatku vody v organismu chodí na toaletu zřídka a moč má tmavou barvu. Na to, že se máme napít, může upozornit také sucho v ústech, oschlé rty a jazyk, častá bolest hlavy nebo suchá pokožka. Znakem naopak nemusí být pocit žízně, protože ten se dostavuje až se zpožděním a signalizuje, že v organismu již došlo k lehké dehydrataci. „Pocit žízně může být i příznakem některých chorob. Existuje též návyková žízeň, která nemusí být známkou potřeby tekutin.“
Lidé většinou nevědí, co nedostatek tekutin může způsobit. „Když k nám přijde někdo s tím, že má zablokovanou páteř, nejrychleji ho rozpohybujeme tím, že ho necháme tři dny pít více tekutin,“ říká doc. MUDr. Dobroslava Jandová z Kliniky rehabilitačního lékařství 3. LF UK. Doktor Kožíšek doplňuje: „Při ztrátě tekutin na úrovni dvou procent tělesné hmotnosti poklesne pracovní výkon až o 20 %. U dětí se snižuje schopnost sledovat vyučování a může to i ovlivnit jejich školní výsledky.“ Negativní důsledky má ale i dlouhodobý nadměrný příjem tekutin – přetěžuje hlavně ledviny a srdce.

 

Jak pít a co pít?

  • Tělu nejlépe vyhovuje čistá voda.
  • Dobré jsou také ředěné šťávy a neslazené a ne příliš silné čaje.
  • Bylinné čaje by se měly pít slabé a ne v příliš velkém množství.
  • Nestačí se napít jednou. Pít je třeba začít hned ráno a pokračovat během celého dne.
  • Ranní šálek čaje nestačí na pokrytí nočních ztrát.

Co pitný režim nezlepší?

  • Sladké, sycené a kolové nápoje
  • Káva – měla by se podávat zásadně se sklenicí vody
  • Alkoholové nápoje

 
Pravda a mýty o pití
 
Denně musíme vypít 3–4 litry tekutin
To může přijít vhod v horkých letních dnech, ale za normálních podmínek je takové množství vody přehnané. Většině lidí bude stačit 1–1,5 litru vody.
 
Pivo zavodňuje
Alkoholické nápoje se do příjmu tekutin nepočítají, pivo má navíc vysokou energetickou hodnotu, takže tělo spíše zatěžuje.
 
V létě nejlépe osvěží studená voda
Naopak, velmi studená voda zvyšuje pocit žízně stejně jako sladké nápoje.
 
Ideální jsou bylinkové čaje
Bylinky jsou vhodné k léčení, ale normálně je náš organismus nepotřebuje. Proto bychom měli pít bylinkové čaje slabé a střídat je.
 
Sycená voda zažene žízeň
U bublinkových vod převažují nevýhody nad výhodami – okyselují krev, mají diuretické účinky a mohou způsobovat trávicí potíže.
 
Balená, nebo kohoutková voda?
V zásadě jsou obě stejně kvalitní. Pití vody z kohoutku méně zatěžuje životní prostředí.
 

Foto: archiv


obsah čísla 75 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA