Kosmetika a chemie
Andrea M. Vémolová  
SANQUIS č.74/2010, str. 76

Trh s biokosmetikou vzrůstá v Německu až o 20 % ročně, v roce 2008 byl obrat tohoto segmentu v celé Evropě okolo 1,5 miliardy eur. Také zákazníci v České republice se začínají ptát po složení produktů, které mnohdy nepřehledný kosmetický průmysl nabízí.

V případě kosmetiky je hlavním vodítkem pro spotřebitele mezinárodně uznávaný certifikát mapující podíl organických složek v produktu. Zárukou kvality bývají zpravidla výrobky německého původu, osvědčenými značkami jsou Dr. Hauschka, lavera, alva apod. V Čechách dosáhly na nejpřísnější ekologický certifikát vybrané produkty firmy Saloos.
Některé značky přírodní kosmetiky ve svých přípravcích výrazně omezují obsah parabenů, silikonů, syntetických barviv, parafínů či ropných derivátů. V každém případě si spotřebitel musí pozorně přečíst soupis ingrediencí na obalu. Mezi zkušeností prověřenou přírodní kosmetiku patří například značky Korres, Tisserand či britská firma The Body Shop.
 

Nebezpečí: amoniak, parabeny, silikony...
Poslední novinkou na kosmetickém trhu jsou barvy na vlasy bez amoniaku, který nahradil etanolamin. Nejenže etanolamin nevydává povědomý čpavý zápach, je především šetrnější k vlasům. S bezamoniakovými barvami nelze dosáhnout jednoznačného barevného efektu jako s jejich předchůdci a barva rychleji bledne, zásah pro tělo a vlasy však není tak extrémní. Na českém trhu jsou aktuálně k dostání tyto typy barev od firem Schwarzkopf, LOrèal či Korres.
Jednou z nejkritizovanějších složek v kosmetice jsou v poslední době konzervanty známé jako parabeny. Prodlužují trvanlivost produktu až na tři roky. Uvádí se, že asi 2 % spotřebitelů mají na parabeny alergickou reakci, probíhají také studie rakovinotvorných účinků parabenů. Jejich jednoznačný vliv na vznik nádorových onemocnění však zatím nebyl prokázán. Z těla jsou díky enzymům a podkožnímu tuku parabeny v tak malém množství úspěšně odbourávány. Doložen byl pouze fakt, že parabeny podporují estrogenní aktivitu v těle, čímž by mohly mít nepříznivý vliv právě i na rakovinné bujení. Produkty bez parabenů nabízejí na českém trhu značky Sebamed, Clinique, Thalgo (některé výrobky) či nově česká značka Manufaktrua (dětská řada).
Další nevítanou složkou jsou silikony. Vyhlazují sice pleť i vlasy, ale jejich účinky na tělo jsou negativní, jak ukazují četné průzkumy u žen se silikonovými prsními implantáty. Kůže pod tíhou silikonů navíc nemůže dobře dýchat.
Minerální oleje, ať už se skrývají pod označením parafín, tekutý parafín či parafínový vosk, jsou v kosmetice též hojně užívány. Vedle toho, že „úspěšně“ ucpávají póry, čímž podporují akné, zpomalují schopnost obnovy buněk a krok za krokem tak pokožku vedou k předčasnému stárnutí. Výrobci užívají minerální oleje, protože jsou cenově dostupné, ale riziko, že budou obsahovat rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky, je v jejich případě velmi vysoké.
Vynecháme-li zdraví škodlivé ftaláty či syntetické parfémy, je nutné ještě zmínit látku lauryl síran sodný (SLS), jež dokáže vytvořit 90 % pěny nejen u průmyslových čisticích prostředků, ale například i u šamponů. Testy na laboratorních zvířatech dokázaly, že způsobuje podráždění očí a kůže, problémy s dýcháním, poškozuje centrální nervovou soustavu. Dnes SLS ve většině přípravků nahrazuje méně dráždivý ethoxylovaný lauryl síran (SLES).

Menší komfort za zdraví
Faktem zůstává, že biošampon nikdy nevykouzlí takovou pěnu ani objem jako jeho syntetický protějšek, řasenky s přívlastkem bio nejsou voděodolné, make-up bez silikonů nevydrží 24 hodin. Lesk na rty z organických surovin se nikdy nebude tak lesknout jako ten s chemickými pomocníky a lak na nehty v biokvalitě se v podstatě nedá vyrobit. Vždy ale stojí za to přistoupit na menší komfort za cenu ochrany vlastního zdraví.

Foto: Mádara, přehled certifikátů nabízí např. server www.gate2biotech.cz v článku „Jak se vyznat v přírodní kosmetice

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 74 ročník 2010





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA