Editorial (č. 69/2009)
Irena Jirků  
SANQUIS č.69/2009, str. 10

První paní učitelka si s šestiletou Madlenkou zpívala každou písničku, kterou ji učila vyťukat na klávesnici. A taky se smála. Hodiny klavíru byly tak zábavné, že se jich začala domáhat i přihlížející stydlivá čtyřletá Julie. A tak jsme si pak zpívali všichni.
Skvělá nálada nám vydržela rok. Pak se pedagogové nečekaně vystřídali a za piano usedl postarší pan učitel. Nezpíval si, zato trval na správném držení těla, rukou i obou malíčků. Vydrželi jsme do pololetí. Na obranu svých dcer musím říct, že to dlouho vzdát nechtěly. Madlenka oněch 45 minut v pondělí odpoledne zdolávala pokaždé se zaťatými zuby, Julie se slzami v očích, zatímco my dospělí jsme se pak po nocích bouřlivě přeli, zda je při výuce hry na klavír důležitější přísná disciplína nebo dobrá nálada. Jak jinak, můj muž se klonil k variantě A, zatímco já vedla plamenné monology o Janu Amosovi. Než jsme se však mohli dobrat nějakého zásadního „rodinného“ stanoviska, ruply mi při další hodině nervy (pan učitel tloukl pět minut Juliinou pěstičkou o klávesnici) a to trápení jsem z našeho života jednou provždy vygumovala.
Třetí paní učitelka? Hledali jsme ji následujícího půl roku a teď se skoro bojíme žasnout. Julie má pevný úhoz, Madlenka správně drží tělo, nad pianem si zpívají a dokonce společně improvizují. Ne, nemyslím si, že z nich budou virtuózky, ale vím, že hudba se už stala součástí jejich života. Dává jim radost. A to je, oč tu běží.
Díky, paní učitelko.

                                      Irena Jirků

P. S.: O tom, jak se učí umění (a nejen jemu), píšeme na stranách 26–40. Kontakty na zajímavé školičky, ateliéry a kroužky najdete také na
www.sanquis.cz/aktivnidite
. Unikátní databázi jsme spustili 1. září s ambicí pomoci co největšímu počtu dětí a rodičů. Budeme rádi, když ji využijete a případně i obohatíte o vlastní zkušenosti.

Ilustrace: Michal Machat: Sadová 1 (výřez), ilustrace ke knize J. J. z Bratřic: Když jsem šel okolo vrat..., 2007, digitální malba


obsah čísla 69 ročník 2009

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA