Ve jménu tvořivosti…
Daniela Gadasová  
SANQUIS č.64/2009, str. 18

Tvořivost v krystalické podobě – tak charakterizuje expozici Orbis Pictus Karel Barták, vedoucí oddělení pro komunikaci generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise.
 

Evropský parlament a Rada Evropské unie vyhlásily rok 2009 Evropským rokem kreativity a inovace. Co si máme pod tímto pojmem představit?
Rok tvořivosti a inovace byl vyhlášen proto, aby se zdůraznila nezbytnost pozitivní tvořivosti jako základního prvku rozvoje každého člověka, ale také tvořivosti jako předpokladu inovace. Bez tvořivosti nelze inovovat; bez inovace nelze zlepšovat výkonnost a konkurenceschopnost ekonomik. Na pozadí hospodářského poklesu se ekonomický rozměr ještě umocnil. EU chce ukázat, že se nesoustřeďuje pouze na vyřešení okamžitých dopadů krize, ale že nezapomíná na dlouhodobé povinnosti a cíle.

Jaká je vazba výstavy Orbis Pictus k Evropskému roku kreativity?
Výstava Orbis Pictus patří už řadu let k nejpozoruhodnějším světovým kreacím, které spojují řadu prvků: od klasických uměleckých postupů až po řemeslnou zručnost, přitom propojují na jedné straně svět dětských snů a na straně druhé smrtelně vážnou sci-fi . Bylo celkem nasnadě, že sáhneme po něčem tak mnohotvárném, mluvíme-li o tvořivosti. Orbis Pictus je tvořivost v krystalické podobě. Zároveň fungují ještě další vazby, kterými lze argumentovat – zajisté české předsednictví v EU, ale také Komenský, od něhož si autoři vypůjčili název výstavy. Evropský program Comenius, určený školní mládeži, má masový úspěch mezi školami. O účast je velký zájem právě také v České republice. Evropská komise chce program rozvíjet, přeje si, aby dosáhl takové popularity jako Erasmus.

Koná se v Bruselu, hlavním městě Evropy, mnoho podobných akcí?
Brusel je kulturním kaleidoskopem par excellence, je to dáno jeho postavením sídelního města institucí EU. Orbis Pictus bude však mimořádnou událostí kdekoli. Tato výstava je jednou ze stěžejních letošních aktivit; na podzim se chystáme ještě podpořit avantgardní představení jednoho místního divadelního spolku v rámci festivalu Bruxelles-Bravo. Jinak se snažíme, aby se většina událostí odehrávala v členských státech.

Je těžké propagovat podobné expozice či představení v Bruselu? V záplavě nabídky je propagace nezbytná. Orbis Pictus se bude stěhovat z místa na místo a tomu se přizpůsobí i propagace. Pokud bude výstava v budovách EU, zaměříme se na jejich návštěvníky, zaměstnance a na obyvatele z okolních čtvrtí. Až se přesune do veřejných prostor, ujme se propagace osvědčená firma, se kterou v Bruselu spolupracujeme.

Jaké bývají odezvy na takové projekty mezi belgickou veřejností a jaký zájem projevují třeba politici?
Jak asi víte, jedno kontroverzní české dílo už vzbudilo letos v Bruselu značný zájem, i když nikoli díky svým uměleckým kvalitám. Předpokládáme, že v případě Orbis Pictus vyvolají obdiv samotné exponáty. A ty skvělé nápady, jež rozvíjejí lidskou tvořivost a fantazii.


 

Pozvánka
Netradiční prostory někdejší kanalizační čistírny, dnešního Ekotechnického muzea v Praze – Bubenči se stanou spoluhráčem unikátních světelných her při nové interaktivní výstavě Labyrint světla, která navazuje na projekt Orbis Pictus aneb... Autory koncepce jsou opět Petr Nikl a Ondřej Smeykal, své světelné či zvukové objekty zde vystaví také M. Cais, F. Skála, D. Hanzlík, P. Mrkus, Z. Šmíd, Q. Sen a další umělci. „Chceme, aby se lidé zbavili předsudku, že umění je jakýmsi nesmyslným apendixem, který si vytváří výlučná sekta umělců sama pro sebe,“ říká Petr Nikl. A my vás zveme: pojď te si společně hrát, vytvářet...
12. 5.–14. 7. 2009, Praha
 


 
Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 64 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA