Otázka pro... (duben 2009)
MUDr. Janka Škrobáková   MUDr. Helena Kučerová HonDG 
SANQUIS č.64/2009, str. 85

Otázka pro...
MUDr. Helenu Kučerovou
,
HonDG ze soukromé psychiatrické ambulance, Hranice na Moravě

Čím jsou specifické jarní deprese?
Deprese jakožto psychiatrická diagóza má několik typů. Jedním z nich je tzv. „endogenní deprese“, v anglické litaratuře zvaná „velká deprese“ (major depression), která vzniká z vnitřních příčin organismu. U člověka takto postiženého se z ničeho nic objeví stav špatné nálady, úzkostí, obav, nespavosti, zpomaleného myšlení, zpomalené činnosti, nezájmu o cokoliv, nechutenství, někdy zácpy nebo průjmu, a někdy i bludného přesvědčení o nějaké své nemoci, nebo vině, která naprosto není reálná. Tento stav je někdy tak hluboce trýznivý, že pacient se pokouší o sebevraždu – z tohoto důvodu je včasná diagnostika a léčba nesmírně důležitá. Tato deprese mívá tzv. spouštěcí momenty, kterými může být jakákoli zátěž: trhání zubů, rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání – ale také jaro nebo podzim. Proč zrovna tato dvě roční období, není známo. Pro pacienta i jeho okolí je důležité vědět, že tato deprese se většinou periodicky opakuje v nepravidelných intervalech a její léčení spočívá především v aplikaci léků. Logickou reakcí laiků na depresi člena rodiny totiž často bývá „psychoterapie“ typu „musíš se snažit sám“, která je přímo zhoubná. Rodina, která je již poučena o nemoci svého blízkého, reaguje naopak klidem, radí ke klidu i pacientovi, a dovede ho k psychiatrovi. Rovněž taktně dohlíží na správné užívání léků a nepodceňuje pacientovy případné řeči o sebevraždě. Endogenní depresi lze kvalitně léčit a pacienta, kromě období fáze, vcelku nijak neomezuje.
 
Otázka pro...
MUDr. Janku Škrobákovou
,
kardioložku z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze
 
Jaké příznaky varují, že naše srdce není v pořádku?
Mezi příznaky kardiovaskulárních nemocí u dospělých patří především námahová dušnost, kterou nelze vysvětlit třeba plicní nemocí, obezitou, nedostatečnou kondicí. Pak také pocity celkové únavy, nevýkonnosti, nebo i pocity nepravidelného tepu, bušení srdce. Již pokročilé srdeční onemocnění se projevuje třeba otoky nohou, náhlým nárůstem hmotnosti. Řada těchto příznaků vůbec nemusí mít původ v srdci, ale to již musí posoudit odborník. Každý by měl vědět, že většina infarktů se projeví nepříjemnými pocity – třeba pocity tlaku, tíhy, plnosti, nebo až bolestí, která je lokalizována za hrudní kost, ale i třeba v zádech, v krku, dolní čelisti, horní části břicha, paže. Bolest trvá většinou déle než 30 minut a neustoupí v klidu. Někdy se může objevit v kombinaci s jinak nepodloženou dušností, ale i náhlou slabostí, celkovou únavou, pocitem točení hlavy. Domnívám se, že každý by měl vědět , že náš život závisí na zdraví věnčitých tepen, které trvale zásobují srdeční sval krví bohatou na kyslík a výživné látky. Pokud se v některé z věnčitých tepen začnou vytvářet sklerotické pláty a zároveň dojde k ucpání krevní sraženinou, část srdce trpí akutním nedostatkem životně důležitých látek a může tedy vzniknout srdeční infarkt, dojít k srdečnímu selhání nebo až k smrti. Při infarktu je každopádně zapotřebí neváhat a zavolat na 155, aby stav posoudili odborníci.

Jarní téma: Oslabená imunita
Cítím se v poslední době velmi unavená. Může za to jen jaro? (Anna N., dotaz z webu)

V některých ročních obdobích mívají lidé oslabenou imunitu – zpravidla na začátku jara a na podzim – a jsou pak více unavení. Tím pádem jsou náchylnější k různým nemocem virového i bakteriálního původu – nachlazení, chřipce, onemocnění dýchacích cest či zánětům. Pro posílení a udržení silného imunitního systému je třeba dodržovat správnou životosprávu včetně vyváženého jídelníčku, přiměřené fyzické aktivity a omezení stresu.
Nezastupitelné místo zde mají látky jako vitaminy, probiotika a enzymy. Vitaminy organismu dodají především ovoce a zelenina, probiotika, tedy živé mikroorganismy, které příznivě ovlivňují střevní mikroflóru, se nacházejí například v zakysaných mléčných výrobcích či speciálních tabletách. Také některé enzymy v našem těle řídí správné fungování imunity. Při oslabené imunitě je vhodné podpořit jejich činnost v těle dodáním obdobných enzymů zvenčí. Nejznámějším enzymovým lékem, který posiluje oslabenou imunitu a působí proti zánětům a otokům, je Wobenzym. Nepodceňovat prevenci a ochranu imunitního systému se skutečně vyplatí.


Foto: archiv, PhotosToGo, archiv VZP, O. Petrlík, archiv H. Kučerové

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 64 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA