Editorial (65 - květen 2009)
Irena Jirků  
SANQUIS č.65/2009, str. 10

Květnové číslo Sanquisu propojují obrázky Petra Nikla, které vytvořil pro anglický překlad Labyrintu světa a ráje srdce. Labyrint světla – tak se jmenuje nová interaktivní výstava, která byla otevřena v pražském Ekotechnickém museu. Vytvořila ji řada výtvarníků na motivy myšlenek Jana Amose Komenského.
Když už jsme u světoznámého českého myslitele a pedagoga: nevím, jestli si odvážil doufat, že se jeho knihy budou tisknout i za 400 let, troufnu si však tvrdit, že by ho ani ve snu nenapadlo, že na začátku 21.století vznikne podle jeho idejí hravá expozice, již budou navštěvovat tisíce lidí po celém světě.

Přiznám se – také jsem nevěřila. Když jsem před lety poprvé slyšela o přípravách projektu Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, tedy o expozici, která předcházela Labyrintu světla, brala jsem to jako krásný, leč nerealizovatelný sen. Mýlila jsem se. Tak jako pak vlastně neustále. Orbis Pictus nadchl v Praze, ve Florencii, v Paříži, Bruselu i kanadském Vancouveru, kniha Labyrint světa a ráj srdce vyšla nejen v češtině, ale i v angličtině, francouzštině, italštině... Jak je to možné?
Obraťte stránku, prosím. Když se začtete do rozhovoru s Petrem Niklem, když nahlédnete do života Jiřího a Radany Waldových či do dílny Jiřího Konvrzka, možná pochopíte, co je potřeba, abychom takové sny dokázali realizovat.
A co vám doporučím posléze? Běžte se do Ekotechnického musea podívat. Vsadím se, že tam najdete účinný lék na „všechno matení a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalbu, bídu a tesknost...“ Ale to už napsal Jan Amos Komenský.

            Irena Jirků, šéfredaktorka

Vpravo nahoře: Petr Nikl, ilustrace z anglického překladu knihy J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce, WALD Press, 2008

 

 Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.



obsah čísla 65 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA