Po stopách Darwinovy myšlenky
Eva Pivodová  
SANQUIS č.63/2009, str. 66

„Živý zážitek pro každého, kdo se zajímá o život,“ napsal repektovaný novinář Simon Barnes o expozici Darwin: Velká myšlenka, velká výstava v prestižním britském deníku The Times. A výstavu v londýnském Muzeu přírodní historie při příležitosti 200 let od Darwinova narození a 150 let od vydání knihy On the Origin of Species (O původu druhů) ohodnotil hned pěti rekordními hvězdičkami. Proč?
Vědecká práce Charlese Darwina se stala pevným základem novodobé biologie
Jednak jsou zde některé artefakty veřejnosti zpřístupněny zcela poprvé. Za druhé je výstava výjimečná svou základní koncepcí. Nespočívá pouze v suchém faktografickém přehledu Darwinova života či v prosté rekapitulaci jeho myšlenek. Naopak. Sleduje souvislosti mezi událostmi vědcova života, to, jak tyto zážitky a vjemy ovlivnily jeho uvažování, a dokumentuje vývoj, kterým se jeho mysl ubírala, než do svého deníku konečně zakreslil onen „osudový“ obrázek. Ano, i originální náčrt Darwinova stromu života je v londýnském muzeu vystaven.
Ale popořádku. Hned u vstupu do výstavních prostor jsou na sametovém polštáři uloženi dva hnědaví ptáci, drozdi mnohohlasí. Bez nadsázky jde pravděpodobně a dva nejvzácnější vzorky světové vědy vůbec. Charles Darwin je nalezl na dvou různých Galapážských ostrovech a všiml si, že ač jsou na první pohled stejní, přece se něčím liší. A tak ho poprvé napadla ta myšlenka: jde o dva rozdílné druhy? Nebo snad mají společného předka?
Expozice je sestavena velmi barvitě: zahrnuje originální artefakty (Darwinovy dopisy, dokumenty, deníky či zápisky) i věrné napodobeniny (převážně zvířat), interaktivní panely nebo krátké filmy. Nechybí ani první vydání studie O původu druhů či dokonce originální stránka z jejího prvního rukopisu. Živá zvířata v teráriích – leguán zelený a žába rohatka – jsou zase zajímavým ozvláštněním.
Všechny exponáty doprovázejí podrobné tabule s vysvětlujícími texty. Nejsou však suché a nezábavné, jak to občas na výstavách bývá. Už po chvíli člověka vtáhnou jako vzrušující kniha nebo napínavý dokument. A jen tak ho nepustí.
Unikátní exponát: první vydání knihy O původu druhů přirozeným výběrem
Na co ještě se návštěvníci můžou těšit? Třeba na podrobný rozbor okolností, které vedly – nebo spíše málem nevedly – k Darwinově účasti na lodní výpravě HMS Beagle. Nebo na ukázku z Darwinovy sbírky brouků a na botanické, geologické a biologické vzorky z plavby, které shromažďoval či rovnou posílal do Londýna k posouzení svým kolegům. Koho zajímají pikantnosti, dočte se o Darwinově první lásce i pozdějším strachu z manželství. Opravdu, skutečnou perličkou jsou bezesporu Darwinovy zápisky, kde sám sobě předkládá argumenty pro a proti vstupu do svazku manželského (argument proti: „budu si moci chodit, kam budu chtít“, argument pro: „budu mít děti“ apod.)
Poutavá výstava má závěrem ještě jedno velké plus: skvěle ilustruje skutečnost, že Darwin svou převratnou teorii nezformuloval jen tak ze dne na den. Že Darwin – vědec i Darwin – člověk předtím museli urazit pěkně dlouhou cestu plnou pečlivého bádání, prověřování i nejistot. Zakladatel evoluční teorie Charles Darwin patří k nejvýznamnějším přírodovědcům všech dob. Není divu, že muzeum připomíná jeho výročí ve velkém stylu. Výstava, jejíž anglický název zní Darwin: Big Idea, Big Exhibition, je totiž nejrozsáhlejší darwinovskou expozicí, která kdy byla upořádána. NATURAL HISTORY MUSEUM, CROMWELL ROAD, Londýn, do 19. 4. další informace a vstupenky v předstihu na www.nhm.ac.uk.
 
Drozdi mnohohlasí umí napodobit zpěv až 150 ostatních ptáků, navíc jej dokáží přetvářet po svém


Foto: © Natural History Museum

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 63 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA