Převozy kriticky nemocných novorozenců
MUDr. Martin Sádlo  
SANQUIS č.48/2006, str. 35

V České republice se ročně narodí okolo 100 000 novorozenců. Cílem komplexní péče o matku a dítě je identifikace patologických a rizikových stavů v průběhu těhotenství nebo porodu a včasná indikace převozu plodu in utero k další péči do perinatologického centra.

Míra úspěšnosti centralizace rizikových porodů do perinatologických center je jedním z ukazatelů kvality péče a je významným faktorem snižujícím neonatální morbiditu a mortalitu. Část rizikových porodů se nedaří centralizovat a některé stavy vyžadující péči na novorozeneckých jednotkách intenzivní a resuscitační péče vznikají až během porodu nebo po něm.
Ročně se uskuteční více než 1000 převozů novorozenců, u kterých hrozí nebo došlo k selhání základních životních funkcí. Nejčastějšími stavy, které vyžadují převoz do perinatologických center, jsou nezralost a její komplikace, intrauterinní růstová retardace, syndrom dechové tísně, závažné infekce a porodní asfyxie. Přibližně 75 % převozů směřuje na neonatální jednotky intenzivní a resuscitační péče a 25 % na jednotky intermediální péče. Převozy kriticky nemocných novorozenců provádějí v jednotlivých regionech specializované týmy. Ty tvoří lékař neonatolog, sestra se specializací pro péči o novorozence a řidič záchranné služby. Převozy kriticky nemocných novorozenců organizují a ve spolupráci s územními záchrannými službami zajišťují místní perinatologická centra nebo jednotky intermediální péče. Převozy novorozenců zajišťují centra: Brno, České Budějovice, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Kladno, Liberec, Most, Olomouc, Ostrava, Písek, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem a Zlín.
Okolo 70 % převážených novorozenců vykazuje selhání nejméně jedné ze základních životních funkcí. Péči o kriticky nemocného novorozence je zpravidla nutné zahájit neprodleně, ještě před příjezdem převozového týmu. Nejčastěji tento úkol připadá neonatologům, pediatrům či anesteziologům odesílajícího pracoviště.
Vybavení převozového týmu umožňuje poskytovat intenzivní péči během všech fází převozu. Všichni převážení novorozenci vyžadují monitorování životních funkcí, obvykle dechové a srdeční frekvence, krevního tlaku, tělesné teploty a pulzní oxymetrii. Více než 2/3 převážených novorozenců vyžadují podporu dýchání a/nebo krevního oběhu. Ventilační selhání různé etiologie je nejčastějším důvodem překladu na JIRP. Během převozu je nezbytné zajistit ventilační podporu obvykle umělou plicní ventilací nebo nazální distenční léčbou. Stejně významná je i neodkladné léčba oběhového selhání a závažných neurologických projevů, jako jsou křeče.
Kromě péče o stabilitu základních životních funkcí je nutné během převozu pečovat o základní komfort a bezpečnost novorozence. Komfort pacienta zvyšuje sedace, případně analgezie. Je dobré, když je transportní inkubátor vybaven podložkou tlumící otřesy. Během leteckého převozu chráníme sluch pomocí samolepicích tlumicích krytů uší, kterými lze dosáhnout snížení hlučnosti až o 7dB. Bezpečnost převáženého novorozence v inkubátoru zvyšuje 5-6bodový popruhový fixační systém. Zvláštní péči je nutno věnovat fixaci hlavy.
Kontinuální monitorování tělesné teploty během převozu umožňuje včas reagovat na její výkyvy. Nežádoucí je hypertermie i hypotermie. U kriticky nemocných novorozenců je rozpětí tepelného optima velmi úzké. Elementárním úkonem v péči o kriticky nemocného novorozence je podávání parenterální výživy.
Úspěch péče o ohrožené novorozence porozené mimo perinatologická centra závisí na mnoha faktorech. Úroveň péče před a během převozu je pouze jedním z těchto faktorů. Mnohdy při převozu uplyne pověstná „zlatá hodina“, během které lze mnohé zachránit, ale bohužel také ztratit.

Klinika dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK, JIRP, Praha

 



obsah čísla 48 ročník 2006





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA