Kdo hraje na bendža od Rosti Čapka
Ludvík Hess  
SANQUIS č.51/2007, str. 80

Honza Krisťák Čapek, zakladatel dívčí kapely Schovanky, a nejkrásnější bendžistka Jarka Čapková svému synu Rosťovi povolání doslova předurčili.

U Čapků se scházeli muzikanti, stěny jejich bytu dodnes připomínají muzeum hudebních nástrojů. Rosťa Čapek vystudoval houslařskou školu a specializuje se na bendža a mandolíny.
Krisťák už deset let hraje andělům na nebeské báni - chvíli na kytaru, chvíli na bendžo, chvilku zase na mandolínu... Hrál totiž na všechno, co mělo struny. Maminka Jarka Čapková se s původními Schovankami schází už leda na kafíčko. Své bendžo dala do vínku synu Rosťovi.
Nositel rodinné tradice postavil první bendžo v sedmnácti letech. Nástroj byl tak dobrý, že si jej nějaký „muzikant“ odnesl přímo z Rosťovy dílny za temné noci.
Prvním klientem, který za bendžo Rosťovi zaplatil, byl Jaroslav Čvančara, člen kapely Taxmani. Čvančarové ovšem prosluli především jako „biografová“ rodina. Dědeček Čvančara vlastnil první pražský biograf a jeho vnuk Jaroslav provozoval soukromý biograf i za minulého režimu. Promítal svým přátelům ve sklepním kině na vrčícím přístroji filmy, o nichž se veřejnosti ani nesnilo. Ve finále se jeho soukromý biograf etabloval v Závodním klubu ROH v Čáslavské ulici na Vinohradech. Vstupenky neexistovaly. Jarda Čvančara se po promítání s návštěvníky loučil u východu, každému podal ruku. Někdo mu do ruky vložil dvacku, někdo padesátku...
Druhé bendžo prodal Rosťa Mirkovi Řihoškovi z kapely Rangers. Hraje na něj dodnes. Rosťa Čapek na nástroji už třikrát vyměňoval blánu a pražce - tak intenzivně se na bendžo hraje.
Mezi nejmilejší Rosťovy klienty patří Jiří Suchý. Na bendžo, které pro něj Rosťa postavil v roce 1993, hraje Suchý dodnes a všude říká i píše, že je to nástroj, o kterém čtyřicet let jen snil. Předlohou bylo bendžo anglického komika George Formby. Suchý má ve svém archivu dvanáct z dvou desítek filmů slavného herce, který ve všech svých komediích právě na bendžo hraje. Jiří Suchý pouštěl filmy Rosťovi na videu a prokládal je starými deskami, na nichž Formby na bendžo hraje. Po několika měsících porad a konzultací vznikl nástroj snů.
Naposledy si Jiří Suchý na tohle bendžo zahrál v Divadle ABC při benefičním koncertu pořádaném Rosťou Čapkem v neděli 13. května 2007 ve prospěch Deylovy konzervatoře pro zrakově postižené. A samozřejmě hrál pecky George Formby, k nimž napsal české texty. Nezapomněl pochválit své bendžo i jeho stavitele, mistra Rosťu Čapka.
Na koncertě hráli i Waldemar Matuška, Marek Eben, Ivan Mládek, Ondřej Havelka a Radim Zenkl - všichni měli jedno společné: hráli na nástroje, které postavil Rosťa Čapek. Radim Zenkl hraje na mandolínu se širokým krkem postavenou Rosťou doslova na míru pro muzikantovy extrémně velké ruce.
Waldemar Matuška zahájil svůj blok semaforskou peckou To všechno vodnes čas - zpíval a hrál na bendžo, které mu postavil Rosťa k sedmdesátým narozeninám. Waldemar je dostal darem, Rosťa mu nástroj předal jako překvapení při festivalu Jamboree ve Strakonicích. Své vystoupení Waldemar zakončil Růží z Texasu. Postupně se k němu přidali všichni muzikanti, zpěváci a nakonec i pět stovek posluchačů. Celé divadlo stálo a zpívalo: ...tyhle růže z Texasu budeš pořád mít už rád...

www.capekinstruments.com.

 



obsah čísla 51 ročník 2007





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA