Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Michelangelo ve Vídni

Šest let, tak dlouho maloval Michelangelo fresku Posledního soudu na stěnách Sixtinské kaple. Téměř celý život – tak dlouho se Erich Lessing věnoval fotografování. A právě díky jeho práci budou mít od 1. 9. 2016 návštěvníci vídeňské Votivkirche příležitost si prohlédnout 34 unikátních snímků Michelangelových fresek, jež zachycují v jejich reálné velikosti. Sixtinská kaple dorazila do Vídně.


Michelangelova Sixtinská kaple ve Vídni
Votivkirche (Rooseveltplatz, Vídeň) 
1. září – 4. prosince 2016, www. sixtinischekapelle.atNa příkaz papeže Sixta IV. byla mezi lety 1477 až 1483 vystavěna ve Vatikánu kaple, která nemá obdoby. Vídeňská Votivkirche možná není tak úchvatnou stavbou, jako je Sixtinská, její rozsáhlé rozměry ale umožňují prohlédnutí fresek z mnohem větší blízkosti. Všechny snímky  navíc budou dosahovat přesných rozměrů originálů, a díky tomu nabídnou skutečně neopakovatelný zážitek.
Na výstavě zazáří celkem 34 replik, mezi nimi i slavný Poslední soud. Tuto nádhernou fresku vytvářel Michelangelo od roku 1536 až do roku 1541. Zachytil na ní duše zemřelých stoupající k Bohu – tento námět měl být brán jako varování věřícím, aby setrvali ve své víře i navzdory období reformace.

 

Erich Lessing a Michelangelo

Jeden z nejuznávanějších fotografů na světě, zachytil Michelangelova díla takovým způsobem, že se s fotografií staly obrazy.
Tento uznávaný fotograf a fotožurnalista se narodil 13. července 1923 ve Vídni, kvůli svému židovskému původu ale musel v roce 1939 uprchnout do Palestiny, kde se později začal věnovat svému koníčku z mládí – fotografování. Když se pak po roce 1947 vrátil zpět do Rakouska, začal spolupracovat s předními fotografy a agenturami. Ve své tvorbě zachytil mnoho významných politických událostí, dokumentoval dění po celé Evropě, také vytvářel zeměpisné či umělecké publikace. Stal se nositelem mnohých ocenění a jeho fotografie jsou uznávány po celém světě. A Michelangelo?  O tom snad není třeba už nic dodávat.

Zdroj: www.sixtinischekapelle.at

Foto: Erich Lessing
© Erich Lessing/Expotainmentposlat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA