Rony Plesl – retrospektiva ve skle

Nebrání se kombinaci různorodých materiálů a neotřelých forem, přičemž všechno jeho úsilí směřuje  k dokonalému řemeslnému zpracování, jež je povýšeno ještě velkým respektem k historickému kontextu. To je pohled Ronyho Plesla na sklo. A v tom spočívá i tajemství úspěchu tohoto předního českého výtvarníka a designéra. Svou tvorbu představí při první retrospektivní výstavě od 9. září v pražském Belvederu.


Rony Plesl
9. 9. – 31. 10. 2016
Královský letohrádek, Pražský hrad
www.ronyplesl.com

 
„České sklo je jedinečné,“ tvrdí osobnost současného designu skla Rony Plesl. V jeho práci se odráží velká pečlivost, ale zároveň i volnost a různorodost. Tvoří sklenice, vázy, mísy, zrcadla, svícny… všechno v moderních čistých linkách, ale často i zdobené ornamenty a symboly.
Vůbec první velká retrospektivní výstava toho umělce představí přes dvě stovky skleněných objektů, které překvapí svým rozsahem a různorodostí. Budou zde k vidění Pleslovy nejnovější designové objekty i jejich jedinečná retrospektiva, design pro průmysl a svítidla a samozřejmě novinky ve skleněné plastice.
Rony Plesl (narozen 1965)
J
eden z nejúspěšnějších a nejznámějších českých sklářských výtvarníků a designérů,  pochází z Jablonce nad Nisou.
Sklářskému řemeslu, které má podle něj stále dobré jméno i v zahraničí, se věnuje už od střední školy a dnes svoje zkušenosti předává dál studentům na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Zabývá se volnou tvorbou, interiérovým designem, návrhy pro malosériovou i velkosériovou výrobu, vytváří limitované kolekce pod vlastní značkou. Spolupracuje s řadou skláren a významných výrobců skla v České republice i v zahraničí.
Za svoji práci, především pak skleněné objekty, získal několik ocenění - například Design roku cenu Czech Grand Design roku 2012. Jeho díla jsou známá jak v Česku, tak i v Americe, Holandsku či Německu.

Foto: archiv Rony Pleslaposlat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA