Běžné okamžiky K. O. Hrubého

Měl být právníkem, kvůli okupaci k tomu ale nikdy nedošlo. Smůla? Možná právě díky tomu se Karel Otto Hrubý stal fotografem, který se téměř třicet let výrazně podílel na rozvoji československé fotografie a který ovlivnil několik generací českých fotografů. A právě jeho tvorba bude od 1. září vystavěna v Galerii nahoře – sto let po umělcově narození.


Karel Otto Hrubý – Všestranný fotograf v těžké době
23. srpna 2016 – 15. října 2016
Galerie Nahoře – DK Metropol, České Budějovice
www.metropolcb.cz/


K.O.Hrubý: Neděle na Valašsku, 1971


Fotograf a pedagog  Karel Otto Hrubý (1916 –1998) - všestranný fotograf v těžké době. Když jeho studium na Karlově univerzitě v Praze přerušilo uzavření vysokých škol kvůli okupaci, rozplynula se i jeho kariéra právníka. Těžko říct, zda to bylo špatně. Po válce se místo studia práv ponořil do fotografie, kde se mu otevřel zcela jiný svět.

 
Pracoval v brněnské Rovnosti a v časopise Květy, v roce 1952 přijal místo profesora fotografie na Škole uměleckých řemesel v Brně, kde setrval do roku 1977. Byl známý pro svůj zájem o lidové umění a zvyklosti – převážně Oravy, Liptova a Pováží.
V roce 1959 se podílel na zrodu Fotografického kabinetu J. Funkeho v Domě pánů z Kunštátu, a roku 1969 se stal spoluzakladatelem Svazu českých fotografů. Jeho tvorba byla vystavována v mnoha světových metropolích. Svojí činností, ať už tvůrčí, pedagogickou či organizační, nesmírně ovlivnil celou československou fotografii.

 
Novou prezentaci jeho díla připravili fotografové, které Hrubý učil, ve spolupráci se Svazem českých fotografů a PhDr. Věrou Matějů. Má poodhalit svět fotografie, ve kterém i běžný okamžik může být výjimečný. Fotografie Karla Otty Hrubého zcela jistě výjimečné jsou.







poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA